in , ,

Spor Dalları Nelerdir ve Açıklamaları – Bütün Sporlar

Bu makalede sizlere Dünya üzerinde popüler olan veya olmayan tüm spor dallarından bahsedeceğiz, tüm spor dalları ve açıklamalarını bu makalenin içinde sırasıyla bulabileceksiniz. Öylseyse yavaş yavaş spor branşlarımıza geçelim.

Listeye geçmeden önce spor dalı ne demektir kısaca bundan bahsetmek istiyorum ardından listemize hızlıca geçiş yapacağız. Spor dalı kendine özel kuralları, oynanış şekli, oyun alanı, oyuncu sayısı ve kullanılan ekipmanları olan spor aktivitelerine “spor dalları” denilir. Futbol, basketbol, uzun atlama, tenis, e-spor gibi isimleri vardır. Aynı zamanda sporlar insanı geliştiren faliyetlerdir her spor insanı farklı bir şekilde geliştirir.

 

Spor Dalları Listesi

Bu makale boyunca şu spor dallarına değindik ve detaylarından bahsettik:

 1. Masa tenisi
 2. Rugby
 3. Su topu
 4. Tenis
 5. Voleybol
 6. Badminton
 7. Basketbol
 8. Bilardo
 9. Bocce
 10. Bowling
 11. Buz Hokeyi
 12. Futbol
 13. Golf
 14. Hentbol
 15. Atletizm
 16. E-Spor
 17. Binicilik
 18. Bisiklet
 19. Dart
 20. Briç
 21. Buz Pateni
 22. Dağcılık
 23. Eskrim
 24. Halter
 25. İzcilik
 26. Kano
 27. Kayak
 28. Kürek
 29. Modern Pentatlon
 30. Okçuluk
 31. Oryantiring
 32. Satranç
 33. Sualtı Sporları
 34. Yüzme
 35. Karate
 36. Judo
 37. Güreş
 38. Boks
 39. Kick Boks
 40. Muay Thai
 41. Taekwan-do
 42. Bilek Güreşi
 43. Cimnastik

Dünya’da Olan Tüm Spor Dalları

Tüm spor dallarını 3 farklı kategoriye ayırdık bu şekilde bazılarını bulmanız daha kolay olur diye düşündük. Aşağıdan tüm sporları ve açaıklamalarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda listede eksik olan sporları yorumlara yazarsanız listeyi güncelleyerek yeni sporları buraya ekleyebiliriz.

 

Topla Beraber Yapılan Spor Dalları

Bu başlım altında sizlere top ile beraber oynanan spor dalları hakkında bilgi sunmaya çalıştık. Ve bilgilerin büyük bir bölümü Vikipedia üzerinden alınmıştır. Top ile beraber oynanan bu spor dalları ile alakalı eksik ya da yanlış bilgileri yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Masa Tenisi
Ping pong table tennis masa tenisi

Masa Tenisi

Masa tenisi, Bir masa üzerinde oynanan bu sporda normal kurallar içinde toplam 2 oyuncu vardır. Her oyuncunun elinde olan raketle beraber küçük pinpon topunu kendi alanına vurdurmadan rakibin alanına atmaya çalıştığımız spor dalıdır. Masanın ortasında bulunan file masayı ikiye ayırırken ilk vuruşta kendi alanımıza topu vurdurmak da farklı bir kuraldır.

Masa tenisi kısaca bu şekilde oynanır, toplamda 21 sayılık 3 set oynanan bu oyunda kazanan taraf kazanılan set sayısına göre seçilir. En fazla set kazanan oyunu kazanmış olur eğer 20-19 gibi bir skor oluşursa oyun uzar. Top filenin üstüne değerse “let” dediğimiz kural devreye girer ve aynıtopu atan taraf oyuna tekrar başlar (let kuralı sadece ilk atışta geçerlidir).

Rugby
rugby-spor-dalları-bütün-sporlar
Rugby

Rugby, Bir İngiltere sporu olan rugby çok fazla kurala sahip bir oyun değildir. İleriye doğru pas vermenin yasak olduğu bu oyunda 15’er kişilik 2 takım halinde oynanır. İleride ve geride oynayan oyuncular ayrılırlar ve bu sayede 2 farklı rol oluşmuş olur. Oyundaki amaç topu elle beraber rakip kale çizgisinin arkasına taşımaktır. İki devreden oluşan bu oyunun her devresi 40 dakikadır. Rugby’nin en önemli kuralı ileriye pas atmamaktır diğer bir önemli kural ile takım kaptanı ve hakem hariç konuşmanın yasak olduğu bir oyundur. Eğer hakeme kararından dolayı itiraz ederseniz oyundan uzaklaştırılabilirsiniz.

Su Topu
su-topu-su-sporları-tüm-sporlar
Su Topu

Su topu, 7’şer kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı ve 4 periyot süresince suda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak oynanan bir oyundur (6 oyuncu, 1 kaleci, 7 yedek oyuncu vardır). Oyuncu değişikliğinde herhangi bir sınır yoktur. Oyun 7’şer dakikalık 4 devreden oluşur. Oyuncular sadece oyun durduğunda, yani periyot aralarında ya da gollerde değiştirilebilir. Tüm oyun içinde sadece 2 mola hakkı vardır. Periyot araları 2 dakika, molalar da 1 dakika uzunluğundadır. Molalarda havuzdan çıkılmaz, oyuncular kendi yarı sahalarına çekilirler ve taktiklerini alırlar. Bir oyuncu 3 şekilde oyundan atılabilir.

Bunlardan ilki 20 saniye kuralıdır, eğer bir oyuncu 20 saniyeden fazla dışarıda kalırsa veya bir atak boyunca dışarıda kalırsa oyundan atılır ve yerine başka bir oyuncu girer. Diğer bir kural ise atılan oyuncusnun yerine direkt olarak yedek oyuncu girmesidir. Son olarak da faul dediğimiz olay gerçekleşirse yani rakibe kasıtlı zarar verecek şekilde yumruk darbesi gibi ağır bir darbe verilirse bu oyuncu oyundan atılır ve yerine başkası giremez. Yine bir İngiliz sporu olan su topu 1900’lü yıllarda resmi bir şekilde olimpiyatlarda oynanmaya başlamıştır.

Tenis
Tennis tenis sports
Tenis

Tenis, raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spor. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır. Tenis oyununda en çok bilinen ana kurallar şunlardır, top yer değmeden ya da yere değdikten sonra vurulur. Servis kortun dışından atılır ard arda 2 servisi kaçıran oyuncu sayıyı kaybeder. Servisler sırasıyla kortun sol ve sağ tarafından atılır.

Voleybol
Volleyball voleybol
Voleybol Sporu

Voleybol, 6’şar kişilik 2 farklı takımla oynanan Voleybol günümüzde oldukça popüler bir spor dalıdır. Zaten birçok kişinin temel kurallarını bildiği voleybol bir Amerikan sporudur. Filenin üzerinden topu atarak rakip saha alanındaki zemine topun değmesi sonucu sayı kazanılır. En çok set kazanan oyunu kazanır, işte kısaca voleybol budur.

Badminton
badminton-tüm-sporlar
Badminton

Badminton, Bir filenin üzerinden geçirilmeye çalışılan top tarzında fakat ismine tüytop dediğimiz bir topla oynanır. Bir file ile ayrılan sahalar sayesinde herkes kendi alanında oynar amaç topun karşı rakibe file üstünden gitmesidir. Eğer rakip topa tekrar vuramazsa sayı kazanılır. Raketlerin kullanıldığı bu oyun her yaştan insanın rahatlıkla oynayabileceği bir oyundur diyebiliriz.

Basketbol
Basketball sport branches
Basketbol

Basketbol, elle idare edilen bir topla oynanan popüler bir takım oyunu ve spor dalıdır. Profesyonel basketbolda beşer kişilik iki takım, yerden yüksekliği 3,05 metre olan ve pota adı verilen, yere paralel konumdaki bir çemberden topu geçirerek, rakibinden daha fazla sayı yapmak amacıyla, on ikişer, onar veya sekizer dakikalık dört periyottan oluşan bir spordur takımlar fazla sayı yaparak maçı kazanmaya çalışır. Aynı zamanda potaya uzaklığına göre belirlenen puanlar sayesinde her basket için 1, 2 veya 3 puan şeklinde puan kazanılır. Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.

Bilardo
Billiards bliardo spor dalları
Bilardo

Bilardo, 2 isteka ile oynana 2 kişi arasında geçen ağır toplarla oynanan ve deliklere atılmaya çalışılan bir spordur. Bilardonun farklı oyun türleri de bulunmaktadır, fakat en çok bilinen türü deliklere sırası ile kendi toplarımızı sokmaya çalıştığımız türüdür.

Düz ve çizgili olarak ikiye ayırılan toplar vardır ilk atış ile oyun açılır ve ilk atışta eğer oyuncu herhangi bir topu sokarsa sonraki round tekrar atar ve sonraki roundda attığı top onun topu olur. Bu sayede toplar belirlenir sırası ile tüm toplar bitirilir ve son top olarak atılan siyah top kaldığı zaman deliğe siyah top sokulmaya çalışılır. Eğer oyuncu kendi toplarını bitirmeden siyah topu sokarsa karşı taraf oyunu kazanır. Ya da kendi toplarını bitirdikten sonra siyah top ile birlikte beyaz topu sokarsa yine karşı taraf oyunu kazanır.

Bocce
bocce-bütün-sporlar-branşlar
Bocce

Bocce, Ağır gülle topları ile oynanan bir oyundur, Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir. Kısaca bocce oyunu bu şekildedir. Çok bilinmesede oldukça eğlenceli bir oyundur.

Bowling
Bowling sporu
Bowling

Bowling, oyunu farklı ağırlığa sahip toplar  ile oynanır bu toplar 13 kilodan 6 kiloya kadar olabilir veya daha ağır ya da daha hafif olabilir. Oyundaki amaç pinleri yani labutları devirmektir, oyun alanına doğru atılan top devirdiği pin sayısına göre puan alınılır. Bir maçta en fazla 300 puan yapılabilir, 3 farklı atış olayı vardır bunlar Strike, Spare ve Split’dir bu atışlar şu durumlarda gerçekleşir.

Strike; Sembolü “X”tir.Hattın sonundaki tüm pinlerin frame’in ilk atışında devrilmesine denir. Tüm pinler devrildiği için frame’in ikinci atışı yapılmaz. Alınan puan, sonraki iki atışta devrilen pin sayısı ve strike ta devrilmiş pin sayısı toplanarak hesaplanır ve frame’e yazılır. Üst üste 3 defa strike yapmak “turkey”, 2 defa üst üste yapmak “double” adını almakta 4. ve sonraki üst üste strikeler için “four in bagger” “five in bagger” şeklinde gitmektedir.

Spare; Sembolü “/”dir. Hat sonundaki tüm pinlerin ikinci atışta devrilmesine denilir. Alınacak puan,bu 10 pin ve takip eden atışta devrilen pin sayısı toplanarak hesaplanır ve yazılır.

Split; Birinci labutundevrilmiş olması durumunda, birbiriyle bağlantısı kalmamış (aralarındaki labut devrilmiş) iki veya daha fazla labutun ayakta kalması olayıdır. Split, puan tablosunda devrilen pin sayısının dikdörtgen veya daire içine alınmasıyla gösterilir.

Buz Hokeyi
Ice Hockey buz hokeyi sporu
Buz Hokeyi

Buz Hokeyi, buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spordur. Oyuncular hokey patenlerini giydikten sonra hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski kaleye sokarak sayı kazanırlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20’den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır. 26×56 mt. genişlikte bir alanda oynanır. 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşur.

Futbol
futbol spor dalları
Futbol – Spor Dalları

Futbol 11 kişilik 2 takım halinde büyük bir sahada oynanan bir spor dalıdır, futbolda amaç gol atmaktır. Gol olması için topu el kullanmadan kafa veya ayak kullanarak rakip kaleye atmak gerekir. Rakip kalenin çizgisini geçip ağlar ile buluşan top gol değeri kazanır ve takım bu sayede öne geçebilir.

45 dakikadan oluşan 2 devre ile oynanan bu oyun da bir İngiliz sporudur. Futbolda en çok bilinen temel kurallar, faul, ofsayt ve eldir. Eğer bir oyuncu diğerini kasıtlı bir şekilde düşürürse ya da darbe verirse faul olur. Oyunda kırmızı ve sarı kart vardır 2 sarı kart bir kırmızı karta dönüşür kırmızı kart gören oyuncu oyun dışı kalır ve yerine başka bir oyuncu giremez.

Ofsayt ise rakip takım oyuncularının ilerisindeki bir oyuncuya pas atıldığında olur ofsayt kendi yarı sahanız içerisinde geçerli bir kural değildir eğer diğer yarı sahadaki yani rakibin yarı sahasındaki bir oyuncuya böyle bir pas atılırsa ofsayt olur. El ise topun ele çarpası sonucunda oluşur ve genelde kasıtlı yapıldığında kırmızı ya da sarı kart ile oyuncu hakem tarafından cezalandırılır toplamda 5 hakemin bulunduğu bir spor olan futbol şuan için Dünya’nın en popüler sporudur.

Golf
golf-sporu
Golf

Golf, doğada özel olarak yapılmış bir sahada golf sopaları ve küçük sert bir topla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, sahanın belirlenmiş 18 parkurunu (çukurunu) golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır. Top deliğe sokulana kadar yapılan vuruşlar sayılır ve toplamda en az vuruş yapan oyuncu oyunu kazanır. Daha detaylı olarak anlatmak gerekirse.

Golf çim saha üzerinde oynanan bir spordur. Oyuna katılan her oyuncu sırayla başlangıç vuruşlarını yaparlar. Sahanın çukura kadar olan bölümünde fair-way adı verilen sahanın esas oyun alanına topu atmak amaçlanır. Bu alan diğer alanlara göre daha düzgün ve kısa kesilmiş çimlerden oluşur ve yaklaşık 30 ila 90 metre genişliğinde olabilir; vuruş yapmaya daha elverişlidir. Marifet topu sahanın düzgün çimli alanlarına atabilmektir.

Bu alanın iki yanında “rough” (kaba çim) adı verilen bölge yer alır. Bu bölgede uzun otlar, çalılıklar, ağaçlar veya kumlu, topraklı bölgeler yer alabilir. Buralardan golfçünün vuruş yapabilmesi için özel teknikler gereklidir. Doğal olarak bu tür engellerin olmadığı sahalarda yapay engeller golf sahası mimarı tarafından sahaya yerleştirilebilir; kum havuzları, küçük göller vs.

Oyuncular isabetli atışlarla green adı verilen, bayrak direğiyle özel olarak işaretlenmiş çukura topu atmayı hedeflerler. En az vuruşla topu çukura atabilmek oyunun amacıdır. Oyun 18 parkurda tamamlandıktan sonra biter.

Ayrıca vuruşlara verilen adlardan bazıları şu şekildedir, eğer tek vuruş ile topu deliğe sokarsanız “hole-in-one” denir. Eğer 2 vuruşta topu deliğe sokarsanız “Eagle” denir. Eğer 3 vuruşta topu deliğe sokarsanız “Albatros” denir. Bu terimler golf’e özel kullanılan bazı terimlerdir diğer sayılar içinde kullanılan adlar vardır.

Hentbol
Handball hentbol spor dalları
Hentbol

Hentbol, Futbol’un elle oynanan farklı bir biçimidir diyebiliriz fakat %100 doğru olmaz. Çünkü tüm kurallar aynı değildir. Spor branşları içinde yer alan ve popüler bir branş olan hentbol 7 kişilik takımlar ile oynanır. Futbol ile birçok kuralı aynı olan oyunun amacı rakip takımın kalesine gol atmaktır. Hentbol oyunun en temel hareketlerinden biri de topu elle atmaktır. Futbolun tersine topu ayakla ve dizle ellemek yasaktır. Bunu sadece kaleci yapabilir, aynı zamanda topu elde en fazla 3 saniye tutabilirsiniz, bunun yanında 3 adım attıktan sonra da topu atmış olması gerekir.

 

Topsuz Yapılan Spor Dalları

Bu başlığın altında top olmadan oynanabilen bazı spor dalları yer almaktadır ve bu spor dalları için bilgilerin çoğu ve yazıların çoğu Vikipedia’dan alınmıştır ve tek bir makalede toplanmıştır. Topsuz tüm spor dalları bu başlık altında yer almaktadır. Eksik varsa yorumlarda bildirebilirsiniz.

Atletizm
Athletics atletizm sporu
Atletizm

Atletizm, insanın tüm güç ve yeteneğinin neredeyse tümüyle kullanılmasını gerektirir. Atletler birbiriyle yarışırken, aynı zamanda kendi güç ve yeteneklerinin sınırlarını tanır, bunları geliştirmeye çalışırlar. Pist ve alan atletizmi üç ana dala ayrılır: Koşu, yürüyüş ve alan (atlama ve atma) yarışları.

Koşu dalı, kısa mesafe hız, orta, uzun mesafe, engel ve bayrak koşularından oluşur. Bu yarışlar, kapalı salon ya da açık hava pistlerinde, yollarda ve kırlarda yapılabilir. Kısa mesafe hız koşuları, 400 metreye kadar olan koşulardır. Bu yarışmalarda atletler tüm mesafeyi baştan sona tam sürat koşarlar.

Kısa mesafe koşuları, 100, 200 metre ve açık hava pistinin bir turuna eşit olan 400 m. yarışlarıdır. Kapalı salon pistleri ise daha kısadır. Dönemeçlerin eğimli olduğu 200 metrelik pistler çok yaygındır. Salonlardaki en kısa hız koşusu 50 metredir. Kısa mesafe koşucusu yarışa hızlı bir çıkışla başlar, iyice hızlandıktan sonra da hızını sürdürmeye çalışır.

Yüksek atlamada, ilk yıllarda makas tekniği denen bir teknik kullanılıyordu. Bu alanda daha sonra yeni teknikler geliştirildi. İçlerinde en iyisi sayılan köprü (flop) tekniğinde atlet, yukarı sıçradıktan sonra dönerek çıtayı sırtüstü geçer. Sırıkla atlamada atlet sırığı iki eliyle kavradıktan sonra çıtaya doğru hızlanarak koşar. Ucunu çıtanın dibindeki V-biçimli kutuya yerleştirdiği sırığa abanarak, kendini yukarı fırlatır ve çıtanın üzerinden aşarken sırığı bırakır.

Sırık atletin atlayış yaptığı tarafta kalır. Yüksek atlamada ve sırıkla atlamada, yarışmacının her iki yükseklik için üç atlayış hakkı vardır. Uzun atlama ve üç adım atlamada atlet, yeterince hızlanarak 10 santimetrelik basma tahtasından, olabildiğince uzağa atlar. Üç adım atlamanın, adından da anlaşılacağı gibi, üç aşaması vardır: İlk adımda atlet yükseldiği ayağıyla yere basar, ikinci adımda öbür ayağının üzerinde yere iner ve bu ayağıyla üçüncü sıçrayışını yapar.

Bu yarışlar iki gün sürer. Dekatlonda erkekler, heptatlonda kadınlar yarışır. Erkekler dekatlonda 10 ayrı yarışa katılırlar. İlk gün 100 metre, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama ve 400 metre; ikinci gün 110 metre engelli, disk atma, sırıkla atlama, cirit atma ve 1.500 metre yarışları yapılır.

E-Spor
espor elektronik spor csgo
eSpor

E-Spor Dünya’nın gelişen bir spor dalı olan ve bu listedeki tüm diğer sporlardan farklı olan bir spor branşıdır. Elektronik Spor şeklinde de tabir edilen bu spor dalında belirli bir amaç yoktur. Büyük arenalar içinde yapılan bu spor evde tek başınıza da yapabileceğiniz bir spordur. Onlarca e-spor oyunu vardır ve hepsi birbirinden farklıdır; Bunlardan en büyük üç tanesi ise CS:GO LOL ve Dota 2’dir. 2007-9 yılları civarında başlayan ve daha 20 yıllık bir spor dalı bile olmayan e-spor için birçok devlet özel arenalar yaptırmaya başlamıştır.

Şuana kadar on veya yüz milyonlarca dolar ödül verilmiş olması ise bu sporun gelişeceğini gösteren ayrı bir detaydır. Dünya’da genel olarak 14-30 yaş arası bir kitleye sahip olan bu oyunlar içinde en çok oynananları LOL ve Dota 2’dir en eski olanı ise CS:GO’dur birisi FPS diğeri ise Moba oyunu oldupu için bu oyunları birbirleriyle kolay kolay karşılaştıramayız. CS:GO’dan örnek verecek olursak.

CS:GO

CS:GO bir FPS oyunudur ve amaç 16 round kazanıp haritayı kazanmaktır. Her round 2 dakikadan oluşur ve oyunda bir takım ekonomisi vardır bu ekonomi ile alınan silahlar yardımı ile belirli taktikler ile roundlar kazanılmaya çalışılır. Oyunda 2 farklı alan (site) vardır, bunlar A ve B olarak adlandırılır.

Oyunda iki farklı taraf vardır bunlardan birisi CT diğeri ise T kısmıdır. T kısmı bombayı (c4) bu alanların içindeki belirli bir kısma kurmayı ve bu bombayı amaçlamayı hedefler. CT tarafı ise kurulan bombayı çözmeyi ya da herkesi öldürmeyi hedefler. İki tarafta tüm rakip takım oyuncularını öldürerek roundu kazanabilir. 15 roundluk 2 yarıdan oluşan bu maçlar BO3 ya da BO5 diye adlandırılan şekilde oynanır.

Biz bunlara voleybol gibi normal sporlarda set deriz. Grup aşamalarında ve finale kadar BO3 yani 3 set oynanan bu maçlarda 2 haritayı kazanan oyunu kazanır. 15-15 olması durumunda 6 round fazladan oynanarak maç uzar eğer tekrar eşitlik sağlanırsa tekrar 6 round uzar. Maç eşitlik sağlanmadan bitine kadar örneğin 19-17 gibi bir skora ulaşılana kadar oynanır. Şuana kadar en uzun süren maç 40 gibi bir skorla bitirilmiştir.

Her devrede taraflar değişir ve CT tarafı T olur T tarafı ise CT olur. Kısaca oyun böyledir, anlatıktan sonra birçok “kişi ne var bunda adam vurucaksın!” diye düşünebilir. Oyundaki oyuncuların sadece %0.3’ü en yüksek rütbeye sahiptir. Oyunun toplam indirme sayısı ise 30 milyondan fazladır. Detay olarak vermek gerekirse geçtiğimiz yılda oyunu ücretsiz yapan Valve daha önceden 12.5$ gibi bir fiyata satıyordu.

Binicilik
Riding binicilik sporu
Binicilik

Binicilik, kısaca ata binme becerisidir. Binicilik; atı iyi durumda kullanma sanatı olup bu iyi durum, atı tam yerinde, sakin, zamanında, güven içinde ve olabildiğince işe uygun kuvvet sarf ettirerek kullanma becerisidir. Biniciliğin tarihi çok eski zamanlara kadar uzanır.

Günümüzde askeri amaçlı binicilik gerilerken, spor amaçlı binicilik önem kazanmıştır. Binicilikte başlıca iki biçim vardır: İngiliz biniciliği ve Batı biniciliği. İngiliz biniciliği spor amacıyla yapılan biniciliktir. Batı biniciliği ise Amerika kıtalarında kovboy denen sığır çobanlarına özgü biniciliktir. Kovboylar, uzun üzengili ağır eyerler kullanır ve bacakları düz duracak biçimde ata binerler. İngiliz biniciliği ise, binicinin güvenliğini, binicinin atı denetimini ve atın rahatlığını dikkate alan bir anlayışa dayanır.

Bisiklet
bisiklet spor dalları
Bisiklet

Bisiklet farklı yarış tiplerinden oluşan bir spordur bu yarış tiplerinden bazıları şunlardır: Yol yarışı, zaman karşı yarış, tek günlük, turlar, pist yarışları, dağ bisikleti yarışları ve BMX yarışları bazı örneklerdendir. Yarış biçimine göre kurallar ve amaç değişebilir zaman karşı yarışlarda en kısa sürede bitiren olmak önemliyken diğerlerinde bu durum değişebilir.

Dart
dart-sporu
Dart

Dart, iç içe renkli halkalardan ve bunları kesen üçgen dilimlerden oluşan bir hedefe, ufak okların (dartların) elle atılarak saplanmasıyla oynanan bir spordur. Dünya’da en yaygın oynanan türünde belirli bir skordan başlanarak geriye gidilir ve tam olarak sıfır puana ilk ulaşan taraf o eli kazanır.

Briç
briç-nedir-sporlar
Briç

Briç, oyun kartları ile yapılan stratejik ve çözümsel düşünmeyi esas alan olimpik bir beyin sporudur. Farklı oyun tarzlarına sahip olan bir spordur.

Buz Pateni
Ice Skating buz pateni spor dalları
Buz Pateni

Buz pateni, buz zeminde altı kızaklı patenle kayarak yapılan ve estetik yönü de bulunan bir spor dalıdır. Buz pateni genel olarak estetik ağırlıklı ve bireysel ya da çiftlerle yapılan; Artistik Buz Pateni ve karşılıklı iki takım arasında gol atarak mücadele edilen Buz Hokeyi şeklinde satandardize edilmiştir. Kış sporu olarak bilinmekle birlikte artık kapalı alan buz pistlerinde yıl boyu yapılabilmektedir.

Dağcılık
Mountaineering dağcılık sporu
Dağcılık

Dağcılık, dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporudur. 18 le 19. yüzyıllarda Avrupalı (İngiliz ve Fransızlar başta olmak üzere) zenginlerin boş zamanlarını değerlendirme ve hayatlarının rutinlerini yeni maceralarla süsleme arayışı neticesinde bir spor sayılmaya başlanan bir spordur dağcılık.

Ancak 20.yüzyılın başında diğer ulusların da ilgisini çekmeyi başarmıştır. Uluslararası bir spor haline gelmesi ise, 1931 yılında, merkezi Cenevre’de olan Uluslararası Dağcılar Birliği (UIAA)’nin kurulmasıyla mümkün olmuştur. İzleyen yıllarda, belirli teknik ve emniyet yöntemlerinin geliştirilmiştir. Buna paralel olarak kendine özgü disiplini ve ilkeleri olan bir spor haline dönüşen dağcılık, birçok doğa sporunun da önünü açmıştır.

Dağcılık dalında birçok spor dalında olduğu gibi farklı stiller yer almaktadır bu stiller şu şekilde sıralanabilir; Alpin Stil, Trekking ve hiking, Ekspedisyon, Ferrata, Sportif tırmanış, Serbest stil, Free-solo, Yapay tırmanış, Eğitim, Uzun duvar tırmanışı, Yapay duvar tırmanışı.

Eskrim
fencing eskrim sporu
Eskrim

Eskrim, kılıçla yapılan bir spordur ve temelini kılıçla dövüş sanatı oluşturur. Eskrimin bir spor dalı olarak gelişmesi, ortaçağda kılıçla yapılan düellolarla yakından ilişkilidir.

Eskrim üç tür silahla yapılır: Flöre, epe ve kılıç (sabr). Bu üç eskrim biçiminin sayı sistemleri aynıdır, ama karşılaşmalarda farklı yönleri vardır.

Eskrim dayanıklı özel giysiler içinde yapılır. Çelik teller ile örülmüş bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyilir. Bu giysiler eskrimciyi yaralanmalardan korur. Eskrim karşılaşmaları, genişliği 1.5 metre ve uzunluğu 14 metre olan bir pistte yapılır.

Flöre olarak adlandırılan silah, 1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve kabza adı verilen koruyucusu bulunan ince bir silahtır. En çok 500 gram ağırlığında olabilir. Eskrimi öğrenmede de flöre kullanılabilir. Flöre silahının ucundaki yaylı noktanın rakibin gövdesine bastırılmasıyla sayı kazanılır. Her iki oyuncu da aynı anda bu vuruşu yaparsa, sayıyı atak üstünlüğü olan kazanır. Vuruşlar yalnızca gövdeye yapılır,özel yelek olduğundan dolayı, kol ve bacaklara ya da başa değen vuruşlar kural dışı sayılır.

Karşılaşmalarda eskrimci kısa, hızlı adımlarla ileri-geri hareket eder. Hücum durumundaysa kol, gövde ve bacaklarının hamle denen açılımıyla rakibini dürter. Savunmada ise rakibin hücumunu savuşturarak vuruş hakkı kazanmaya çalışır. Doğrudan yapılan hamleler rakibi tarafından kolayca savuşturulacağı için, eskrimcinin aldatıcı hareketlerle rakibini şaşırtması gerekir.

Epe, flöreden daha keskin ve ağır bir silahtır. Epede dürtüşler yalnızca silahın ucuyla yapılır ve giyside iz bırakmaz. Karşılaşma genel düello kurallarıyla yapılır ve özel sınırlamalar yoktur. Rakibin herhangi bir yerine yapılan dürtüş puan olarak değer kazanır. Aynı anda yapılan vuruşlar iki tarafa da sayı kazandırır.

Kılıç, hem dürtme, hem de vurma silahı olarak kullanılır. Düz ve yassı olan kılıcın yarı yuvarlak bir koruyucusu vardır. Rakibin belden yukarısına kılıcın ucuyla ya da kenarlarıyla yapılan vuruşlar sayı kazandırır.

Halter
Barbell halter spor dalları
Halter- Spor Dalları

Halter, iki tarafında ağırlıklar olan bir demir çubuğun (bar) koparma ve silkme hareketleri ile havaya kaldırılıp başının üstünde dirseklerini kırmadan tutarak yapılan bir spor dalıdır.

Halter sporu müsabakaları koparma ve silkme olarak iki hareketten oluşur. Koparma’da sporcu halteri tek seferde kaldırır, hakem işaretine kadar başının üstünde dirseklerini kırmadan tutar. Silkme’de ise omuzları üzerinde ağırlığı kısa süre tartar ve daha sonra yukarı kaldırır. Halter de tekniğin yanı sıra özellikle hız, güç, koordinasyon ve hareketlilik başarıyı getirir. Olimpik halter bir kenar spor dalı olarak sınıflandırılabilir. Ama kısa mesafe koşucuları ve gülle atıcıları gibi birçok yüksek performans sporcusu, hızlı güç yönleri sebebiyle antrenman programlarında buradaki egzersiz hareketlerini kullanmaktadırlar.

İzcilik
Scouting izcilik sport branches
İzcilik

İzcilik; gençlere kendi kendine yetme ve doğada hayatta kalma eğitimi vererek yapılan spordur. Bu sporda karakter ve fiziksel gelişimlerini desteklemek amacı güden uluslararası bir hareketdir ayrıca. İzcilik din, dil, ırk, cinsiyet ve benzeri hiçbir ayrım gözetmeyen, herkese açık, gönüllülük esasına dayalıdır. Ayrıca izcilik için politik hedefleri olmayan, eğitim amaçlı bir gençlik hareketidir diyebiliriz. İzci gruplarının kendine has üniformaları bulunur. Dünya genelinde ondan fazla uluslararası teşkilat bulunmaktadır. Bunlardan WOSM, WAGGGS, WOIS ve WFIS üye sayıları ve faaliyetleriyle öne çıkmaktadır.

Kano
kano spor dalları
Kano

Kano, düz tipli, tek bir pagayla yürüyen, hafif ve portatif teknedir. Kano kelimesi Karayiplilerin dilindeki kenu kelimesinden gelmiş ve İspanyolcaya canoa olarak geçmiştir. Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. Dünyada bulunan en eski kano M.Ö. 8200 ile 7600 yılları arasında yapıldığı tespit edilen ve Hollanda’da bulunup müzede sergilenen bir kanodur. Danimarka’da bulunan ağaçtan oyma kanoların M.Ö. 5300 ile 3950 yılları arasında yapıldığı bulunmuştur.

Kayak
kayak spor dalları
Kayak

Kayak, insanların kar üzerinde ağırlığı daha geniş bir alana yayarak, yumuşak kara batmadan, kaymayla ilerlemesine yarayan, adım atıldığında ise ortası esneyerek kara yapışıp ayakla vücudu ileri itme imkanı veren araç ve bu araç kullanılarak yapılan bir spor dalı.

Modern “Kuzey Disiplini” kayakları sürücünün ağırlığına uygun esneklikte seçilir, ortası altına termometreye bakarak değişik sertlikte mum sürülür, ya da kılı geriye bakan posteki döşelidir. Kayak kenarlarında da (karda balık iskeleti şeklinde iz bırakan) tırmanmalarda tutunma kolaylığı ve kenar aşınmasına karşı dayanıklılık için çelik bantlar kullanılır. Makina gücüyle yükselme temelli, yani tırmanma için hiç kullanılmayan “Alp Disiplini” kayakları ise kayağın hassas kontrolünü kolaylaştıran kısa boy, sabit topuklu bağ, ve hızlı iniş için çok kaygan alt yüzey temelli olur. Ayrıca kendine has kayaklı karda atlama ve iki ayağın birlikte bağlı olduğu genişçe tek bir kayak ile yapılan spor dalları vardır.

Kürek
kürek spor dalları
Kürek

Kürek, insanoğlunun denizler ve akarsularla basit araçlar kullanarak mücadelesini temel alan spor dalıdır. Kürek sporu, sporcuların birbirleri ile rekabet ederek göl,nehir ve denizde, kürekler vasıtası ile yapılan bir takım sporudur. Bu sporda özel olarak üretilmiş tekneler kullanılır.

Modern Pentatlon
modern-pentatlon
Modern Pentatlon

Modern pentatlon, aynı gün içinde atıcılık, epe eskrim, serbest stil yüzme, binicilik ve 3 km. koşudan oluşan 5 yarışı içeren spor mücadelesi. Spor, UIPM” (Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu) tarafından yönetilmektedir. Yüksek dayanıklılık gerektiren bu sporda, sporcu her spor branşını sadece o sporu yapan sporcuların elit atletleri seviyesinde yapmak durumundadır.

Genellikle pentatlondaki her spor dalını düzenleyen kurallar, bu spor dallarının ayrı ayrı yarışıldığı oyunlardaki kuralların aynısıdır. Buna karşın, at ile engel atlama yarışmasında pentatloncular, binecekleri atları belirlemek için kura çekerler. Sporcuların 5 deneme atlayışı yapıp atlarını iyice tanımaları için yalnızca 20 dakikaları vardır. Ayrıca, atletler koşu yarışlarında birbirinden mesafeyle ayrılmış pozisyonlarda çıkış yaparlar.

Okçuluk
Archery okçuluk spor dalları
Okçuluk – Spor Dalları

Okçuluk, kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı. Bu branşta ilk dönemlerde Fransa, Belçika ve Büyük Britanya söz sahibiydi. Daha sonraki dönemlerde ABD, Rusya, İskandinav ülkeleri, İtalya ve Kore bu ülkeleri izlemiştir. 1931’de kurulan ve halen 140 ülkenin üye olduğu Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA) okçuluk dalında en büyük otoritedir.

Yaylar, fiber, ahşap, karbon veya çelikten imal edilir. Yayın esnek maddesi solar kauçuktan yapılır. Buna mirsin adı verilir. Bilinen ilk kompozit (çok parçalı) katı yay Hunlar tarafından yapılmıştır. Oklar ise fiber, karbon, alüminyum tahta veya çelikten olabilir. Oklar kompozit olarak birkaç malzemenin birlikte kullanılması ile de yapılabilir. Okun arkasında oku yönlendiren 3 tane tüy bulunur. Oklar 60 ila 71 cm uzunluğunda, ağırlıkları ise 20 ila 28 gram arasında olmalıdır. Hedef, çember çizgilerle beş renge boyanır.

Bu renkler merkezden dışa doğru sırasıyla sarı, kırmızı, mavi, siyah ve beyazdır. Her renk şerit de ikiye ayrılır. Böylece hedef içten dışa doğru 10’dan 1’e inen sayılarla numaralanır. 122 cm çapındaki hedef 70, 60,20 metre atışlarında, 80 cm çapındaki hedef ise 50 ve 30 metre atışlarında kullanılır. Salon yarışlarında; 25 metre uzaklıktaki hedefin çapı 60 cm, 18 metre  uzaklıktaki hedefin çapı ise 40 cm olmalıdır.

Her ok hedefte vurduğu yere göre puan alır. Bir ok halkaları ayıran çizginin tam üzerine saplanmışsa daha yüksek olan puanı alır. Uluslararası yarışmalarda erkekler iki turda 144’er ok atarlar. Her turda okçu 70, 50 ve 30 metreden hedefe üçer düzine ok atar. Kadınlarda 4 ayrı mesafeden üçer metredir. Okçular her seferinde sayılarını okumadan önce 6 atış yaparlar. 50 ve 30 metreden daha küçük hedefe yaptıkları atışlarda ise 3 atışta bir sayı okunur.

Bir yarışmada her sporcu toplam 288 atış yapar.Hedefin çapı ok atış uzaklığına göre belirlenmiştir. Yarışmanın birincisi toplam puana göre belirlenir. Kol ve sırt kaslarını , göz koordinasyonunu geliştiren bir spordur.

Oryantiring
Orienteering sporu yön bulma
Orienteering

Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

Oryantiringde sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar.

Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.

Oryantiring sporunun da diğer sporların birçoğunda olduğu gibi türleri vardır. Bu türleri şu şekilde sayabiliriz; koşu, dağ bisikleti, kayak, patika, skor oryantiringi, bayrak oryantiringi, gece oryantiringi, park oryantiringi, macera yarışları, dağ maratonu.

Satranç
Chess satranç sporu
Satranç

Satranç, iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor dalı olarak kabul edilir. Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar. Her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir. Oyunun detaylıca kuralları bu sayfada yer alıyor. EN TR

Sualtı Sporları
sualtı-sporları-tüm-sporlar-dalları
Sualtı Sporları

En popüler üç sualtı takım oyunu ragbi, futbol, ve hokeydir. Karadaki örneklerinden farklı olarak daha az oyuncuyla oynanırlar; neredeyse bütün olay su altında geçtiği için bu sporların çok fazla seyirci çektiğini söylemek zordur. Yine de bu sporların, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da gittikçe genişleyen bir kitlesi vardır. Özellikle dalgıçlar, bu sporları bir tür antrenman olarak kullanır. Kısaca futbol veya diğer popüler sporların su altında yapılan şekilleridir de denebilir.

Yüzme
yüzme
Yüzme

Yüzme sporu, uluslararası standartlarda boyutu olan (50 metre, 8 kulvar) havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan, her yarışmacının kendi kulvarında, serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak, 50, 100, 200, 400, 800, 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışmaya denir.

Bu sporunda diğer birçok sporda olduğu gibi fakrlı stilleri vardır bunlar; serbest, kurbağalama, kelebekleme, sırtüstü, karışık stil olarak toplamda 5 farklı stil vardır.

Dövüş Ve Savunma Sporları

Karate
karate-spor-dalları
Karate

Karate, silahsız savaş sanatı yol, sanat kelimelerinden oluşmakta ve silahsız elin yolu/sanatı anlamına gelmektedir. Zen Budizmi ve Japon kültürü ile yoğrulan karate, kişinin kendini, bedensel ve zihinsel olarak eğitmesi ilkesi üzerine kuruludur. Eğitim sistemi sayesinde insanı şiddetten uzaklaştıran, barışçıl duygular beslemesini sağlayan bir disiplindir.

Judo
judo-spor-dalları
Judo

Judo, Japonya kaynaklı bir dövüş sanatı ve bir spor dalıdır. Judo, Jujutsu dan geliştirilmiş ve temel ilkeleri 1882’de Dr. Jigoro Kano tarafından tanımlanmıştır. Judo Japon modern dövüş sanatlarının ilk örneği olmuştur. Gendai Budo (Modern Dövüş Sanatları) geleneksel Japon dövüş sanatları okullarının (Koryu) ilkelerinden geliştirilmiştir.

Güreş
wrestlers güreş
Güreş Sporu

Güreş, uygulayıcılarının birbirlerine vurmaksızın rakiplerini yenmeye çalıştıkları bir spor türü. Güreş tarihteki en eski sporlardan biridir ve zamanla farklı stil ve formları geliştirilmiştir. Güreş genellikle dövüş sanatları arasında değerlendirilir. Farklı ülkelerde farklı şekillerde oynanan bu spor için her ülkede en çok oynanan stile veya stillere bakabilirsiniz.

 • Türkiye’de – Yağlı Güreş, Karakucak Güreşleri, Aba Güreşleri
 • Japonya’da – Sumo Güreşi, Puroresu
 • Moğolistan’da – Moğol Güreşi
 • ABD’de – Profesyonel Güreş
 • Hindistan’da – Pehlwani
 • Meksika’da – Lucha Libre
Boks
boks-sporlar
Boks

Boks, iki kişinin hakem gözetiminde karşılıklı yumruklaştıkları ve birbirlerini nakavtla ya da puanla yenmeye çalıştıkları spor müsabakasıdır. Belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak, ses çıkarmak uyarı almasına neden olur. Üç uyarı bir ihtar (-1 puan) alınmasına neden olur.

Amatör boksörler 227 gr ağırlığında, profesyonel boksörler ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişen eldivenler kullanırlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort, amatör boksörler ise şort ve atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boksörler karşılaşmada diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da takarlar.

Boks’da yasak olan kurallar şunlardır, belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak, dirsekle rakibe vurmak, kulağa vurmak, arkadan vurmak.

Kick Boks
Kick Box nedir
Kick Boks

Kick boks, yumruk, tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporudur. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir. Bu Spor dalının dünyadaki temsilcisi WAKO (World Association of Kickboxing Organisation)’dur. WAKO’nun şimdiki başkanı aynı zamanda Türkiye Kickboks Federasyonu başkanı Salim Kayıcı’dır.

Muay Thai
muay thai
Muay Thai

Muay Thai, Tayland’da ortaya çıkan ve özgün adı Muay Thai olan dövüş sporu. Tayland Boksu da denir. Başta Tayland olmak üzere Myanmar, Kamboçya, Laos gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanır. Yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı oldukça sert bir dövüş sanatıdır.

Taekwan-do
spor dalları taekwando
Taekwan-do Spor Dalı

Taekwan-do, çıplak el ve ayakla yapılan, Kore kökenli bir uzak doğu savunma sanatı ve sporudur. Yaklaşık 600’lü yıllarda ortaya çıkan ve birbirinden ayrı iki sistem olan “Ayak Sistemi”dir. Diğeri ise “Yumruk metotu” zamanla bir araya getirilerek ortaya çıkmıştır. Tekvando kelimesi, Korece Tae, Kwon ve Do kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Tae, “tekme” veya “ayakla yapılan vuruş”; kwon, “yumruk” veya “elle yapılan vuruş”; do ise, “iyilik, doğruluk, fazilete giden yol” anlamına gelmektedir.

Tekvandoda tecrübe ve ustalığı belirtmek üzere,elbisenin üzerine bağlanan kuşaklar kullanılır. Sadece tekvando da değil diğer pek çok uzak doğu kökenli savaş sanatında olduğu gibi.  Bu kuşaklar sırayla, beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı, siyah renklerdedir. Siyah kuşak en üst seviyedir. Fakat siyah kuşağın da dereceleri bulunmaktadır. Bunlara “Dan” adı verilir ve 1’den 9’a kadardır. Yaşı 15’ten küçük olan sporcular Dan seviyesine ulaştıkları takdirde “Poom Dan” olarak adlandırılırlar.

“Kyurogi”, “Poomsae” ve “Kyokpa” olmak üzerek üç alt kategorisi bulunmaktadır. Fakat dünya federasyonunun düzenlediği organizasyonlarda sadece Kyurogi ve Poomsae kategorilerine yer verilmiştir. Bu iki kategorinin kıyafetleri birbirinden farklıdır.

Bilek Güreşi
bilek güreşi
Bilek Güreşi

Bilek güreşi, iki kişinin dirseklerin koyulduğu özel bir masada karşısındakinin bileğini yere yatırmaya çalıştığı atletik karşılaşmadır. Dünya’da 100’ün üzerinde ülkede bilek güreşi müsabakaları düzenlemektedir. Dünya Bilek Güreşi Federasyonu’na üye ülkelerin de sayısı hızla artmaktadır. Teknik ve kol kuvveti bir bilek güreşi maçını kazanmada en önemli faktörlerden iki tanesidir. Rakipler birçok dövüş sporunda da olduğu gibi burada da kiloya göre karşılaşırlar. Oyun oldukça basittir ve arkadaşlarınız arasında da rahatça yapabileceğiniz bir oyundur. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kolunuzu sabit bir yere koyduktan sonra ellerinizi tutarak karşı tarafın elini aşağıya indirmeye çalışırsınız.

Oyunun kuralları hem arkadaşlar arasında oynarken hemde izlerken her daim tartışma konusu olmuştur. Bu sporun kuralları şu şekildedir; sporcular hakem komutu vermeden önce karşı tarafa baskı uygulayamaz. Dirseklerin koyulan masadan kalkması veya çıkması durumunda kural ihlali gerçekleşmektedir.

Oyuncular diğer elleri ile bir diğer eline destek veremezler bu fauldür. Oyuncular hakeme itiraz edebilirler ama hakem kararını değiştirmek zorunda değildir. Oyuna başlamadan önce eller birbirine paralel olmalıdır. Maç esnasında 2 defa faul yapan oyuncu maçı kaybeder. Sporcunun 2 defa yıkılması sporcunun elenmesi anlamına gelir. Kaybeden sporcu “mağluplar-grubu” kısmından devam eder kazanan taraf ise “galipler-grubu” kısmından devam eder.  Aynı gruplama mantığın eSpor’da da yapılmaktadır (lower ve upper grupları).

Cimnastik
cimnastik-spor-dalları-bütün-sporlar
Cimnastik

Jimnastik veya cimnastik, bedeni, fiziksel yapısını düzeltme güçlendirme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatıdır. Bedeni çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman ve kültürfizik hareketleri jimnastiğin kapsamına girer.

Bu disiplin; erkeklerde, yer alıştırmaları, paralel bar, barfiks, halka ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları, türdeş olmayan çubuklar, barfiks, denge kalası alıştırmalarını içerir. İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi jimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanattan çok bilim ulamı içinde sayılmaktadır. İnsanın fiziksel ve ahlaki yetilerini eğitmektir asıl olan. Fiziksel ve ruhsal verimini artırmak amacıyla beden çalışmalarından yararlanan “fiziksel eğitim”, jimnastikten ayrı bir daldır.

Profosyonel bir şekilde de icra edilen cimnastik olimpiyatlarda sıkça gördüğümüz bir spor dalıdır. Farklı türlere sahip bu spor dalı ile alakalı ekstra bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Her Şeyin Özeti

Bu makalede sizlere Dünya üzerinde popüler olan tüm spor dallarını göstermeye ve kısaca açıklamaya çalıştık. Bazılarının kurallarını ve oynanış şekillerini de anlattık. Tüm spor dalları hakkında bilgi edinebileceğiniz bir makale oldu diyebiliriz. Bu spor dalları ile alakalı eğer ekstra bir detay ya da eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz bir detay varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Bu spor dallarını sizlere anlatırken kolayca ulaşılabilmesi için bazı başlıklara ayırdık. Toplu yapılabilen sporlar ve toplu yapılan sporlar şeklinde bu alt başlıklara göz atabilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

Bu makaleyi yazdıktan sonra bir sürü yeni spor dalı ve bunların nasıl oynandığını öğrendim. Aralarında bildiğim bazı sporların nasıl oynandığını ve kurallarını da merak ettiklerim vardı. Golf gibi bu sporlar içinde kurallarını ve nasıl oynandıklarını öğrenmiş oldum. Aralarında daha önce oynadığım sporlar da var. Bunlardan en tuhaf ve eğlenceli olanlardan biri olanda Bocce idi bana göre. Umarım aradığınız spor dalını bulabilmişsinizdir.

Kaynak : Bu makalede yer alan yazıların büyük bir bölümü Vikipedia’dan alınmıştır ve düzenlenmiştir ya da düzenlenmemiştir. Yazılar Vikipedia’ya aittir.


Editörün Seçtikleri

Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı ?

Genel Kültür Soruları

Evde Zaman Geçirirken İzleyebileyeceğiniz Hayatta Kalma Filmleri

Eski Çizgi Filmler (Nostalji)

Dizi İzleme Siteleri

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

17.6k Puan
Upvote Downvote

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 Yorum

En Çok Tercih Edilen Mezeler Nelerdir

En Çok Tercih Edilen Mezeler Nelerdir – 15 Meze Tarifi

csgo başlatma seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri (En İyi Ayarlar ve Komutlar) – 2021