in , , , , ,

Streamlabs OBS Ayarları – Nasıl Yapılır 2021

Streamlabs OBS ayarları nasıl yapılır? Streamlabs OBS aslında çok basit bir yayın yapma programıdır ayalarını ayarlamak da bu yüzden gayet kolay olacak. Şimdiden şunu söyleyebilirim ki merak ettiğiniz birçok şeyi burada göreceksiniz.

Streamlabs OBS ayarlarını ayarlamanın birkaç detayı vardır. İlk detay şudur CPU ayarları yada GPU ayarları ikinci detay şudur: bitrate ayarları ve sonuncu detayda kalite ayarları. Bu ayarları ayarlarken donanımımızın özellikleri internet hızımız gibi bazı faktörler çok önemlidir. Öncelikle yapmamız gerken ilk şey CPU ile yayın yapacaksak CPU, GPU ile yayın yapacaksak GPU özelliklerimizi öğrenmek.

 

Streamlabs OBS Ayarları

Streamlabs OBS ayarlarını yapmaya devam ederken dikkat etmemiz gereken iki farklı ayar var. İnternet hızımız ve donanım özelliklerimiz şimdi ben burada kendi bilgisayarımdan örnek vereceğim ,ama eğer siz kendinize özel bir ayar yapılmasını isterseniz Discord sunucumuza gelerek destek alabilirsiniz eğer destek olacak ekipten birisi varsa anında yardım alırsınız ve 30dk içinde tüm ayarlarınız yapılmış olur,. Neyse benim bilgisayarım aşağıdaki özelliklerdeki gibi.

 • Ryzen 5 2600X 3.6GHz – 4.2GHz 6 Çekirdek 12 İşlem Birimi
 • GTX 1060 6GB MSI GamingX
 • 16GB – 2×8 3200MHz Ram (2933MHz de çalışıyor)
 • 44.5 Download Hızı – 4.5 Upload Hızı

Bu özelliklere dayanarak benim yapabileceğim en iyi ayarlar şu şekildedir. İşlemcim 6 çekirdekli olduğu için yayındayken yayında olmadığım zaman aldığım FPS değerleri çok fark etmeyecek CS:GO gibi oyunlar için özellikle bu çok önemli. Ekran kartım bana PUBG gibi ekran kartı ağırlıklı oyunlarda gerekli gücü verecek bir kart bu yüzden işlemcime daha fazla yük bindirebileceğim. 4GHz seviyelerinde çalışan işlemcim için ana ayarılarım aşağıdaki resimdeki gibi. Ram kısmına gelecek olursak 16GB bana oldukça yeterli hızı da gayet iyi 2933MHz bir frekansta çalışıyor. Yazmadım ama M2 SSD var bu da güzel bir özellik. Çok büyük etkisi olmasada önemli sayılabilir. Upload hızım ve download hızım ise 44 ve 4.5 şimdi burda şöyle bir işlem yapacağız.

Yayın İçin Optimizasyon (Ayarlar)

Eğer uploadımız X ise -1 yapıyoruz kısaca denklemimiz x-1 örnek vermek gerekirse 4.5-1 = 3.5 daha sonra bunun yanına iki sıfır koyup noktayıda siliyoruz yani bitrate için hazır hale geliyor 3.5=3500 bu demek oluyorki ben 3500 bitrate verebilirim. İnsanların birçoğu şunu bilmiyor kaliteli yayın vermek için sadece donanım yetersiz aynı zamanda bitrate de çok önemli burdaki sayfada Twitch’in söylemiş olduğu kalite rehberine bakabiliriz.

CPU kullanıcıları x264 ekran kartı GPU kullanıcıları için olan ayarlar solda NVENC kısmına bakması gerekiyor bunuda not olarak düşelim. Şimdi bizim ayarlarımız nasıl olacak direk resim olarak aşağıya bırakıyorum inceleyebilirsiniz. (Not: Bu ayarlar kendi donanım ve internet özelliklerime göredir)

CPU (İşlemci) Detayları

Eğer işlemci ile yayın yapıyorsanız az sonra bahsedeceğim birkaç özellik işinize yarayabilir öncelikle arka planda çalışan programlar çok önemli çünkü yayın yaparken boş bir google sekmesi bile boşuna işlemci ram internet kullanabilir Windows’da arka planda çalışıp hem internet hem ram hem işlemci kullanan bomboş uygulamalar var bunları nasıl kapatacağınızı bilmiyorsanız bu videomuza göz atabilirsiniz. Arka plandaki uygulamaları hallettiğimize göre şimdide ufak güzel bir özelliğe geçebiliriz Streamlabs OBS ayarlarında >Gelişmiş sekmesinde en üstte öncelik ayarı var, bu ayar işlemcimizin yayın programına daha fazla öncelik vermesine yarıyor bunu Above Normal yada High yapabilirsiniz. Eğer IRL yayın yapıyorsanız yada işlemciniz biraz kötü ise bu özellik işinizi görecektir.

Yayıncılar İçin Panel Paketleri

Yayında Az FPS Kaybı Nasıl Sağlanır ?

Yayınlarda daha az fps kaybetmek istiyorsanız ve yukarıdaki cpu detaylarını yaptıysanız. Tek yapmanız gerken ayarlarınızdaki video kısmından 720p yayın yapıyorsanız 480p ye çekebilirsiniz. Ama eğer kaliteden ödün vermeden FPS kaybetmemek istiyorsanız Nvidia ekran kartı ayarlarınızı yapabilirsiniz. Bu sayede daha az FPS kaybedersiniz fakat bunların dışında çok fazla yöntem yok fps kaybetmemek istiyorsanız ki bu imkansız, her işlemci FPS kaybına uğrar. Daha az uğramak için bir sonraki işlemci seçeneğinizi Ryzen yapabilirsiniz ya da çok çekirdekli bir işlemci alabilirsiniz.

Aynı zamanda streamlabs obs de birçok ayar var ve bunlar kaliteyi çok fazla etkilemiyor. Video kısmındaki boyut düşürme ayarları bunu 32 yada 16 yapmanıza gerek yok bunu bulanıkta bırakabilirsiniz. Ve ses ayarları sesinizi 160 frekans da değilde 128 de yapabilirsiniz birçok müzik zaten 128 frekanstadır. Bu ufak ayarları boşuna yükseltmenize gerek yok. Aynı zamanda buradan farklı programları keşfedebilirsiniz.

2021 İle Eklenen Güncellemeler

Makalelerimizi güncel tutmaya çalışıyoruz bu makale hala geçerliliğini koruyor fakat bazı eklemelerde bulunmak güzel olacaktır. Yayın yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan internet minimum 3Mpbs upload’a sahip olmalı. Ayrıca download hızınızda 15Mpbs üstünde olmalıdır. Eğer bilgisayarınızdaki işlemci Ryzen 7 3700 gibi bir işlemci veya daha iyisi ise (Intel için i9 7-9. nesil serisi) bu internet size yetecektir. Ama daha kötü bir işlemciniz varsa ve ekstra bir yayın bilgisayarınız yoksa upload hızınız en az 5Mpbs olması gerekiyor. Download her türlü kurtaracaktır. Burada sunucuya bağlanma süreniz (Ping)’de önemli fakat diğerleri kadar etkilemez. OBS ayarlarınızı yapmayı bilmiyorsanız Support of ExWeiv üzerinden bilet edinerek ücretsiz destek alabilirsiniz ayrıca bunun için aynı zamanda Discord sunucumuzda olmanız gerekiyor (orada iletişime geçildiğinden dolayı).

 

Eğer anlamadığınız bir nokta varsa bu videomuza göz atabilirsiniz.

 

Özet

Bu makalede Streamlabs OBS programı için ayarlarınızı nasıl yapabileceğinizi anlattık umarız işinize yaramıştır. Streamlabs OBS ile alakalı yardıma ihtiyacınız varsa Support of ExWeiv üzerinden bilet alabilirsiniz destek ekibinden birisi size yardımcı olacaktır (ücretsiz) fakat size Discord sunucumuz aracılığıyla ulaşacaklar bundan dolayı sunucumuza da katılmayı unutmayın.

Düşüncelerim

Günümüzde yayıncılık yapmaya talep çok fazla artmaya başladığı için bu tarz programların kullanımıda arttı. Tabii ki çok güzel birşey ama yayın yapmak gerçekten çok zor bir iş. Evet uzaktan bakınca aslında baya kolay geliyor ama aslında hiçde kolay değil. Çünkü saatlerce orda oturup insanlara eğlenceli zaman geçirtmeye çalışmak gerçekten zor. Bunun dışında çok detaylı bir düşüncem yok.


Önerilen İçerikler

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme

YouTube İzlenme Arttırma Yöntemleri

Flash Belleği RAM’e Çevirme

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

Dizi İzleme Siteleri

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

4.3k Puan
Upvote Downvote

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. gayet güzel bir içerik olmuş streamlabs obs den çok bir şey anlamıyordum artık daha düzgün anlıyorum detaylar ve örnekler 10 numara olmuş ayrıca obs ile alaklı farklı içerikleride bekliyorum

 2. merhaba
  intel core i5-6500 3.2 Ghz işlemcim
  8 upload hızım var
  12 gb ram
  2 gb ekran kartı
  nasıl bir ayar kullanmalıyım
  düşüre düşüre 512×360 falan yayın yapabiliyorum yardım eder misiniz?

 3. Merhabalar benim sistemim
  -Nvidia GTX 1050 Ti 4GB
  -İntel Core İ3 7100 3.9 Ghz
  -8 GB Ram
  -SSD yok

  İntarnet Hızım da :
  -5.6 Upload Hızım var
  sizde bu sistem ve intarnet hızı ile yayın yapabilirmiyim ?

 4. Bitrate değerini nereden nasıl ayarlayacağım? Ve hali hazırda kaç bitrate verdiğime nerden bakacağım? Ayarlarla ilgili paylaştığınız medyalara baktım ancak hiçbirinde bitrate ile ilgili bir şey bulamadım. Uploadım da 5.50 bu arada. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

youtubedan video indirme

YouTube’dan Video İndirme Nasıl Yapılır – 2021

csgo rütbeler kolay rank atlama

CS:GO Rütbeler & Nasıl Kolay Rank Atlanır