Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

Sosyal medya güvenliği nedir, nasıl sağlanır ve alınması gereken tedbirler nelerdir? Bu mesele önemli olan bir konu olduğu için bu makaleyi yazmak istedim. Bu konunun çok özel olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden size yardımcı olacağını düşündüğüm. Bir kaç bilgi ile sizi bu konu hakkında bilinçlendirmek istedim.

Sosyal medya güvenliğinde ciddiye alınması gereken ilk tedbir  sosyal medya hesaplarını nasıl çaldıklarını ve nasıl kapattıklarını bilmeniz gerekir. Ben bu konu hakkında bilgi sahibi olduğum için size bir takım bilgiler vererek bu konu hakkında kendinizi bilinçlendirmeye yardımcı olacağım. Sosyal medya hackerları 2 türlü hack yöntemi kullanır. 1. si sistemi hacklemek 2. si kullanıcıyı hacklemektir. En kolayı kullanıcı kandırmak olduğu için ilk ve her zaman tercih edilen yöntem 2. yöntem olmuştur.

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

  • Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır – Devamı

  • Sosyal Medya Güvenliği Nedir

  • Sosyal Medya Güvenlik Önlemleri?

 

 

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır – Devamı

Genelde amatörlerin de kullandığı bu yöntemi öğrenmek çok da zor değil. Yaptıkları şey size kendilerini size bulunduğunuz sosyal medya şirketinin bir yetkilisi olarak tanıtmak olur ilk adım her zaman bu olur bu taklide kanmamak için size gelen maili yada gelen mesajın kaynağını araştırmanız sizin güvenliğinizi bir tık üste çıkartır özellikle başvuru yapmadığınız halde gelen mavi tik maili sizin hesabınızın çalınmasına sebep olur

Bir diğer kullanılan yöntem ise hesabınızın şifresinin değiştiğini söyleyen maillerdir bu maillere de kanmamamız gereklidir. Bir diğer alınması gereken önlemlerden birisi  ise sosyal medyada tanımadığınız yada güvenmediğiniz insanlara kendinize ait bir bilgi vermemeniz gereklidir .Verdiğiniz bilgi kayıt olurken girdiğin her hangi bir bilgilerden birisiyse mesela en basiti doğum günü gibi bilgiler yada hesabınızda size özele yapılmış sadece sizin bildiklerinizi başkalarına verilmesi sizin hesabınız için kötü sonuçlar doğurabilir bu sonuçlar sadece hesabınızın çalınması değil bir virüs gibi hesabınızdan telefonunuza yada bilgisayarınıza bulaşma olasılığı sizin verdiğiniz bilgilere göre değişir sadece tanıdıklarınızla konuşmanız kendi hakkınızda bir bilgi vermemeniz güvenliğinizi en üst seviyeye çıkartacaktır.

 

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

 

Sosyal Medya Güvenliği Nedir

Sosyal medya güvenliği bir kişinin kendi sosyal medya hesabını koruması sosyal medya güvenliğidir sosyal medya güvenliği önemli olmakla birlikte engel olunmazsa çorap söküğü gibi gelebilir. Bunun önlemini almanız sizin için çok önemlidir aksi taktirde olacak şeyler kötü sonuçlar doğurabilir buna engel olmak için hesabınızın güvenliğini önemsemeniz gerek ciddiye alınması ve göz ardı edilmemesi gereken bir konudur bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için ingilizce kaynaklara başvurabilirsiniz zerofox sitesinin bu hakkında yazdığı makale size yardımcı olacağını düşünüyorum ingilizce makaleler okumak sizin daha çok işinize yarayacaktır.

 

Sosyal Medya Güvenlik Önlemleri ?

Sosyal medyada güvenlik önlemlerinden birisi nasıl saldırıldığını bilmek bizim nasıl savunabileceğimizi gösterir kullanılması gereken ve herkesin tavsiye ettiği bir yöntem olan gelen maillerin ve gelen mesajların kaynağını araştırmanız sizin sosyal medya güvenliğinizi arttıracaktır bu güvenlik sizin tanımadığınız kişilerden aldığınız reklam mesajı olabilir ve hesabınızı onaylatmak istiyorsunuz gibi mesajlar olabilir bu mesajlara cevap vermemeniz ve engellemeniz sizin için en iyi yöntem olur korkmanıza gerek yok cevap vermeyip engellerseniz onların planlarını suya düşürebilirsiniz emin olmadığınız yerden gelen mesajlara cevap vermemeniz güvenliğinizi bir tık arttıracaktır.

 

Benim Düşüncelerim

Bence sosyal medya güvenliği oldukça önemli bir şey ve Instagram, Twitter gibi uygulamaları kullanırken dikkatli olmamız gerekir. Bu yüzden sizlere bu konu ile ilgili orta boyutlu bir rehber hazırlamak istedim. Sosyal medya güvenliği ile ilgili hazırladığım rehberi umarım beğenirsiniz ve işinize yarar.

Aynı zamanda buradan sitemizdeki bu tarz konuya sahip makalelere ulaşabilirsiniz.


Önerilen İçerikler

YouTuber’lar Kaç Para Kaznıyor

Instagram Keşfete Düşme

Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışır

Öncekini Oku

CS:GO Parçalanmış Ağ Operasyonu – Yeni Skinler

Sonrakini Oku

Genel Kültür Soruları – 10 Tane Genel Kültür Sorusu

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir