in , ,

Pomodoro Tekniği – Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır ?

Herkese selam, bu makalemiz son zamanlarda oldukça popülerleşmiş ve şu anda da popülerleşmeye devam eden Pomodoro tekniği hakkında. Pomodoro tekniğinin yanında bilinmesi gerekenleri de birçok başlık altında derledik. İyi okumalar dileriz!

Sevilmeyen bir derste zaman bir türlü geçmezken sevilen dersi dinlerken bile dersin son dakikalarında gittikçe verilen dikkatin azaldığını ve bir süre sonra hiçbir şey anlaşılmadığını fark etmişliğiniz olmuş olabilir. Evde ders çalışırken ufacık seste, harekette dikkatiniz dağılıyor ise aslında okuyacağınız pomodoro tekniği tam da bu konulara ilaç gibi gelecek nitelikte.

Pomodoro tekniği

Pomodoro tekniği

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoroyu henüz duymamışsanız öncelikle kelime anlamını açıklayarak başlayabiliriz. Pomodoro, İtalyanca ”domates” anlamına gelir. Adını domates biçimindeki bir mutfak zamanlayıcısından almıştır. Tam anlamıyla olayın hikayesine gelir isek: 1980’li yıllarda odaklanmakta sıkıntı çeken bir öğrenci mutfakta çalışırken, odaklanma problemini aşmak için zamanlayıcı kullanmaya karar vermiştir. Gözüne domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısı ilişmiş ve zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayıp çalışmaya başlamıştır.

Tekniği icat eden öğrenci, bugün ”The Pomodoro Technique” markasının sahibi, hâlen bu tekniği geliştirmeye ve dünyaya duyurmaya devam eden Francesco Cirillo’dur.

Pomodoro Tekniği, konsantre olmanıza ve herhangi bir işi verimli şekilde yapmanıza yardımcı olacak bir yöntemdir. Hem basit ve hem de kolaydır. Projeler üzerinde rastgele çalışmak yerine, önemli görevler için bir plan oluşturun ve her biri üzerinde tamamen odaklanmış bir zihniyetle çalışın. Pomodoro Tekniği, odağınızı ve üretkenliğinizi artıracak bir zaman yönetimi çerçevesidir. Sizi zamana karşı mücadele etmek yerine, sahip olduğunuz zaman içinde çalışmaya teşvik eder.

Pomodoro tekniği, sahip olduğu zamanda ne yaptığını izlemek isteyen evde çalışanlar, daha etkili ders çalışmak isteyen öğrenciler ve iş yerinde veya kişisel projelerinde kendilerini geliştirmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları

Şu ana kadar az çok bahsettiğimiz gibi aslında pek çok faydası vardır.  En göze çarpan özellikleri; ertelemeyi en aza indirmesi ve çoklu görevleri engellemesidir. Uzmanlar bu iki kötü alışkanlığın insanların üretkenlik seviyeleri söz konusu olduğunda hastalık gibi olduğunu düşünmektedirler. Erteleme ve çoklu görev, enerjiyi sömürüp oluşan boş zamanı boşa harcayarak odak ve verimli çalışma şansını ortadan kaldırır. Bir de kısaca şöyle bir diğer faydalarına göz atalım:

 • Verimliliği sağlaması
 • Stresi ve tükenmişliği önlemesi
 • Dikkat süresini ve konsantrasyonunu artırması
 • Zihinsel yorgunluğu azaltması
 • Odaklanmayı geliştirmesi

İşte tüm bunlar verimli çalışmayı ve yaratıcılığı sağlar. Siz dinleniyorken bile, beyniniz çalışıyor olur. Zaman alıcı ve zorlayıcı stres olmadan üretkenliğin avantajlarından faydalanırsınız. Verilen aralar ne yaptığınızı gözden geçirmeniz için bir olanak sağlar. Etkili bir zaman yönetimi süreci ile genel hedefe ulaşmak için sonraki 25 dakika içinde nereye odaklanmanız gerektiğini görebilirsiniz. Bu, öğrencilerin verimli ders çalışma rutinleri kazanmasına yardımcı olur.

pomodoro tekniği nasıl uygulanır
Pomodoro Zamanlayıcısı

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniği muhtemelen uygulanacak en basit üretkenlik yöntemlerinden biridir. İhtiyacınız olan tek şey bir zamanlayıcı. Bunun ötesinde özel bir uygulama, kitap veya araç gerekli değildir; isteğe bağlı pomodoro uygulamalarından indirebilirsiniz veya kağıda not edebilirsiniz. Bu tekniği etkili bir şekilde kullanabilmek için öncelikle bilinen zaman ölçü birimlerini (dakika, saat, gün) pomodoro cinsine çevirmelisiniz. Yâni çalışma hayatınızdaki zaman birimi artık dakika ve saat değil; pomodoro olmalı.

1 Pomodoro = 25 dakika + 5 dakika mola

Ayrıca Cirillo’nun ”The Pomodoro Technique” adlı kitabını okumak son derece yararlı ancak pomodoro tekniği öğrenip uygulayabilmek için kitabı almanıza gerek yoktur.

İşte beş adımda pomodoro tekniğinin nasıl uygulandığı:

1. Yapmak istediğiniz bir görev seçin.
Belirli bir görevi yerine getirmek için kaç tane pomodoroya ihtiyacınız olduğuna bakarak ne kadar çaba ve faaliyet gerektirdiğini öğrenin.

2. Pomodoroyu 25 dakikaya ayarlayın.

3. Zamanlayıcı bitene kadar görev üzerinde çalışın, ardından eğer planınızı not aldıysanız her görev bitiminde çalışmanıza, bittiğine dair kontrol işareti koyun.

4. Kısa bir ara verin. (5 dakikalık)

5. Her 4 Pomodoro sonunda daha uzun bir mola verin.

Bu 4 pomodoro sonunda ”uzun ara” dediğimiz; kendinizi yeniden enerjik hissetmeniz ve başka bir çalışmaya başlamak için ne gerekiyorsa yapılan, genellikle 15-30 dakika arasında bir moladır. Bu işlemi bir iş günü boyunca birkaç kez tekrarlayın ve bu sayede birçok şeyi planlayabilirsiniz.

5 Dakikalık Dinlenme Aralarında Ne Yapılmalıdır?

Pomodoro tekniğinde verilen aralar yenilenmek ve enerji toplamak içindir. Bunu sağlayabilmek için kahve ya da çay içebilir, gerinebilir, nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Eğer fiziksel ve zihinsel olarak gerçekten çok yorgun değilseniz, son 25 dakikadaki ilerlemenizi gözden geçirin ve bir sonraki 25 dakika içinde ne yapacağınızı planlayın.

Neden 25 Dakikalık Zaman Dilimleri Kullanılmalıdır?

Pomodoro tekniği arkasında, tüm görevlerinizi 25 dakikalık zaman dilimlerine ayırma fikrini taşır. Çok uzun ve zorlayıcı olan ağır çalışma eğilimlerinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlar. Ancak kendinizi bir zaman dilimine sıkıştırmanız da doğru olmayacaktır.

Pomodoro tekniği bölünmez bir çalışma birimi olduğuna dikkat etmek önemlidir. Örneğin; iş arkadaşınız aradığında, toplantı veya acil durum oluşması durumlarında dikkatinizin dağılması oldukça mümkündür. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde ya pomodoroyu o anda bitirmeniz gerekir ya da pomodoro bitene kadar dikkatinizi dağıtan şeyi engellemelisiniz. Eğer ikinci durumu seçebiliyorsanız, Cirillo “Bilgilendirin, müzakere edin ve geri arayın.” stratejisini önerir:

1. Şu anda bir iş üzerinde çalışıyor olduğunuza dair karşı tarafı bilgilendirin.

2. Karşı tarafı onlara ne zaman geri döneceğinize dair belirli bir zaman vererek görüşün.

3. Kısa süre içerisinde işlerinizi tamamlayın.

4. Pomodoronuzu tamamladığınızda ve karşı tarafın sorununu çözebileceğinizi düşündüğünüz zaman geri arayın.

Elbette her zaman bu durumları hemen uygulayamayabiliriz ve hemen ilgilenilmesi gerekebilir. Ancak sıkıntılı olmayan durumlarda bazen iş arkadaşınıza ” Şu anda bir çalışmanın ortasındayım, size daha sonra dönebilir miyim? ” gibi karşılık verdiğinizde bu hem çalışmanızı eksiksiz atlatmanızı hem de zamanla işleriniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Pomodoro Tekniği İçin Kullanılabilecek Uygulamalar

Bir zamanlayıcı tek temel Pomodoro aracı olduğundan bir zamanlayıcı uygulaması, bir geri sayım saatine sahip olan herhangi bir telefonla başlayabilirsiniz. Cirillo’nun kendisi manuel bir zamanlayıcıyı tercih ediyor ve bir tanesini kurmanızın “çalışma kararlılığını teyit ettiğini” söylüyor.

Yine de, basit bir zamanlayıcının sunduğundan daha fazla işinize yarayacak birçok özelliğe sahip işte bazı pomodoro uygulamaları:

Mobilde için işinize yarayacak uygulamalar:

 • Focus To-Do
 • FocusBooster
 • PomoDone
 • Forest
 • Pomodoro Timer
 • Tide

Bu uygulamaları rahatlıkla Google Play Store veya AppStore’dan edinebilirsiniz. Aşağıdakileri ise Web ve masaüstünden edinebilirsiniz:

Pomodoro Tekniği Kullanırken Neler Yaşadım?

İnternetteki birçok platformda karşılaştığım pomodoro tekniğinin insanlardaki etkilerini fark ettikçe zamanla daha da ilgimi çekmeye başladı. Çünkü ders çalışmayan biri olarak normalde de ders çalışmayan insanların bu teknik sayesinde hem ders çalışmaya başladığını hem de severek çalışmalarını ilerlettiklerini gördükçe ilk başta başarabileceğime inanmasam da denediğim birinci çalışmamda bile etkisini gördüm.

Tam olarak nasıl bir etkisi var diye soracak olursanız çalışmanın temeli 25 dakikadan ibaret olduğu için o süre içerisinde doğru bir ortamı yarattığınız an konsantrasyonunuz bozulmadan devam ettirebiliyorsunuz. Çalışma bitiminde 5 dakikalık molada gidip sosyal medyada takılmak yerine diğer pomodoro çalışmanızda neler yapabileceğinizi planladığınız, belki bir cam açıp hava aldığınız, kendinize gidip çay veya kahve yaptığınız bir ara olarak değerlendirdiğiniz zaman bile kendinizde gelişim olduğunu fark edeceksiniz.

Özet

Bu makalemizde sizlere son zamanlarda çokça kullanılan ve sevilen pomodoro tekniğinden bahsettik. Ayrıca faydaları, nasıl uygulanacağı, pomodoro tekniği ile çalışırken kullanılabilecek uygulamaları da ekledik. Umarız sizin için yararlı bir makale olmuştur.

Benim Düşüncem

Pomodoro tekniğini uzun zamandır biliyorum ve yaptığım birçok çalışmamda uygulamaya çalışıyorum. Açıkçası duyduğum kadarıyla çoğu kişinin bu teknikten son derece memnun olmasını çok doğru buluyorum. Normalde pek çalışmayan veya hiç çalışmayan bir bireyin, bu teknik zamanla verimli ve severek çalışmasına imkan sağlayabilir. Eğer çalışırken dikkatiniz çabuk dağılıyor, çalışma isteğiniz aniden gidiyor ya da çalışmanızdan tam olarak verim alamıyorsanız pomodoro tekniği bence hoşunuza gidecektir.

 

Önerilen İçerikler


Discord Nedir Ne İşe Yarar – Oyuncuların Platformu !

Fotoğraf Boyutu Düşürme Programsız Ve Çok Kolay

YouTube’da 4000 Saat Nasıl Yapılır – 2020

Tesla Arabadaki Video Oyunlarını Geliştirmek İçin Yazılımcı Arıyor

Ücretsiz Minecraft Nasıl İndirilir (Son Sürüm) – 2020

 

 

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

call of duty moden warfare sistem gereksinimleri

Call Of Duty Modern Warfare Sistem Gereksinimleri – Kaç GB ?

csgo 18 aralık 2020 güncelleme notları

CS:GO Güncelleme Notları 18 Aralık 2020 – (Silah Hediye Etme)