in , , ,

Telefondan IP Adresi Nasıl Değiştirilir – IP Adresi Değiştirme ?

ip adresi nasıl değiştirilir - how to change ip adress

Bu öğretici yazımızda sizlere IP adresi nedir, ne işe yarar, bilgisayardan ve telefondan IP adresi nasıl değiştirilir bunlardan bahsedeceğiz. Aslında zor bir konu gibi görünsede IP değiştirmek oldukça kolay bir şeydir. Öyleyse yazımıza geçelim.

 Tabletlerde ve telefonlarda tek bir işlem ile IP adresi değiştirilebilir fakat bunu bir çok kullanıcı bilmemektedir sebebi ise oparetörler gerekli bilgiyi vermemektedir. IP adresini değiştirmek için öncelikle yapmanız gereken ayarlar sekmesini açmak ve ağ paylaşım merkezi yada Wi-Fi ayarlarına gelmek ardından Wi-Fi’ı kapatıyoruz ve 5 saniye bekliyoruz ve IP adresimiz değişmiş oluyor.

 

IP Adresi Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

IP adresleri şu anda yaygın kullanımda olan 32 bit boyunda olup, noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilir. Örneğin: 000.000.00.0 IP adresi bilgisayarınızın yada bir cihazınızın başka cihazlar tarafından kolayca bulunmasını sağlar.

Kullanım alanlarına göre IP Adresleri sınıflandırılır. A sınıfı 1-127, B sınıfı 128-191, C sınıfı 192-223, D,E ve F sınıfları 224-254.

Örneğin;

 • A Sınıfı IP Adresleri  / 127.000.000.000 aralığındadır.
 • B Sınıfı IP Adresleri  / 191.000.000.000 aralığındadır.
 • C Sınıfı IP Adresleri  / 223.000.000.000 aralığındadır.

Bu IP adresleri internet oparetörleriniz tarafından belirlenir ve siz her interneti kapattığınızda sınıflandırmaya göre değişir bunu isterseniz sizde belirleyebilirsiniz.

Statik IP Ve Dinamik IP Arasındaki Fark

Statik IP adresini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz fakat dinamik IP adresini değiştiremezseniz aralarında bizi ilgilendiren fark budur.

Bilgisayardan IP Adresini Öğrenme

Öncelikle IP adresini öğrenmenin bir çok yolu vardır biz size en kolay olan yolu yani cmd (komut penceresi) kullanarak öğrenmeyi göstereceğiz.

 1. İlk olarak Windows arama çubuğunu açıyoruz ve çalıştır yazıyoruz ve çalıştırı açıyoruz. Ya da Windows logo tuşu + R de yapabiliriz.
 2. Açtıktan sonra cmd yazıp enter a tıklıyoruz.
 3. Açılan komut penceresine ipconfig yazıyoruz.
 4. Karşımıza çıkan “IPv4 adress” yazan yerin karşısındaki bölüm IP adresimiz oluyor.
ip adresi nasıl değiştirilir

IP Adresi Öğrenme IPV4

Telefondan IP Adresi Öğrenme

Telefonlarda IP adresi bulmak daha farklı Iphone telefonlarda direk öğrenebilirken android telefonlarda daha farklı bu yüzden size en kolay seçeneği anlatacağım. Internet tarayıcınıza girin ve what is my ip yazın ve çıkan ilk linke tıklayın ardından sol üstte veya ortada My Public IPv4 is: 000.000.000 yazan yer sizin IP adresinizdir.

Bilgisayardan IP Adresi Nasıl Değiştirilir ?

IP adresini değiştirmenin birden fazla yolu vardır fakat biz sizlere en güvenli ve hiçbir program kullanmadan nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğiz.

 1. İlk olarak Windows arama çubuğunu açıyoruz ve çalıştır yazıyoruz ve çalıştırı açıyoruz. Veya Windows logo tuşu + R de yapabiliriz.
 2. Açılan pencereye “ncpa.cpl” yazıyoruz ve enter a tıklıyoruz ya da sağ alt tarafta internet simgesine sağ tıklayarak ağ ve internet ayarlarına geliyoruz. Ardından ağ ve paylaşım merkezine tıklıyoruz. Çıkan pencerede bağdaştırıcı ayarlarını değiştire basıyoruz aynı pencereye gelmiş bulunmaktayız.
 3. İnternetimizi seçip sağ tıklıyoruz ve özellikler butonuna tıklıyoruz.
 4. Açılan sekmede “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” seçeneğini buluyoruz ve sağ alt köşeden özellikler diyoruz.
 5. Büyük ihitmalle sizde otomatik bir IP adresi al seçili olacaktır burdan alttaki IP adresini kullanı seçiyoruz.
 6. DNS sunucususunada aynı işlemi yapıyoruz.
 7. Girmek istediğimiz değerleri giriyoruz.
 8. Sol alt köşede bulunan çıkarken ayarları doğrula seçeneğine basıyoruz, burada başka bir bilgisayarda kullanımdamı diye test ediyor.
 9. Her şeyi yaptıysanız tamama tıklayıp kapatıyorsunuz.

Telefondan IP Adresi Nasıl Değiştirilir ?

Telefon üzerinden IP adresinizi değiştirmek isterseniz aşağıdaki adımları hem iOS hemde Android telefonlarda uygulayabilirsiniz. Ve IP adresinizi değiştirebilirsiniz. Sorularınızı yorumlarda belirtebilirsiniz.

Android İşletim Sistemlerinde

 1. İlk öncelikle ayarlar sekmesine giriyoruz.
 2. “Wi-Fi” sekmesinde geliyoruz.
 3. Açılan ekranda kendi ağımızın üstüne basılı tutuyoruz ve ağ ayarlarını yönet diyoruz.
 4. Buradan IP ayarları sekmesine tıklıyoruz ve statik diyoruz.
 5. Dilediğiniz gibi IP adresini değiştirebilirsiniz.

iOS İşletim Sistemlerinde

 1. İlk olarak ayarlar sekmesini açıyoruz.
 2. Buradan “Wi-Fi” sekmesini açıyoruz.
 3. Açılan pencereden IP ayarla seçeneğine basıyoruz.
 4. Elle olanı seçiyoruz.
 5. Dilediğiniz gibi IP adresini değiştirebilirsiniz.

 

Özet

Bu makalemizde sizlere bilgisayardan ve telefondan IP adresinizi nasıl öğreneceğinizi ve nasıl değiştirebileceğinizi anlattık. iOS ve Android telefonlarda ip adresi değiştirme ya da bilgisayarda ip adresi değiştirme işlemlerinin nasıl yapıldığını arıyorsanız yukarıya bakabilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

Hepimizin işine yarayabilecek olan IP adresi nasıl değiştirilir? sorusunun cevabını araştırıp sizlere sundum umarım herkes için faydalı bir yazı olmuştur. Eğer ekstra bir sorununuz varsa destek servisimizi kullanabilirsiniz veya Discord sunucumuza gelebilirsiniz. Aynı zamanda eğer isterseniz sol altta bulunan çan simgesine tıklayarak özel içeriklerden haberdar olabilirsiniz.


Editörün Seçtikleri

Dünya Düz Müdür Yuvarlak Mıdı ?

Mobil Uygulamalardan Para Kazanma 

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Photoshop Programları Ücretsiz En İyi Programlar

Windows 10 Wi-Fi Şifresi Öğrenme

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

7.2k Puan
Upvote Downvote

Yazar: Ali Rıza Kılınç

Merhaba, ben Ali Rıza boş zamanlarımda oyun oynamayı seviyorum genelde çevrimiçi oyunlar oynuyorum. Bunun dışında teknolojiye de merakım var sayılır siber güvenlik gibi konular da ilgimi çekiyor umarım içeriklerimi okurken eğlenirsiniz veya aradığınız şeye ulaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

 1. Selamlar,

  Size form üzerinden ulaşmak istedim ancak formunuz pasif durumda. Buradan yazıyorum. Sitenizdeki bu makelede link çıkışı şeklinde reklam çalışması gerçekleştirmek istiyorum.

  Kriterlerinizi öğrenebilir miyim? Lütfen bana bıraktığım bu e-postadan ulaşın.

  Saygılar,

  Burak

Among Us Kazanma Taktikleri

Among Us Kazanma Taktikleri – Önemli Stratejiler

discord nedir ne işe yarar what is discord and what does do

Discord Nedir Ne İşe Yarar – Oyuncuların Platformu !