in , ,

Renklerin Anlamları Ve İnsan Üzerindeki Etkileri

Gece

Bugün sizler için renklerin anlamları ve insan üzerindeki etkilerini anlatan bir makale hazırladık. Renkler hayatımızın önemli bir kısmımı etkilemektedir. Renkler ayrıca masumiyet, tehlike, keder, servet, güç, aşk  vb. duyguları ve hayat şartlarını vs. sembolize eder. Aslında hayatımızı da bu renkler üzerine kurmuşuz, mesela çocuğumuz olursa kıyafetlerini kız olursa pembe, erkek olursa mavi rengi seçeriz. Bu gibi örneklerle, renklerin anlamları olduğunu ve insan hayatı üzerinde oldukça fazla etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Sizlere bu makalemizde renklerin anlamlarını, dinlerdeki, tarihteki anlamlarını, psikoljik ve fiziksel açıdan vücudumuzda nasıl bir etki yarattığını Renklerin Anlamları adlı makalemizde anlattık. Dilerseniz başlayalım!

renkler ve renklerin anlammı

Renkli Bir Cadde

Ana Renklerin Anlamları

Mavi Renk Ve Anlamı

Mavi bilgeliğin rengidir; güven, sadakat, güven, zeka, inanç, gerçek ve cenneti sembolize eder. Mavi gökyüzü ve denizi anlatır bu yüzden de vücudta sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki gösterir. Masalların rengidir ve zihni sezgiye açar. Mavinin gökyüzünün rengi olmasından dolayıdır ki zamanla ve tüm kültürlerde cennet, tanrıların ve tanrıçaların ait olduğu yer olarak görülmüştür. Klasik antik çağda, mavi dünya çapında bir renkti, çünkü tanrının rengi buydu. Daha sonraki zamanlarda asaletin rengi haline geldi ve zenginler bu rengi sahiplenmeye başladı, çünkü sıradan insanlardan daha üstün oldukları düşünüyorlardı.

Doğu’da Mısır, İran, Hindistan, Arap Yarımadası ve Anadolu’da mavi rengin kötülükleri uzaklaştıran bir renk olduğu inancı hâkimdir. Mavi renk sonsuzluğu, türeyişi, emniyet ve huzuru telkin eden bir renk olduğu öngörülmekteydi o zaman. Katolik kilisesinde, bakir Meryem mavi elbiseli bir şekilde tasvir edilir. İslam dininde ölü kabre girdiğinde onu sorgulaycak olan meleklerin gözleri mavidir.

Mavi rengin vücuda etkisi: Mavi zihnin rengidir, beyini dinginleştirir. Koyu maviler açık düşünceyi daha az canlandırır, açık maviler zihni sakinleştirir ve konsantre olmamıza yardımcı olur. Mavi rengin yatıştırıcı bir yanı da vardır. Yapılan araştırmalara göre insanlar en fazla mavi rengi seviyormuş.

 

Mavi Neon Led
Mavi Neon Led Lambaları

Sarı Renk Ve Anlamı

Sarı renk üç ana renkten biri olup duygusalığı ifade eder. Sarı, güneş ışığının rengidir sevinç, mutluluk, akıl ve enerji ile ilişkilidir.  Sarı içinde en fazla ışık bulunduran renktir. Parlak, saf sarı bir dikkat çekicidir, bu nedenle taksiler bu renge boyanır. Aşırı kullanıldığında sarı rahatsız edici bir etkiye sahip olabilir. Sarı renk insana ilk bakışta sona erme, yok olma,  ışığın ve parlaklığın çekilmesini, yanlızlık hüzün ve kederi anımsatmaktadır. Tüm dünyada, sarı her zaman popüler bir renk olmuştur.

Örneğin, eski Mısır’daki kadınlar vücutlarına sarı okra sürerlerdi.
Çin’de, sadece imparatorluk ailesinin üyelerinin güneşin soyundan geldiği için sarı renk giymelerine izin verildi. Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde sarı saçlar çok popülerdi, bu nedenle hem kadınlar hem de erkekler saçlarını mümkün olduğunca sarışın hale getirmek için özel bir sabunlarla yıkarlardı. Orta Çağ’da insanlar sarı renk hakkında daha az pozitifti. Onu nefret ve düşmanlıkla ilişkilendirdiler. Sarı renk Asya’da kutsal bir renk olarak kabul edilir ve aynı zamanda Budizmin manevi rengidir. Kuran-ı Kerim de bazı ayetlerde bu rengin dünya hayatının geçiciliğini, aldatıcılığını ve çekiciliğini vurgulamaktadır.

Sarı rengin vücuda etkisi: Sarı bir ısınma etkisi yaratır, neşeyi tetikler, zihinsel aktiviteyi uyarır ve kas enerjisi üretir. Sarı psikolojik olarak en güçlü renktir. Doğru sarı ruhlarımızı ve benliğimize saygımızı artıracaktır. Beyni düşünmeye teşvik eder ve depresyon için iyi bir ilaçtır.

Sarı Renk Ve Anlamı
Sarı Balonlar

Kırmızı Renk Ve Anlamı

Kırmızı renk fiziksel bir renktir bir nevi insanı duyguları anlatır. Ateşin ve kanın rengi olan kırmızı, fiziksel cesaret güç heyecan, enerji tutku aşk  kararlılık tutku arzu, sevgi  tutku samimiyet ve şehvet gibi birçok insani duyguyu barındırır. şam, enerji, cinsellik, dinamizm ve heyecanı temsil eder. Psikolojik etkisi ise uzun süre izlendiğinde insanda gerginlik ve heyecan yaratması,, kısa sürede ise bakışları üzerine toplamasıdır. Genellikle trafik işaretleri ve uyarı levhaları kırmızı renk baskın ve belirtili olacak şekilde dizayn edilir, çünkü kırmızı, metin ve görüntüleri ön plana çıkarır. İnsanları hızlı kararlar almaya teşvik eder. Bu yüzdendir ki web sitelerindeki ‘Şimdi Satın Alın’ veya ‘Burayı Tıklayın’ düğmeleri için sık kullanılır renktir aynı şey indirim panolarında da geçerlidir.

Orta Çağ Avrupasında kırmızı, günahın ve yıkıcı şiddetin rengi olarak görülüyordu. Kızıl saçlı kadınların büyücü olduklarından şüphenilirdi ve yakılırdı. Şeytan da kırmızı rengi temsil ederdi.  O zaman, rahipler kendilerini şeytani güçlerden korumak için kırmızı manastır tuniği giyerlermiş. İslam dininde ise Hz. Muhammedin saçlarının kızıl olduğu rivayet ediliyor. Çin kültüründe ise kırmızı rengin şans ve ün getirdiğine inanılır. Kırmızı rengin olumusuz yanları; meydan okuma, saldırganlık, görsel etki ve zorlanmadır.

Kırmızı rengin vücuda etkisi: Kırmızı genellikle erotik duygularımızı harekete geçirir. Bundan dolayıdır ki kadınlar kırmızı iç çamaşırı giydiklerinde veyahut kırmızı ruj  sürdüklerinde daha tahrik edici bir etkisi olur erkek üzerinde.

Renkler Ve Anlamı
Kırmızı Yapraklar

Sık Görülen Renkler Ve Anlamları

Yeşil Renk Ve Anlamı

Yeşil dengenin rengidir. Doğanın rengi olan yeşil büyüme, uyum, tazelik ve doğurganlığı, barış, dinlenme, yenilenmeyi, güvence ve çevre bilincini simgeler. Katolik Kilisesi’nde yeşil elbiseler umut ve bereket simgesidir. Müslümanlar yeşil rengi cennetin rengi olarak görülür ve cennete yeşil elbise ile gireceklerine inanırlar. Onlar için bilgelik, içgörü ve bağlılığı sembolize eder. Çin’de, yeşil renk uzun ömüre rivayettir. Yeşil aynı zamanda doğurganlığın sembolüdür ama günümüz insanları yeşil gelinlik giymezler. çünkü yeşil renk zinayı da temsil eder. Yeşil ayrıca olumsuz olarak parayı, kıskançlığı, durgunluğu, ve kıskançlığı sembolize eder.

Yeşil rengin vücuda etkisi: Yeşil renk sakinleştirici bir etkiye sahiptir, huzur verir ve iyileştirici gücü büyüktür. İnsan gözü için yararlıdır. Gözlerinizi rahatlatmak istiyorsanız, yeşil renge bakabilirsiniz. Görme gücünü güçlendirir. Yeşil bir alanda çalışmak çok iyidir çünkü vücut ve zihin üzerinde faydalı ve aktive edici bir etkiye sahiptir.

Yeşil
Yeşil Bir Bitki

Mor Renk Ve Anlamı

Mor, ruhsal bir renktir. Mor hükümdarlık ile ilişkilidir ve yas kefaret tevazu itaatkârlık otorite duygusallık çöküş ve hükümdarlık anlamına gelmektedir. Gücü, asaleti, lüksü ve tutkuyu sembolize eder. Zenginlik ve savurganlık taşır. Mor bilgelik, haysiyet, bağımsızlık, yaratıcılık, gizem ve sihir ile ilişkilidir. Mor renk manevi değerleri bize hatırlatır derin, tefekkürü veya meditasyonu teşvik eder. Açık mor, kadınsı bir tasarım için iyi bir seçimdir. Çocuk ürünlerini tanıtırken parlak mor kullanabilirsiniz. Anketlere göre, ergenlik öncesi çocukların yaklaşık yüzde 75’i moru diğer renklere göre daha fazla tercih ediyor. Mor doğada çok nadir bulunan bir renklerden biridir.

 Mor rengin vücuda etkisi: Morun aşırı kullanımı, çok fazla içgözleme neden olabilir ve yanlış tonu, diğer renklerden daha hızlı ve kötü bir şekilde iletir. 

Mor renk açıklama
Mor Gökyüzü

Turuncu Renk Ve Anlamı

Portakal kırmızının enerjisini ve sarı mutluluğunu birleştirir. Turuncu, güneş ışığı ve tropik bölgeleri anımsatır. Turuncu renk insan gözüne sıcak gelir, bu nedenle sıcak hissettirir. Turuncu renk coşku sıcaklık, servet, erotizm gösteriş gibi eylemleri çağırıştırır. Genellikle yaprakların ve kabakların değişen renginden dolayı hasat ve sonbaharın ana rengi olmakla ilişkilidir ayrıca güç ve dayanıklılığın sembolüdür.

Çok fazla turuncu, gurur, kibirli ve ben merkezci biri olmanıza neden olur. Çok az turuncu motivasyon kaybına, kendine olan güvenin azalmasına ve yalnızlığa neden olur.

Turuncu rengin vücuda etkisi: Araştırmalar, turuncu rengin artan açlık, aktivite hissi, sosyalleşme, aspirasyonda artış, zihinsel aktivite artışı, artan memnuniyet ve gelişmiş güvence gibi fiziksel etkiler yaratabileceğini gösteriyor. Portakal beyine oksijen tedarikini arttırır, canlandırıcı bir etki yaratır ve zihinsel aktiviteyi uyarır. Narenciye rengi turuncu, sağlıklı yiyeceklerle ilişkilidir ve iştahı uyarır.  Turuncu ayrıca karar alabilmeyi kolaylaştırır ve mutluluğu, güveni ve anlayışı geliştirir.

Turuncu Renk
Turuncu Renkli Merdivenler

Siyah Ve Beyaz Renklerin Anlamları

Siyah, korku ve kara delikler ile ilişkili gizemli bir renktir ve üzüntü, pişmanlık, güç, yasadışılık, depresyon, zerafet, servet, gizem ve korkuyu çağırıştırdığı varsayılır. Genellikle olumsuz bir ünü vardır (kara liste, kara mizah, kara ölüm). Siyah, gücü ve otoriteyi belirtir; çok resmi, zarif ve prestijli bir renk olarak kabul edilir (siyah kravat, siyah Mercedes) Siyah tamamen renklidir ama renklerin hepsini emer. Bunun psikolojik etkileri dikkate değerdir. Size gelen tüm enerjiyi emdiği için size dışarıdan gelecek herhamgi bir olumlu enerjiden mahrum bırakır. Siyah esasen bir ışık yokluğudur, çünkü dalga boyları yansıyamaz. Siyah bir takım elbise veya elbise daha ince görünmenizi sağlayabilir.  Siyah en sevdiğin renk mi? Sonra bazen renk göstermek istemediğiniz söylenir.

Beyaz, güvenlik, saflık, temizlik, inanç, masumiyet ve mükemmellik anlamlarına gelir. Siyahın aksine, beyazın genellikle olumlu bir çağrışımı vardır. Beyaz başarılı bir başlangıcı temsil edebilir. Beyaz, hayır kurumları için uygun bir renktir; meleklerin genellikle beyaz kıyafetler giydiği düşünülür. Beyaz, hastanelerle doktorlarla ve sterilite ile ilişkilidir bu yüzden güven verir insana. Beyaz en sevdiğin renk mi? O zaman bir mükemmeliyetçisiniz. Ayrıca havalı, iş dünyası, güvenilir, geçilmez ve samimisiniz.

 

Renkler Ve Anlamları
Siyah-beyaz şehir manzarası

Pembe Renk Ve Anlamı

Pembe, sevgiyi ve romantizmi, sevecenliği, hassasiyeti, kabulü ve sakinliği sembolize eden hassas bir renktir. Daha önceleri erkek çocukları için sıklıkla kullanılan erkeksi bir renkti pembe; pembe ve mavinin cinsiyet belirtmeye başlaması 20. yüzyıldan sonra ortaya çıktı. Pembe, küçük kızlar için resmi renktir ve şeker,tatlı ve güzel olan her şeyi temsil eder. Pembe, kırmızı rengin tatlı tarafıdır. Kırmızı renk tutku, saldırganlık gibi eylemleri karşılarken, pembe rengin fazlası fiziksel anlamda zayıflık yaratabilir.

Pembe Renk Ve Anlamı
Pembe Cd’ler

 

Özet

Bu makalede sizlere renklerin anlamları ve insan üzerindeki etkilerini anlattık. Psikolojimizi ve bizi nasıl etkiledikelrini öğrendik. Renklerin bu büyüleyici dünyasını sizlere anlatırken olabildiğince detay vermeye çalıştık.

Benim Düşüncem

Bu renklerin anlamları makalemizde sizlere renkler hakkında faydalı fikirler sunmaya çalıştım. Sizlere sunarkende bende yeni bilgiler öğrendim daha önce renkler hakkında bilmediğim. Umarım okurken keyif alır ve yeni birşeyler öğrenirsiniz. Renklerin anlamları, aslında çok şey anlatıyor beyinimiz de algılıyor ve ona göre davranıyor ama biz bize anlattıklarının farkında değiliz. Ben doğada insan dışında her varlığın amacının daha var olmadan önce verilmiş olduğuna inanıyorum. İnsan ancak doğaya, çevresine ve kendisine yararlı olabilecek bir amaç tayin ettiğinde var oluşu bir anlam ifade eder, kanaatimce.

Yararlandığım Kaynaklar 1 Yararlandığım Kaynaklar 2 Yararlandığım Kaynaklar 3 Yararlandığım Kaynaklar 4 Yararlandığım Kaynaklar 5


Editörün Seçtikleri
İzlerken Nefesinizi Kesecek 26 Film
Genel Kültür Soruları – Dev Test

Instagram Biyografi Sözleri

FPS Nedir ?

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

ssd nedir nasıl çalışır

SSD Nedir ? – SSD HDD Ve M.2 SSD Farklar Nelerdir ?

heidi

Eski Çizgi Filmler – 1980,90 Ve 2000 Yıllarının Unutulmazları