TV Zararları – Televizyonun Zararları Nelerdir ?

Herkese selam, bu makalemizde aslında hepimizin az da olsa bir fikri olan konu hakkında konuşacağız konumuz TV zararları. Bildiklerimin üstüne artı olarak eklediğim bilgiler, tv zararları konusu üzerine olacak. İyi okumalar dilerim.

Yolda yürürken biri bizi durdurup televizyonun zararlarına örnek vermemizi isterse bilsek bile o an aklımıza gelmese de, saçma sapan farklı şeylerle bağdaştırıp ortaya bir cümle çıkartabiliriz. Peki gerçekten düşünürsek tam olarak neleri biliyoruz ya da neleri bilmiyoruz mu demeliydim?

Belki hemen hemen her evde çeşit çeşit teknoloji aletleri bulunduğundan sadece televizyonu çok değil diğer cihazları da çok kullanıyor olabiliriz. Ama aslında düşününce televizyonla biraz bile ilgilenmiyorken arka tarafta kendi kendine çalıştırabiliyoruz. Acaba bunun bile zararı olabilir mi? Neden olmasın?

 

 

TV Zararları

TV zararları makalemize başlangıç olarak çoğumuzun bildiği klasik şeylerden başlayarak girebiliriz:

 • Göz rahatsızlıkları, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi sorunlara yol açar.
 • Televizyon izlemek zamanla tembelleşmeyi arttırır.
 • Yapmanız gereken bir iş varken sizi ondan alıkoyabilir.
 • Reyting uğruna insanların zaaflarını kullanan televizyon kanalları, acıma ve merhamet duygularını olumsuz etkiler, öfkelenmelerine yol açar.
 • Ders çalışılan ortamda televizyon da çalışıyorsa dikkat dağıttığından odaklanmada sorun yaratır.
 • Kutuplaştırıcı ve ayrımcı görsel haberler, insanlar arasında ayrımcılığı ve farklı kesimler arasındaki çatışmaları körükler.
 • Çok fazla televizyon izlemek gittikçe enerji kaybına yol açar.
 • Televizyon izlerken çok fark edilmese de izlenilen şeyler yüzünden kişide ruhsal ve zihinsel sorunlara neden olur.
 • İnsanı hayattan koparıp olumsuz hayalciliğe sürükler.

Bunlar az çok tahmin ettiğimiz, belki de bize aşırı kötü zararları varmış gibi görünmeyebilir. Şimdi daha az bilinen bilgilerle devam edelim.

TV’nin Sağlığa Zararları

 • Artık eskide kalsa da tüplü, plazma televizyon türleri ve şu an daha çok çoğunluğun evinde rahatça bulunan LED, LCD dediğimiz televizyonlar radyasyona sebep olmaktadır.

”Bu devirde radyasyona sahip olmayan şey mi kaldı kardeşim?” diye sitem edebilirsiniz. Yanılıyorsunuz diyemem ancak bu radyasyonlar televizyondan yayılan çeşitli ışınlarla beraber hormonal bozukluklara yol açıyor. Tabii hormonal bozukluklara yol açması; genetiğimize işleyerek nesilden nesile aktararak kalıtsal birçok hastalığa şimdiden kapılarını açıyor.

 • Zarar makalesini yazıyor olsak da ” katot ışın” dediğimiz genelde eski zamanlarda çokça kullanılan tüplü, tüpsüz televizyonlarda bulunan bu ışın, televizyonu yakından izlemediğimiz sürece pek bir zararı dokunmuyor. Küçükken ailelerimizin ”Televizyonu yakından izleme çocuğum!” diye çokça söylenmelerinin asıl merkezini bulduk gibi.
 • Melatonin hormonu dediğimiz diğer adıyla uyku hormonu, televizyon izlemekten ötürü vücudun uyku düzeninin korunmasını engelleyip televizyondan gelen elektromanyetik ışınların vücuttaki hormon dengesini bozarak daha az salgılanmasına neden olur. ”Zaten işten güçten uyuyamıyoruz.” veya ”Ne münasebet, ben başımı yastığa koyduğum gibi uyuyorum.” diyenler varmış gibi hissediyorum.

Ah keşke sorun uykuyla kalsa efendim, bu ışınların bozmadığı şey olmadığından hormonlarımıza etkilerinden maalesef kansere davetiye çıkarması pek mümkün.

 • Televizyondaki izlediğimiz görsel içeriklerden dolayı beynimizin sadece tek lobunun çalışmasına yol açtığından herhangi bir şey üstüne düşünmemize imkan vermeden, zekamızı verimli bir şekilde kullanmamıza engel olur.

Peki aslında en önemli hatamız hangi noktada başlıyor?

çocuklara televizyonun zararı
Çocuklar

Televizyonun Çocuklara Zararları

TV zararları adlı makalemize TV’nin çocuklar üzerindeki zararları ile devam ediyoruz. Televizyonun insan üzerinde birçok etkiye sahip olmasının yanında en çok çocukların üzerindeki rolü büyüktür. Teknolojik aletler arasında çocuklarının en ilgisini çeken cihaz, televizyon diyebiliriz. Yani bir cihazdan bir şey izlemek de diyebiliriz.
Birçok kavramı yeni yeni öğrendiklerinden dolayı televizyon izlemek çocuklar için normalde öğrenmeleri gereken şeylere göre olan zararları saymakla bitmez.

 • Sürekli olarak zamanlarını televizyonda geçiren çocukların sosyalleşme sorunu görülür. Farklı olarak psiko-sosyal yönleri gelişmez. Bu nedenle; daha o yaştan bile uyum bozuklukları, depresyon, anksiyete, özgüven kaybı gibi şeyler başlayabilir.
 • Normalde ilgi ve sevgiye ihtiyaçlı bir şekilde büyümesi gerekirken hem televizyonda geçirdikleri süre yüzünden hem de televizyonun içeriklerinden dolayı çocuklarda şiddet eğilimi artar.
 • 2-7 yaş arasındaki çocukların fazla televizyon izlemesi, dil gelişimini olumsuz etkiler. Bazı ebeveynler, televizyonların çocuğun konuşmasını sağladığına inanır; ancak uzmanlar bunun tam tersini söylüyor.
 • Televizyonla ilgilenmese de sesinden dolayı dikkati dağılır, dikkat eksikliği sorunları ortaya çıkar.

Bizim bile televizyon sesinden dolayı dikkatimiz dağılırken çocuklarda bu durum kaçınılmazdır ve bu durum kalıcı olabilir.

 • Daha küçük yaşlardaki çocuklar, televizyondakileri somut olarak algılar. Gördükleri içerikleri gerçek zannettiklerinden aynılarını yapmak isterler. Tabi bunlarla ilgili haberleri bir şekilde hepimiz görmüş veya duymuşuzdur.
 • Çocukların tam olarak hayal dünyalarını anlamadığımızdan televizyondaki gördükleri; belki de kimseye korkutucu, rahatsız gelmeyen bir içerik onlarda travmaya, uykusuzluğa ya da fobi gibi birçok soruna yol açabilir.
 • Günde 4 saatten fazla televizyon izleyen çocukların obezite veya kilo sorunları yaşayabileceği belirtiliyor. Ayrıca televizyondan gelen ışınların hormonlara olan etkisinden ötürü çocuklarda erken veya geç ergenliğe neden olabilir.
 • Televizyon izlemek, bizde bile yapmamız gereken işlerimizi engellerken çocuklarda da bu durumlar oluşacağından eğitim hayatlarını etkileyip yeterli ders çalışmayan, hiç kitap okumayan nesillerin doğmasına sebep olur.
 • İzlenilen çoğu şey her zaman fark edilmese de sübliminal mesajlar içerdiğinden çocukların bilinçaltlarında tutum ve davranışlara zarar verebilir.

Türkiye’deki bir araştırmaya göre, anaokulu çağındaki çocukların yüzde 65’i, ilköğretim çağındaki çocukların da yüzde 58’i günde 2 saatten fazla televizyon izliyor. Bu çocukların yüzde 30’u televizyonu tek başına izliyor. Bu küçük yaşlardaki çocukların tek başına televizyon izlemesi, ilerde veya o zamanlarda bile çok fazla sorunu da beraberinde getiriyor demek olabilir.

Televizyonun Zararlı Alışkanlıklara Teşvik Etmesi

Genel olarak bahsettiğimiz zararlar bunlardan ibaret diyebiliriz. Fakat tahmin edersiniz ki izlenilen içeriklerin içinde eski zamandan beri zararlı alışkanlıklar çok fazla barınıyor. Zararlı alışkanlıklara başlama eylemini herhangi birden fazla sebebe bağlayabiliyorken aslında en temel sebebinin televizyon izlemeyle bağlantılı olması, düşününce pek de şaşırtmıyor insanı. Gelin bunları biraz daha kanıtlarla açıklayalım.

 • Dizilerde her evde Amerikan türü bar göze çarpmaktadır. Eve gelen bireylerin ilk olarak uğradığı yer içki tezgahı olmaktadır. Ayrıca televizyonda sevinçli za­manlarında kutlama mahiyetinde içkiye sarılması, kederli zamanlarında da efkâ­rı dağıtmak için yine içkiye sarılması, her hâlükârda alkolün vazgeçilmez bir içecek olduğu imajını vererek, bireylerin bu yönde bir eğilim göstermesine sebep olmaktadır.

Özellikle kişilik yapısı henüz tam olarak oturmamış gençlerde, bu tür zararlı alışkanlıklar adeta kendini ispatlamak için bir fırsat olarak algılanma­ya başlanmıştır. Amerika’da liseli gençler üzerinde yapılan bir araştırmada, bu gençlerin % 90’ının içki içtiği, % 10’unun da normalden fazla içtiği görülürken; İngiltere’de yapılan başka bir araştırmada sigara içenlerin, içmeyenlere oranla % 28 daha fazla televizyon seyrettiği görülmüştür.

tv zararları televizyonun zararları
TV Zararları

Televizyon Yüzünden Neleri Kaybediyoruz ?

Hiç düşündük mü peki, tamam bize televizyonun zararları az değil ama biz neler kaybediyoruz bunlar karşısında? Belki de içimizden biri çıkıp ” İyi de boş zamanımı televizyon izleyerek dolduruyorum, ayrı olarak televizyon benim pek bir zamanımı yemiyor. ” veya ” Şurada bir televizyon izleme zevkimiz var, ona da karışmayın!” diyenlerimiz olabilir.

Ancak içten içe bize zarar veren televizyonu, izlemek dışında kendimize çok daha yararı olacak; daha çok seveceğimiz ya da daha çok eğleneceğimiz bir sürü şey bulabiliriz. Fakat biz bunları, yapmamayı geçtim düşünmeye bile kendimizi ayırmıyoruz. Bu şekilde gittikçe bir şeyler eksilmez mi sizce?

 • Günde 2 saat televizyon izleyen bir insan 1 yılda 730 saatini televizyon başında geçirir. Yani yılda 45 gün televizyon izliyor anlamına geliyor. 4 saat televizyon izleyen bir insan yılda 3 ay televizyon başında kalıyor. Yani ortalama ömrünün neredeyse yüzde 10’u televizyon izleyerek geçiyor.
 • Bu istatistikî bilgiler ışığında şu gerçeği belirtelim; Türkiye’de insanlar günde ortalama 3 saatini televizyon başında geçiriyor.
 • Bazı istisnalar dışında intihar haberlerinin televizyonlarda sürekli yayınlanmasının intihar vakalarını özendirdiği ve artırdığı tespit edilmiş.
 • Türkiye’de bir dönem İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar eden insanlarla ilgili çok sayıda haber yapılırdı. Hemen hemen her gün bir intihar haberi yayınlanırdı. Bazı televizyon yayıncıları ve haber ajansları, uzmanların da tavsiyesi ile köprüde intihar haberlerini vermemeye başladı. Günümüzde artık “köprüde intihar” haberi hemen hemen hiç duymuyoruz. Yani televizyonlar intiharı körüklüyor.

 

Özet

Sizlere bu makalede bildiğimiz, bilmediğimiz televizyonun zararları hakkında genel ya da genel olmayan birçok şeyden bahsettik. Sağlımıza, toplumların geleceği olan çocuklara, teşviklerine kadar olan zararların çoğuna değindik. Televizyonun zararlarıyla beraber istatiksel olarak bulunan sonuçlar ile yapılan çalışmalar, deneyler ve bulunan sonuçları da ekledik. Ayrıca televizyonun wikisine buradan ulaşabilirsiniz.

Benim Düşüncem

Sonuçlarını kanıtlarla sunduğum genel bilgilerin ayrıntılarıyla ve en mümkün şekilde size ayrıntılarıyla açıkladım. Belki hayatınızda bazı şeyleri değiştirmeye yardımcı olabilir. Umarız ki bir şekilde size katkı da bulunacak bir makale olmuştur. İyi okumalar.


Önerilen İçerikler

Dizi İzleme Siteleri – Ücretli Ücretsiz En İyi Siteler

Programsız Kaliteli Intro Nasıl Yapılır? – Ücretsiz

UNICEF Nedir – Ne Zaman Kuruldu – Ne Yapar ?

+30 Hangi Ülkenin Kodu – Telefon Kodları

Google Bildirimleri Kapatma – Chrome Bildirim Kapatma – 2020

Öncekini Oku

Discord Müzik Botu Ekleme (Rythm ve Groovy) – 2021

Sonrakini Oku

Kitap Okumanın Faydaları – Kitapların Bize Sağladığı 20 Fayda ?

Bir yorum

 • Çok güzel bir çalışma…Emeğinize sağlık.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir