Sülük Faydaları – Sülük Tedavisinin Kullanıldığı Durumlar

Sülük faydaları makalemize hoş geldiniz. Son zamanlarda birçok alandaki tedavi için oldukça sık kullanılmaya başlanılan sülüğün faydaları da bilmeyen insanlar için akıllarında merak uyanmasına yol açıyor.

Doğu ve Batı tıbbının entegrasyonunu ortaya çıkaran bu geleneksel yöntemlerden biri olan sülük tedavisi milattan önceki çağlardan beri eşsiz bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.  Ağrısız ve acısız yöntemlerle uygulanan doğal bir şifa tekniği olan şekli olan sülük tedavisinin, geçmişi Babil ve Mısır dönemine uzanır. Antik çağlarda hekimler tarafından sıklıkla başvurulan bu yöntem; tıp alimi İbn-i Sina’nın kitaplarında yer verdiği, Galen ve Pliniy gibi önemli hekimlerin de kullanmakta fayda gördüğü bir tekniktir.

Sülük Faydaları

  • Metabolizmayı düzenlediği için metabolik hastalıklarda özellikle diyabette şeker hastalığında koruyucu ve tedavi edicidir.
  • Ampütasyon organ kaybı, nöropati gibi komplikasyonları oldukça geciktirir. Dokulara kan akışını rahatlatır böylece dokular iyi beslenir.
  • Sülük salgısındaki enzimlerin kimyasal etkileri sayesinde damarlardaki tortular erimeye ve çözülmeye başlar. Aksi taktirde damar tıkanıklıkları sonucu felç, inme hemipleji riskleri vardır. Ayrıca sülük tedavisi olan insanların sinir harabiyetleri yani nöropatileri daha çabuk onarılır.
  • Sülük tedavisinin vücudun kan basıncına da olumlu yönde etkileri vardır. Kan basıncını dengeler. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan akupunktur noktalarına uygulanan sülükler tedavi başarısını yükseltmektedir.
  • Sülük salgısındaki enzimlerin en önemli etkilerinden biri antienflamatuar (iltihap kurutucu) etkisidir. Bu etki bütün otoimmün ve romatizmal hastalıklarda modern tıbbın yetersiz olduğu kısımlarda yüz güldürücü sonuçlar verir. İltihabi proçesli hastalıklarda sülük tedavisi bir çeşit aşılama gibi etki gösterip vücudun verdiği cevabın eşiğini yükseltir. Artrit, pankreatit, hepatit, dermatit, vaskülit ,nörit semptomlarına karşı sülük salgısının etkili iyileştirme gücü vardır.
  • Sülük faydaları arasında cilt hastalıklarında da iyileştirici etkisi vardır; yaraların temizliğini sağlar, yara iyileşmesini hızlandırır. Ciltte temiz kan dolaşımını artırır. Enzimlerin de etkisiyle ciltte, yüzde yenilenme, gerilme, canlanma, kırışıklıkta azalma, renk açılması, beyazlama gözlenir. Ciltte kollajen miktarını korur. Kadınlar özellikle yurt dışında güzellik amaçlı ciltlerine sülük uygulamaları yaptırmaktadırlar.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

sülük faydaları
Sülük Tedavisinin Kullanıldığı Durumlar

Sülük tedavisine başlamadan önce belirli bir süre boyunca tedaviye hazırlık süreci olur. 1-2 günlük bu süreçte et, süt vb. protein temelli gıdaların tüketilmemesi önerilir. Bununla birlikte sülük tedavisinin aç karnına uygulanması tavsiye edilir. İdeal olan açlık süresi 3-4 saattir.

Sülük faydaları ve tedavi öncesi hazırlık dışında sülük tedavisinin yapıldığı ortam da fazlasıyla önemlidir. Steril bir ortamda ve mutlaka uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bu tedavi çeşidinde öncelikle tedavi edilecek olan bölge sterilize edilir. Ardından pens yardımıyla sülükler, tedavi edilecek olan bölgeye yerleştirilir. Baş kısmı, tedavi edilecek bölgeye gelecek şekilde yerleştirilen sülüğün kanı emmesi için yaklaşık 10 ile 20 dakika arasında bir süre beklenir. Sülükler yeterince kan emdikten sonra deriyi kendilerinden bırakacaklardır.

Vücudun belirli bazı bölgelerine koyulan sülükler, derinin üzerinden vücuttaki kanı emmeye başlar. Bu esnada vücuttaki faydalı enzimler daha etkili bir şekilde işlevlerini yerine getirir. Vücuttaki kan sülükler tarafından emildiği için ciltte kanlı bir görüntü oluşacaktır. Sülük tedavisinin ardından yaklaşık 24 saat boyunca kan akımı devam edebilir. Bu sebeple kanlı bölgelere pamukla bandaj yapılabilir.

Sülüğün, tıbbi tedavilerde kullanılan çeşidinin çenesinde yaklaşık 50 ile 100 arasında dişi bulunur. Sülüğün tedavi edici özelliği kanı emmesinde değil, kanı emerken salgıladığı sıvıda saklıdır. Bünyesinde yaklaşık 105 tane bioaktif maddeyi barındıran bu sıvı, insan vücuduna salgılandığında ilaç etkisi gösterir. Bioaktif maddelerin salgılanmasıyla birlikte insan vücudundaki kanın pıhtılaşması engellenirken daha önceden oluşmuş pıhtılar da eritilir. Huridin ve Calin adı verilen bu maddeler; ağrı kesici ve tansiyonu dengeleyici işlev görür. Mikropları öldürür, bağışıklık sistemini düzenler ve anksiyolitik (stres giderici) etki sağlar.

Sülük Tedavisinin Kullanıldığı Durumlar

Sülük faydaları ile genelde kan dolaşımı hızlandırılırken, vücuttaki kirli kanın dışarı atılması sayesinde toksinlerden arınma sağlanır. Romatizma hastalıkları, kalp enfarktüsü, hemoroid, tromboz, damar tıkanıklığı, huzursuz bacak sendromu, kronik ve hepatit karaciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklara karşı tedavi sağlanır.

Varisler, diyabetik ayak yaraları ve eklem kireçlenmeleriyle mücadele eden bu teknik; behçet, sarı nokta, diabetik retinopati, hipertansif retinopati ve sinir zedelenmeleri gibi bazı göz hastalıklarına karşı etkili bir şifa tekniği oluşturur.

Sülüğün cildi iyileştiren etkisi de göz ardı edilemez. Dünyanın birçok ülkesinde kadınlar tarafından cilt bakımı maksadıyla kullanılan sülük, kan dolaşımını artırarak deri üzerindeki kırışıklıkları azaltır ve cilde gençleştirici etki yapar. Siyah noktaları azaltmak, deri lekelerini minimuma indirmek ve deri iltihabını tedavi etmek de sülüğün faydaları arasında gösterilebilir.

Sülüklerin Kullanıldığı Bölgeler

Vücudun; avuç içi, ayak tabanı, göz çevresi, boyun, koltuk altı, kasık ve çene altı gibi kısımlarının dışında hemen her bölgesine sülük tedavisi uygulanabilir. Gebelerin, emziren annelerin, kalp yetmezliği problemi yaşayanların, aktif kanaması olanların, anemi hastalarının, cerrahi girişimde bulunacak kişilerin ve kan sulandırıcı ilaç kullananların sülük tedavisi yaptırmaları tavsiye edilmez. Mutlaka steril bir ortamda uzmanlar tarafından uygulanması gerekir.

Sülük Tedavisinin Yan Etkileri

sülük faydaları
Sülük

Sülük faydaları olduğu gibi yan etkileri olması da mümkündür. Sülük vurulmasıyla ilgili başlıca sorunlar enfeksiyonlar, kansızlık, sülük göçü, alerjik tepkilerdir. Sülük kendini yara dokusunun içine gömebilir. Sülük vurulmasına bağlı alerjik tepkiler basit kaşıntıdan ileri derecede alerjik tepkilere kadar değişiklik gösterebilir ve ölümcül olabilir. Isırık yerinden uzaktaki dokularda, dudak ve göz çevresinde ileri derecede şişlikler olabilmektedir. Baş ağrısı, baş dönmesi ve bayılma ortaya çıkabilir. Nefes darlığı, hışıltılı solunum, göğüs sıkışması ileri derecede alerjinin belirtileridir ve yaşamsal tehlikenin söz konusu olduğu bir acil durum olarak kabul edilmelidir.

Sülük uygulanması ileri derecede kan kaybına ve buna bağlı kansızlığa neden olabilir. Büyük bir sülük 15-20 ml kan emebilmektedir. Çok sayıda sülüğün uygulandığı durumda kan verilmesini gerektirecek kadar kan kaybının söz konusu olabildiği bildirilmiştir. Uygulama yapılanların yarısına kan verilmesi gerektiği durumlar olabilmektedir.

Emmek üzere bırakılan sülükler yaranın içine gömülebilmekte, kulak, burun, ağız ve anüsten vücuda girebilmektedir. Girdikleri bölgelerde dokulara tutunarak emme işini sürdürürler. Bu durumun farkına varılmaması halinde hasta için yaşamsal tehlike ortaya çıkabilmektedir. Kimi kişilerin edindiği sülükleri bu amaçla kullanmaya kalkmaları bu sorunların çok artmasına neden olmaktadır.

Özet

Bu makalemizde sizlere gittikçe popülerleşen sülük tedavisinin; sülük faydaları, sülük tedavisinin nasıl yapılacağını, yan etkilerini, kullanıldığı durumları ve bölgeleri derledik.

Benim Düşüncem

Son yıllarda bazı hastalık durumlarında ilaç, ameliyat yerine sülük tedavisi gibi birçok doğal yöntem oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Ne kadar çok değişik bir tedavi yöntemi gibi gelse de yaptıranların çoğu memnun olduğunu belirtiyor. Yan etkilerinden çok faydaları olan sülük tedavisi araştırılarak ve uzmanlara sorarak yaptırıldığından fazlasıyla iyi sonuçlar doğuruyor. Umarım sizin için yararlı bir makale olmuştur.


Önerilen İçerikler

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar – 2020

Kükürt Sabunu Faydaları – Kükürt Sabunu Nasıl Kullanılır ?

Patlıcan Sapının Faydaları – Patlıcan Sapı Nasıl Kullanılır ?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir – Yoğurdun 10 İnanılmaz Faydası !

Ayva Yaprağının Faydaları -Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ?

 

Öncekini Oku

Kiraz Çekirdeği Faydaları – Kiraz Çekirdeği Yastığı Nasıl Yapılır ?

Sonrakini Oku

Girişimci Nedir ? – Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir