SSD Nedir ? – SSD HDD Ve M.2 SSD Farklar Nelerdir ?

Merhaba bu makalede sizlere SSD’nin ne işe yaradığını ve ne olduğunu anlatacağız, kısaca SSD nedir sorusuna yanıt bulmuş olacağız. Aynı zamanda bunu yaparken normal SSD ile M2 SSD arasındaki farkları SSD ile HDD arasındaki farkları karşılaştıracağız. Hem fiyat olarak hem de performans olarak arasındaki en iyisini kolayca bulabileceğiniz bir makale olacak.

Kısaca SSD ve HDD nedir size bunu açıklayalım, açılımları Solid State Drive (SSD) ve Hard Disk Drive (HDD) olan bu disklerimizin bilgisayar üzerindeki ana görevi verileri depolamaktır ve ihtiyacımız olduğu zaman bunları bize sunmaktır. Kısaca işleri böylesine basit gözüksede bilgisayara hız açısından adeta fark katarlar. Yani SSD ve HDD birer depolama birimleridir fakat hangisi daha iyidir ya da özellikleri nelerdir bunu makalemize incelemeye devam edeceğiz.

 

SSD Nedir ? Özellikleri Neler ?

SSD dendiğinde birçok kişinin aklına ilk gelen şey normal hard disklerden daha hızlı olması fakat bunun dışında başka bir artısı yokmu bu disklerin. Tabii ki var zaten biz bu makalede bu artılara ve bu disklerin avantajlarına bakacağız. Zaman ilerledikçe geride kalan normal hard diskler yerine artık birçok kişi SDD kullanmaya başladı. Yani artık normal hard diskler kaybolup gitmeye başladılar, hala kullanılmasının sebeplerini HDD kısmındaki avantajlar başlığından anlayabilirsiniz. Peki nedir bu SSD’ler de bu kadar çok seviliyor, önce gelin görünüşlerine yani yapılarına bakalım.

Genel Yapısı Nasıldır

ssd nedir ne işe yarar avantajları ve yapısı
SSD’nin Yapısı (Görsel Samsung.com’dan Alınmıştır)

İşte SSD’lerin yapısı resimde gördüğünüz gibidir hard disklerdeki gibi dönen bir diskle çalışmazlar bundan dolayı çarplara ve düşmelere çok daha dayanıklıdırlar. Daha önce kendi bilgisayarımdaki hard diskimi düşürdüğüm için bozulmuştu şuan M.2 SSD kullanıyorum ve 2 kere düşmesine rağmen hiçbir sıkıntısı yok. Biraz daha farklı söylemek gerekirse SSD’ler mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden oluşan bir disktir. Buda farklı bir açıklama şekli oldu neyse konuya devam edecek olursak, SSD diskler normal hard disklere göre daha iyidir demiştik onları yapı olarak iyi kılan bir diğer şey ise soğuktan sıcaktan ya da havadan etkilenmemeleridir. Normal hard diskler çok sıcak ya da soğuk ortamlarda doğru düzgün çalışamazlar ama SSD diskler bunu yapabilir.

Ayrıca SSD disklerin’de dezavantajarı vardır. Bunlardan en çok bilineni düşük kapasiteli olmalarıdır SSD diskler normal hard disklere göre çok daha düşük kapasitelilerdir. Örneğin 50$ fiyata alacağınız bir normal disk 1 TB olabilirken bir SSD bu fiyata ancak 128 GB ya da 64 GB olabilir. Bundan dolayı depolama ihtiyacı olan insanlar hala hard disk kullanıyorlar. Bir diğer detay ise SSD disklerin dönen ya da uçan kaçan bir parçası olmadığından dolayı bir veriye ulaşabilmek için bilgisayar üzerinden tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu durum normal hard disklerde böyle olmaz, normal hard disklerde bir veriye ulaşabilmek için sürücünün içinde bulunan kafa kısmı verinin olduğu tarafa gitmelidir. İşte bundan dolayı SSD’ler normal disklere göre çok daha hızlılardır. Aslında USB belleklerde bu mantıkla çalışıyorlar, o zaman neden USB bellek kullanmıyoruz diyenlere de bir cevabımız var. Çünkü USB bellekler 1 TB gibi ya da 512 GB gibi yüksek boyutlara ulaşamıyorlar ulaşsalar bile çok pahalı oluyorlar. Bundan dolayı SSD tercih ediyoruz. SSD disklerin genel yapısı hakkında olan detaylar bu şekildeydi.

Avantajları Nedir

Peki nedir bu SSD disklerin avantajları bize neler sağlıyorlar neden SSD almalıyız diye soracak olanlara da bu kısımda cevap vereceğiz. Her şeyden önce SSD’ler normal disklere yani HDD’lere göre çok daha hızlılar aslında sebep olarak bu yeterli olsa bile biz sizin için diğer nedenleri de sayacağız. Aynı zamanda çok daha sessiz çalışırlar şaka yaptım ses çıkarmazlar. SSD disklerin içinde hareketli bir parça bulunmadığından dolayı ses çıkarmazlar ve zaten fan gürültüsünün yeterli olduğu bir anda bizi daha fazla yormazlar. Normal hard disklere göre daha az yer kaplarlar hatta bazı kasa modellerinde, (örnek vermek gerekirse NZXT S340 Elite) SSD’ler için özel slotlar yapılmıştır.

Fakat burada şöyle bir detay vermek istiyorum eğer daha önce laptop kullandıysanız laptopunuzda olan normal hard diski çıkararak bunu kasalı bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Ve bu hard diskler normal hard disklere göre çok daha küçük oldukları için örnek verdiğimiz kasadaki gibi diğer kasalarda olan SSD slotlarına rahatça sığabiliyorlar. Ben kendi bilgisayarımda M.2 SSD dışında 1 TB büyüklüğünde hard disk kullanıyorum ve bu şekilde yaptım oldukça güzel duruyor. Yani büyüklük konusu tartışılabilir, ama normal hard disklere göre tabii ki daha büyükler.

Diğer bir avantajları ise yazma ve okumada daha az hata yapıyor olmaları yazma ve okumada hata yapabilen sadece normal hard diskler değil SSD’ler de hata yapabilir fakat bu hata oranı normal disklere göre çok daha azdır. Hız konusuna tekrar değinip dezavantajlarına geçeceğim. Hızlı demek sadece kopyalam ve yazma da hızlı demek değildir. Bilgisayar açılışı, formatlama süresi, oyunlardaki yükleme ekranlarının süresi ve bunun gibi her şey hıza bağlıdır. Ortalama bir SSD 500 ile 1000 Mb/s arasında değişen okuma yazma hızına sahiptir. Bu sayı normal hard disklerde 50-100 civarındadır.

 1. Oldukça Hızlıdır
 2. Sessiz Çalışır
 3. Sıcaklıktan Kolayca Etkilenmezler
 4. Dayanıklıdır

Dayanıklılık

Gelelim SSD disklerin dayanıklılık seviyesine işte bu konu sizi biraz üzebilir buradaki en kısa konu olacak olsada üzücü bir konu olacak. SSD diskler normal hard disklere göre kolay bozulurlar bundan dolayı eğer SSD bir diskiniz varsa onu çok formatlamayın. Çünkü bu sefer dayanıklılığını kaybedecektir. Bu 3 ya da 4 format sonrası olacaktır diye kesin bir şey yok her SSD için değişebilir günde bilgisayarını 5 saat kullanan birisi ile 14 saat kullanan birsinin diskinin dayanıklılık seviyesi değişecektir.

Bundan dolayı disklerinize iyi bakın, ayrıca bu disklerin belirli bir ömrü vardır örneğin 60 GB olan bir SSD için 100.000 defa okuma yazma işlemi onun sınırı olabilir. Bu işlem sınırını geçtikten sonra diskler bozulmaz sadece yüksek seviyede performans kaybı yaşarlar. Bundan dolayı SSD alırken bu tarz detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.

HDD Nedir ? Özellikleri Neler ?

HHD’ler hakkında konuşacak olursak HDD yani normal diskler SSD’lerden farklı olarak mekanik parçalar ile çalışırlar. Bundan dolayı SSD’lere göre çok daha yavaşlardır. Düşmelerde kolayca bozulabilirler bundan dolayı onlara karşı hassas davranmak gerekir. Hatta çalışan bir laptopu havay kaldırığ bir yerden bir yere hızlı ve dikkatsiz bir şekilde götürmek bile bu disklere zarar verebilir. Ama iyi yönleri de vardır. Genel olarak bu şekilde tanınan normal hard disklerimizin genel yapılarına geçecek olursak aşağıdaki resim ile devam edebiliriz.

Genel Yapısı Nasıldır

hdd disk nedir ne işe yarar avantajlar ve dezavantajlar
HDD Disk nedir ? (Görsel pngguru.com Dan Alındı)

Genel yapıları hareketli parçalardan oluştuğunu yukarıdaki resimden görebilirisiniz günümüzde 6 TB boyutuna kadar ulaşabilen bir disk türü olduğundan dolayı genel olarak depolama konusunda ilk tercih olurlar. Eğer bilgisayarı sadece oyun oynamak ya da basit işler için kullanacaksanız SSD sizin için daha iyi olabilir. Yüksek depolama alanına sahip olan bu diskler dönen bir yapıya sahiptir. Verileri okuyan kafa resimde görüldüğü üzere hemen diskin üstüne olan anahtara benzeyen şeydir.

Bu anahtar görünümlü kafa verinin olduğu yeri okuyarak size istediğinzi bilgiyi sunar. İşte çalışma mantığı bu şekildedir. Soğuk havaya veya sıcak havaya karşı dayanıksızlardır. Bundan dolayı her zaman stabil bir performans üzerinde çalışamayabilirler. Eğer hard diskiniz fazla ısınırsa performansı düşebilir, bu da sizin bilgisayar kullanımınıza yansayacaktır. Kısaca hard diski bu şekilde anlatabiliriz. SSD başlığı altında dediğim şeyleri tekrarlamamak için burayı biraz daha kısa tuttum. Genel olarak çok ince detaya girmeden hard disklerden de bahsetmiş olduk.

Avantajları Nedir

Peki bu disklerin bir avantajı yokmu tabii ki var gelin normal hard disklerin avantajlarına göz atalım. Öncelikle SSD sürücülere göre çok daha geç bozulurlar ve format gibi işlemlere çok fazla maruz kalsalar da SSD disklere göre çok daha dayanıklılardır. Bir diğer avantajı ise yüksek alan kapasitesi sunmasıdır, SSD diskler 128 GB 256 GB ve 1 TB gibi alanları ortalam fiyatlara sunabiliyorken aynı fiyata normal diskler sizlere 1 TB dan 5 TB’a kadar alan sunabilir. Zaten 1 TB bile çok büyük bir alan olduğu için birçok kişi ortalama olarak 2-3 TB çeşitlerini seçiyor.

Bir diğer avantajı ise zaten söylediğim gibi fiyatı 40-60$ gibi bi fiyata 1 TB hard diski rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat aynı fiyata SSD bulmanız hiç kolay olmayabilir ya da bulamayabilirsiniz. Gün geçtikçe gelişen bu disklerin önümüzdeki yıllarda nasıl bir hal alacağını tahmin bile edemiyorum. Avantajları kısaca bu kadar diyebiliriz, aslında sayarak birçok özelliği var fakat biz SSD’ye göre karşılaştırma yaptığımız için avantajları sınırlı kalıyor.

 1. Yüksek Alan Kapasitesi
 2. Düşük Maliyetli
 3. Kolay Bozulmaz

Dayanıklılık

Normal hard diskler SSD disklere göre çok daha geç bozulurlar aynı zamanda bu disklerin herhangi bir kopyalama yazma okuma sınırı da yoktur. Bunun dışında ortalama bir dönüş hızları vardır ve buna bağlı bir performans sunurlar bu günümüzde ortalama olarak 7200RPM’dir. Zaten dediğimiz gibi format gibi işlemlere SSD disklere göre çok daha dayanıklılardır.

En İyi SSD’ler Olan M.2 SSD’ler Hakkında

SSD nedir sorusuna aslında yanıt verdik ama M.2 SSD nedir sorusuna henüz yanıt vermedik. Ve çok ilginç bulacağınız çalışma sistemi ile birlikte karşınızda M.2 SSD diskler var, bu yazıyı diğerlerinden daha kısa tutacağım çünkü birçok şeyi zaten anlattık tekrarlamak istemiyorum. M.2 SSD’ler normal SSD tiplerine göre çok daha hızlıdır öne çıkan en büyük özellikleri de zaten bu okuma yazma hızlarına gelmeden önce. Bu diskler aslında ekran kartı gibi. Şimdi neden böyle dediğimi anlamadınız ama aşağıdaki resme bakarsanız anlarsınız.

M.2 SSD diskler direkt olarak anakart üzerine RAM veya ekran kartı gibi bağlanır yani bu tip diskler kablo ile bağlanmaz. Bu da bizim için küçük bir avantajdır diyebilriz. Ayrıca bu SSD’lerin çalışma şekli de diğer disklere göre farklıdır.

Genel Yapısı Nasıldır

m2 ssd nasıl bir yapıya sahiptir hızı avantajları farkları
M.2 SSD Yapısı

İşte karşımızda bir M.2 SSD bu disklerin şekli diğer disklere göre daha farklı ve küçüktür fakat onlara göre bu boyut ile beraber bile 1 TB alan sağlayabilmektedir. Okuma yazma hızları da diğerlerine göre çok daha fazladır. Düşürmelere çok dayanıklı değiller sebebi bariz bir şekilde ortada oldukça narin ve ince bir yapıya sahipler. Isındıkları zaman ufak da olsa performans kaybı yaşayabilirsiniz. Fakat kolay kolay ısınmıyorlar, hatta bazı anakartlar ile beraber M.2 SSD soğutma plakaları gelebiliyor ya da SSD’nin kendi kutusunda olabiliyor. Bu plakalar sayesinde ısınmasını engelleyebilirsiniz.

Avantajları Nedir

En büyük avantajı 3000 2500 veya 3500 gibi okuma yazma hızına sahip olmaları. Tahmini olarak 20-30 dakika içinde bilgisayarınıza format atabilirsiniz. Artık ne kadar hızlı olduğunu daha önce format attıysanız biliyorsunuz demektir. En büyük avantajı bu diyebiliriz HDD ile karşılaştırırsak normal SSD disklerde ne varsa M.2 disklerde de var diyebilirim. Diğer bir avantajı ise kasa içinde kablo kalabalığı yapmamasıdır. Avantaj sayanlar içinde güzel gözüküyor diyebiliriz. Diğer bir avantajı ise soğutma plakaları takılabildiği için ısınma probleminin önüne geçebildiğimiz bir SSD disk türüdür.

Gelelim M.2 SSD’lerin neden normal SSD disklerinden daha hızlı olduğuna. Öncelikle normal SSD diskler bir kablo ile bilgisayarlara bağlanırlar ve bu kullanılan kablolar SSD’ler için geliştirilmiş bir kablo değildi. Bu kablolar HDD diskler için yapılmış bir kabloydu. SSD diskler de bu kabloyu (ACHI) kullandığı için veri transferi en fazla saniyede 600 MB hızına ulaşabiliyordu. Fakat M.2 SSD türleri bir kablo yerine direkt olarak anakrta bağlandılar ve onlar için geliştirilmiş bir slot yapıldı.

Bu slotun ismi PCI Express ve bu slot sayesinde M.2 SSD’ler bir diğer adıysa NVMe M.2 SSD’ler saniyede 3000 MB veri taşıyabiliyorlar. Tek farkımız bu değil normal SSD’lerden bir diğer farkı ve avantajı ise bu M.2 SSD’lerin çoklu çekirdekli bir işlemci gibi çalışmasıdır. M.2 SSD’ler giriş ve çıkış olarak paralel şekilde çalışırlar bu da bir işlemciye benzer çok fazla detay girip kafanızı karıştırmak istemiyorum, bundan dolayı anlaşılabilecek basit örnekler vermeye çalışıyorum.

Bir diğer farkı ise verileri alış şeklidir diyebiliriz. AHCI SATA kablosu kullanan diskler 1 kuyruk ile çalışırken bu kuyruk içinde en fazla 32 komut kabul ediyorlardı. NVMe diskler (M.2 SSD) ise 64.000 kuyruk kabul ederken her kuyrukta en fazla 64.000 komut içerebiliyordu. İşte bundan dolayı M.2 SSD diskler normal disklere göre çok daha hızlı veri işleyebiliyor ve daha fazla veriyi aynı anda işleyebiliyordu. İşte bunlardan dolayı M.2 SSD’ler tüm disklerden çok daha hızlı çok daha yeni ve çok daha iyi. Sizin için bu bilgileri topladığımız videoyu buraya koyuyorum videoyu izleyerek dediklerimizi çok daha detaylı bir şekilde anlayabilirsiniz.

 1. Normal SSD’lere Göre Çok Daha Hızlı
 2. Görünüş Olarak Şık Durması
 3. PCIe Express Kullanmaları
 4. Aynı Anda Birden Çok Veri İşleyebilirler

Dayanıklılık

Dayanıklılık seviyesi normal SSD türleri ile aynı diyebilirim. Tek problemi fiziksel olarak düşmelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz bu konuda da düşürmemeye dikkat etmeniz yeterli. SSD’lerde olduğu gibi belirli bir yazma okuma gibi faliyetlerden sonra ömrü dolacaktır ve performansı düşmeye başlayacaktır.

Kimler SSD Kimler HDD Tercih Etmelidir ?

Evet herkesin merak ettiği sorulardan birisi olan soruya geldik. Hangileriniz SSD hangileriniz HDD hangileriniz M.2 SSD kullanmalı. Öncelikle bu aslında kişisel bir karardır fakat tabii ki belirli kitlelerin SSD yerine HDD tercih etmesi saçma olabilir. Biz sizler için hangi kullanıcı kitlesinin hangi diski tercih etmesi gerektiğini kendi düşüncelerimiz ile derledik ve sizlere sunduk.

Fakat şunu söylemek de fayda var her zaman hem HDD hem de SSD kullanmak en iyisidir. Windows’u bir M.2 SSD alıp ona kurduktan sonra 2 TB gibi bir alana sahip HDD alarak programları da ona kurabilirsiniz. Bu sayede bilgisayar hem hızlı çalışacak hem de geniş bir alanınız olmuş olacak. Ben 500 GB M.2 SSD 1 TB HDD kullanıyorum oldukça rahatım sadece 500 GB biraz doldu ama performans konusunda üstüne yok diyebilriimdiyebilirim.

M.2 SSD Tercih Etmesi Gerekenler

 • Ben canlı yayın yapacağım diyenler siz M.2 SSD alabilirsiniz.
 • Ben çok fazla oyun oynarım ama oyunları ultra grafiklerde oynarım diyenler M.2 SSD alabilirsiniz.
 • Ben bilgisayarımda ağır video fotoğraf veya ses düzenleme programlı kullanacağım, ve 4K videolar editleyeceğim diyenler M.2 SSD alabilirsiniz.

SSD Tercih Etmesi Gerekenler

 • Ben bilgisayarda oyun oynarım ama çok yüksek grafiklerde oynamam diyenler SSD alabilirsiniz.
 • Ben bilgisayarda basit düzenleme programları kullanıyorum diyenler SSD alabilirsiniz.
 • Ben bilgisayarda sadece video izliyorum internet kullanıyorum diyenler sizde SSD alabilrisiniz.

HDD Tercih Etmesi Gerekenler

 • Ben çok fazla dizi film video indirirm diyenler 2-4 TB HDD alabilirsiniz.
 • Ben bilgisayarı sadece sunum programları gibi basit şeyler için kullanırım diyenler 2-3 TB HDD alabilrisiniz.
 • Ben bilgisayarda sadece dosyalarımı depolarım ve standart özellikleri kullanırım diyenler sizde 4-6 TB HDD alabilirsiniz.

 

Her Şeyin Özeti

SSD nedir başlıklı bu makalemizde sizlere HDD disklerin yapılarını avantajlarını ve özelliklerini. Ayrıca SSD nedir sorusuna cevap verdik ve SSD’lerin özelliklerinden, yapılarından ve avantajlarından. Şuanda piyasada en iyi diskler olan M.2 SSD diskler hakkında, nasıl çalıştıklarını ve neden normal SSD disklerden 5 kat daha hızlı işlem yaptıklarını. Ve diğer detayları da sunmuş olduk.

SSD Nedir Wikipedia

 

Benim Düşüncelerim

Uzun bir makale oldu fakat hem SSD nedir sorusuna cevap bulmuş olduk hem de M.2 SSD’lerin teknolojisinden bahsetmiş olduk. Ben yazarken eğlendim umarım siz de okurken çok eğlenmişsinizdir. Eğer makalede eksik yanlış bir şey bulursanız yorumlarda bunu belirtmeyi unutmayın. Bunun dışında not olarak eğer bilgisayarınızı M.2 SSD’ye yükseltecekseniz anakartınızda M.2 slotu olduğundan emin olun. Her neyse bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz ve bu makaleyi paylaşabilirsiniz.


Editörün Seçtikleri

FPS Nedir ?

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

Bilgisayar Hızlandırma FPS Arttırma

CS:GO Başlatma Seçenekleri

Arka Plandaki Programları Kapatma

Öncekini Oku

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri & Kaç GB ? (PC ve Mobil)

Sonrakini Oku

Renklerin Anlamları Ve İnsan Üzerindeki Etkileri

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir