Bu makalemizde sizlere nasıl RAW formatlı ya da diğer bir tabir ile cr2 formatlı, uzantılı dosyaları nasıl açarız. Aslında çok basit Windows içerisinden kısaca ve hızlıca halledeceğiz. Eğer sizde bu sorunun çözümünü arıyorsanız RAW dosyası açma ile alaklı oluşturduğumuz bu içeriğe bir göz atabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacımız olan ilk şey bir internet bağlantısı çünkü Microsoft Store üzerinden bir eklenti indireceğiz. Aynı zamanda bunun için Windows’unuza bağlı olan bir Microsft hesabınız olmalı aksi takdirde sizden giriş yapmanızı isteyebilir. Öncelikle Microsoft Store’u açıyoruz ve “RAW Image Extension” adlı uygulamayı kısaca eklentiyi indirmemiz gerekiyor. Eklentiyi indirdikten sonra kolayca RAW dosyalarımızı fotoğraf veya diğer dosylarımızı açabiliriz.

  • RAW Dosyası Açma Windows 8/10 – Devamı

  • cr2 Dosyası Nedir ?

  • RAW Dosyasını Açan Programlar

raw dosyası açma

RAW Dosyası Açma Windows 8/10 – Devamı

Aslında zaten sayfanın hemen ilk cevap paragrafında bundan bahsettik ve tüm adımlarıda anlattık. Eğer aklınızda bir soru kaldıysa ya da detay arıyorsanız burayı da okuyabilirsiniz. Öncelikle detaylı bir şekilde tekrar üzerinden geçelim. Yapmamız gerken ilk şey Microsoft Store’u açmak ardından “RAW Image Extension” adlı eklentiyi indirmek. Ve daha sonrasında sadece fotoğrafımızı Microsoft Fotoğraflar ile beraber açmak bunun ardından yapmanız gereken başka hiçbir şey yok. Eğer dosyanızın uzantısı cr2 gibi bir uzantıysa açılacaktır. Farklı uzantılarda açılmama gibi bir durum olursa yorumlarda uzantınızı ve sorunuzu belirtebilirsiniz ya da daha hızlı ve canlı destek almak için Discord sunucumuza katılabilirsiniz. Eğer başta açılmazsa birlikte aç seçeneğini kullanarak Microsoft Fotoğraflar’ı seçtiğinizden emin olun.

cr2 Dosyası Nedir ?

cr2 Dosya uzantısı RAW fotoğrafların uzantısıdır eğer bir fotoğraf makineniz varsa ayarlarında RAW uzantısını bulabilirsiniz (Her fotoğraf makinesinde olmayabilir). Bu uzantıyı seçtiğinizde daha kaliteli fotoğraflar çekersiniz fakat daha yüksek boyutlu fotoğraflar oluşturmuş olcaksınız. Yüksek boyuttan kastım 20-35mb gibi boyutlar. Evet bir fotoğraf için çok fazla fakat RAW uzantısını kullandığınızda olacak budur. Eğer web sayfanız için bir fotoğraf hazırlayacaksanız RAW kullanmanızı pek önermem çünkü sayfaların çok yavaş yüklenmesine neden olacaktır. Şu anda kullanacağınız bir dosya boyutu düşürme programı da işinize pek yaramaycaktır. İşte cr2 dosyası budur.

RAW Dosyasını Açan Programlar

Eğer Windows 10 kullanmıyorsanız veya Microsoft Fotoğraflardan bir şey indiremiyorsanız. Burada önerceğim programları kullanarak da cr2 uzantılı RAW dosylarınızı açabilirsiniz.

Picasa adlı program sayesinde RAW dosylarınızı rahatlıkça açabilirsiniz. İndirme adresine buradan ulaşabilirsiniz ve ücretsiz bir şekilde Picasa adlı programımızı kullanabilirsiniz.

 

Benim Düşüncelerim

Bilgisayrda RAW dosyamı açmaya çalıştığımda açamadım ve bunu araştırıp nasıl çözüldüğünü buldum. Sonrasında kolayca cr2 uzantılı RAW dosyasını açabildim. Bende sizlere yardımcı olsun diye bu makaleyi hazırladım eğer bir sorunuz olursa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. En kısa sürede size destek olmaya çalışacağız.


Önerilen İçerikler

Format Factory Boyut Düşürme Ve Vide Conventer Programı

Windows Kayıt Defteri İçin Geçersiz Değer Hatası Çözümü

Öncekini Oku

İnternetsiz Oynanabilen En İyi Mobil Oyunlar – Ücretsiz

Sonrakini Oku

Bilgisayar Hızlandırma – FPS Arttırma Rehberi

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir