in , , ,

Twitch Yayın Açma Rehberi – Sistem Ayarlar Programlar – 2021

twitch yayın açma - how to strat streamin gon twitch

Twitch yayın açma ile alakalı dev rehberimize hoş geldin, bu makalede sana nasıl yayın açabileceğini anlatacağız. Nasıl yayın yapabilirsin nasıl bir sisteme yani bilgisayar ihtiyacın var, nasıl bir internete ve programa ihtiyacın var bunlardan bahsedeceğiz. Eğer zaten bu kısımları geçtiysen ve ayarları ayarıyorsan Streamlabs OBS Ayarları adlı makalemize göz atabilirsin.

İlk olarak Twitch’de yayın açmak için ilk yapmanız gereken bir Twitch hesabı oluşturup hesabımızın yayın anahtarına ulaşmamız gerekiyor, buraya tıklayarak anahtarını alabilirsin. Sonrasında yayın yapacağın programı seçmelisin biz bu rehberde sana birkaç tane program önereceğiz. Artık yayın açmaya hazır sayılırsın artık tek yapman gereken bir tuşa basmak. Tabii ki ondan öncesinde makalemizi okumanı tavsiye ediyoruz.

 • Twitch Yayın Açma Rehberi
  • Twitch Yayın Anahtarı Nasıl Alınır
  • Kaliteli Yayın Nasıl Yapılır
 • Twitch Yayın Programları
  • Nasıl Bir Sistem Gerekli
  • Yayın Ayarları Nasıl Yapılır
 • Yayıncı Kampı (Ücretsiz)

 

Twitch Yayın Açma Rehberi

Evet yavaş yavaş makalemize başlayabiliriz, bu başlık altında sana Twitch üzerinde nasıl yayın yapacağını anlatacağız. Twitch çok eski bir platform değil Twitch yayıncılığıda çok eski bir şey değil yani bu yeni bir sektör. Fakat yeni olsada rekabetin çok yüksek olduğu bir sektör bu durumda eğer Twitch’de dolaşan kullanıcıların seni izlemesini istiyorsan kaliteli yayınlar yapman gerekiyor. Aslında internette her yerde bu iş böyle yürür eğer kaliteli içerik üretirsen emin ol internetin bir yerlerinde bir şeylere ulaşırsın. Bizi Google’da birinci sırada bulduysan bu içeriğin kaliteli olmasından dolayı birinci sırada olduğumuzu rahatça söyleyebilirim.

Kaliteli Yayın Nasıl Yapılır

Tamam ama nasıl kaliteli içerik üretilir ve yayın yapılır. Twitch’de yayın açmak koltuğun başına geçip saatlerce oyun oynamak değildir her şeyin bir zorluğu vardır ve bensana ve bütün bu makaleyi okuduktan sonra yayın açacak herkese iddia ediyorum, en fazla yarısı uzun süreler boyunca yayın yapacak. Belki içlerinden birisi sen olursun, umarım olursun neden olmasın ki ? Her neyse kaliteli yayınlar yapabilmek için ilk yapman gereken içeriğini belirlemek, ve bir yayın programı oluşturmak. Eğer profosyonel gözükürsen daha çok izleyici kazanırsın bu yüzden panelindeki resimleri internetten indirmek yerine kendin yap ya da yaptır.

Panel neresi diye soruyorsan bağış yapmak için tıkladığımız görsellerin yayıncı hakkında bilgilerin bulunduğu alan. İçeriğini belirlediysen sırada eğlenceli bir program oluşturmak var, yayın programın başlarda uzun süreli olmalıdır bunun sebebi düşündüğünüzde aklınıza gelebilir. Twitch yayın açma platformları içinde en büyük platform olduğu için en çok aboneye ve takipçiye olan yayıncılar orada yayın yapıyorlar. Eğer senin yayın saatlerin ile onların yayın saatleri aynı olursa izleyici kazanamazsın. Bu yüzden büyük yayıncıların ne zaman yayın açtığını analiz et ve kendi yayın saatlerini buna göre ayarla.

how to start live streaming in twitch easy

Yayın Yapmak

Ekip Kurmak Şart

Buraya kadar her şey tamamsa devam edelim. Sırada işin en zor ve en belirleyici kısmı var. Dikkat edersen zaten daha önceden tanınan insanlar (esporcular, ünlüler…) dışında yayın yaparak ünlü olmuş neredeyse herkesin bir ekibi var. Bu Twitch’de yayın yapmanın ana kuralıdır ve gayet net bir şeydir. Ekibin yoksa izlenmek çok zordur ekibin varsa daha kolay izlenirsin. Bunun nedeni tek başına yapacağın yayınlar sen istesen de istemesen de sıkıcı olacaktır. Ama bir ekiple beraber yapacağın yayınlar çok daha eğlenceli ve sürükleyici olur. Bundan dolayı birkaç kişi iler beraber bir ekip kurmanı tavsiye ediyorum hatta yapman gerekiyor.

Artık bir ekibimiz var panelimiz hazır ve yayın programımızı da yaptık. Sırada ne var diye soracak olursan sıradaki yapacağın şey çok basit yayın yaparken bilmen gereken bazı taktikler ve ipuçları var. Bunları yanlış yaparsan kanalının kanalın istatistik yönünde kötüye gider. Twitch’de yayın yaparken en önemli şeylerden birisi kullanıcıyı yayında tutabilmektir bu oldukça zor bir şey olsa da bazı taktikler sayesinde bunu başarabilirsin. Elbette bu taktikler ile kullanıcıyı yayının sonuna kadar tutmak çok zor olsa da belli bir süre boyunca tutabiliriz. Peki neden kullanıcıları yayında tutmaya çalışıyoruz, yayına gelen birisi seni ne kadar uzun süre izlerse o kadar çok bilgi sahibi olur ve bu süre içerisinde onunla kuracağın iletişimden o kadar çok geri dönüşüm sağlayabilirsin. Yayın yapma taktikleri ile Twitch yayın açma makalemize devam ediyoruz.

Twitch’de Yayın Yapma Taktikleri

En önemli şeylerden bir tanesi chat ile arandaki iletişim. Eğer yeni bir yayıncıysan chat ile arandaki iletişim güçlü olmalı ve her yazılanı okumalısın. Eğer bu şekilde yaparsan karşındaki kitle kendisini sana daha yakın ve samimi hissedecektir. Bu sayede yayında kalmaya devam eder, bir diğer kural chat ayarların ile alakalı başlarda sohbetini sadece takipçiler modunda çalıştırma. Bunu yaparsan kanala gelen kullanıcıların büyük bir oranı sohbete bir şey yazamadığını görünce yayını terk ederler. Seni takip etmelerini istiyorsan bunu bu şekilde sağlayamazsın. Bunu kullanıcı ile iletişim kurarak yapabilirsin, Twitch’de izleyicilerin büyük bir bölümü yayını eğlenceli buldukları için izler. Eğer eğlenceli yayınlar yaparsan zaten seni takip edeceklerdir. Bu durumda sohbetin herkese açık olmalıdır.

İzleyici ile iletişim kurmanın en iyi yollarından birisi soru sormaktır eğer chatte olan birisine soru sorarsan sana cevap verecektir ve bu sayede iletişim kurmuş olacaksın. Bunu yaptığın zaman karşındaki izleyici seni yavaş yavaş daha iyi tanıyacak ve bu sayede etkileşime geçecektir (Takip edecek, abone olacak, bağış yollayacak). İşte takipçi ve kitleni bu şekilde kazanacaksın. Eğer yeni yayın açmaya başladıysan hemen heyecanlanma bu sektör sabır isteyen bir sektördür ve uzun süre boyunca uzun yayınlar yapmalısın. Günde 2 saat yayın yaparsan çok yavaş büyürsün, eğer haftada 5 gün yayın yaparsan ve yayın süren 5 saat olursa çok daha hızlı büyürsün. Buradan anladığımız şey yayın saatlerinin uzun olması gerektiğidir. Ve haftada en az 5 gün yayın açmalısın. Seninle taktikler hakkında bildiğim bazı ipuçlarını ve detayları paylaştım sırada yayı anahtarımız var.

Aklında olan bir soru var ve bunu tahmin edebiliyorum. Diyorsun ki bunu neden büyük yayıncılar yapmıyor, hemen açıklayayım. Belli bir seviyeye geldikten sonra insanlar sizi etrafta gördükçe takip etmeye başlayacak ve sizinle etkileşime geçse de geçmesede yayını izleyecekler çünkü yayını izledikçe eğlenceli vakit geçirecekler. Kısaca ana amacımız her zaman  kaliteli ve eğlenceli yayınlar yapmak. Bu arada chati büyük bir yayıncı olduğunuzda okumayın demiyorum yanlış anlamayın chati her yayıncı okur ama bazen belli etmezler, sonuçta saniyede 100 farklı kişinin yazı yazdığı bir yeri okuyabiliyorsanız yayın yapmak yerine başka şeyler düşünebilirsiniz 🙂

Yayıncı Paketi

Twitch Yayın Anahtarı Nasıl Alınır

Yayın yapmak için ihtiyacımız olan bir şey var buda yayın anahtarımız. Buraya tıklayarak Twitch hesabına giriş yap ve gizli bir şekilde gözüken yayın anahtarını al. Bu anahtarı yayın programındaki anahtar kısmına yapıştırman gerekecek. Eğer Streamlabs OBS kullanıyorsan ve Twitch ile giriş yaparsan buna ihtiyacın yok Streamlabs OBS anahtarı kendisi otomatik olarak girecektir.

Twitch Yayın Programları

Yayın açmak için kullanabileceğin bir sürü program var ve program seçimi yaparken dikkat etmen gereken bir şey yok hangisi sana daha rahat geliyorsa ve hangisini biliyorsan onu seçebilirsin. Tabii ki bazı programların ekstra özellikleri var ve bu sayede daha kaliteli yayın yapma imkanı sunuyorlar. Bunlardan birisi Streamlabs OBS kendi kullandığım ve önerdiğim program bu, izlediğin yayıncıların birçoğu da bu programı kullanıyor.

Peki piyasada bulunan programları nereden görebilirim, zaten hali hazırda Twitch bunun için bir sayfa hazırladı buraya göz atabilirsin. Eğer programlar hakkında bir yardıma ihtiyacın olursa buradan destek servisimize başvurabilirsin. Hangi program ile yayın yapacağını seçtiysen devam edebiliriz.

twitch yayın açma ayarları programları sistem
Yayın Açabileceğiniz Bazı Programlar

Nasıl Bir Sistem Gerekli

Yayın açmak için iyi bir bilgisayar ve internet gerekir. Sana önereceğim bir sistem ya da bilgisayar olmayacak fakat şu şekilde anlatabilirim. 16GB RAM’i olan en az R5 ya da i7 işlemcisi olan bir bilgisayara ihtiyacın var diyebilirim. Tabii ki ekran kartınında ortalamanın biraz üzerinde olması lazım en kötü GTX 1060 1050 gibi bir kart senin işini görecektir. Bu benim önerdiğim sistem yani minimum değil. İnternet konusuna gelecek olursak eğer internetin kötüyse makaleyi okumaya devam etme çünkü gerçekten iyi bir internete ihtiyacın var.

En az 2.5-3 Mpbs yükleme hızına sahip olmalısın. Buradan internetinin nasıl olduğuna bakabilirsin. Eğer 720p60fps bir yayın yapmak istiyorsan en az 5.5Mpbs yükleme hızına sahip olman gerekiyor. Bunun sebebi en az 4500 bitrate vermen gerektiği için, 4500 bitrate vermeden 720p60fps yayın yapamazsın. Fakat endişelenme çünkü 30fps yayınlarda gayet akıcılar, bu durumda 4Mpbs yükleme hızı ile 720p30fps yayın yapabilirsin. Eğer internetin bunun da altında ise bakmamız gereken diğer seçenek işlemcinin nasıl olduğu eğer çok iyi bir işlemcin varsa bu açığı işlemci ile kapatabiliriz. Bu bilgilerin yer aldığı Twitch’in kendi sayfası.

Yayın Ayarları Nasıl Yapılır

Bu bölüm ile alakalı hali hazırda bir makalemiz olduğu için çok uzatmayacağım, kısaca anlatmak gerekirse yayın ayarlarınız bilgisayarınızın gücünüze ve yapacağınız yayın içeriğine göre yapılır. Eğer IRL yayın yapacaksan ayarların başka olur oyun yayınları yapacaksan ayarların başka olur. Demek istediğim şey herkes için ya da aynı bilgisayarlar için sabit bir yayın ayarı yoktur. Burada göz önünde bulundurmamız gereken 3 farklı faktör vardır bunların ilki bilgisayarımızın özellikleri diğeri internet hızımız bir diğeri ise yayın içeriğimiz. Çünkü i9 9900K gibi çok iyi bir işlemciye sahipseniz 1600 bitrate vererek 720p60 yayın yapabilirsiniz. Bunun sebebi işlemcidir.

İşlemci ekranın çözünürlüğünü alır ve yayın çözünürlüğüne dönüştürür ve bu işlemi yaparken işlemciye ne kadar yüklenmesi gerektiğini biz söyleriz eğer bu ayarı düşürürsek işlemci bu iş için kendini yormaz ve çok kaliteli bir geçiş yapmaz. Eğer işlemciye buna önem vermesi gerektiğini söylersek çok kalitei bir geçiş sağlar. Yayın bilgisayarlarının amacı da budur siz oyunu yayın yükü olmayan bilgisayardan rahatça oynarken diğer bilgisayar yan tarafınızda ölümle savaşır, şaka bir yana bu sayede daha kaliteli ve rahat bir yayın yaparsınız. Macbook alanların dönüştürcü alması gerektiği gibi bu iş içinde ekstra maliyetler olduğunu unutmayın 🙂

Yayıncı Kampımız Başladı (Ücretsiz)

Eğer sende yayınlara başlayacaksan ve Twitch’de ya da diğer platformlarda yayın yapacaksan bu kampa katılabilirsin bu sayede ücretsiz bir şekilde birçok stratejiyi öğrenebilirsin aynı zamanda Kamp süresi boyunca ufak çekilişlerimizde oluyor mesela bunu yazdığımız gün 5 tane Steam Key dağıttık sende Yayıncı Kampı’na katılarak kendini yayın yapma konusunda hem stratejik olarak hemde teknik olarak geliştirebilirsin. Tamamen ücretsiz olduğunu hatırlatalım zaten YouTube kanalımızda yayınlanıyor kampa buradan gidebilirsiniz.

 

Ne Oldu ?

Yukarıda Twitch yayın açma işlemleri ve taktikleri ile alakalı dev bir rehber hazırladık ve bir çok soruya açıklık getirdik. Sadece nasıl yayın yapacağınızı değil nasıl izleneceğiniz hakkında da sizlere taktikler verdik. Kısaca makaleyi sonuna kadar okursanız yayın ayarlarınızı yapabilirsiniz, önemli detaylar öğrenebilirsiniz, yayın yaparken işlemcinin nasıl çalıştığını ve nasıl yayın açacağınızı görmüş olursunuz. Ayrıca nasıl bir internet ve sisteme ihtiyacınız olduğunuzu da makalenin üst kısımlarından bulabilirsiniz.

 

Benim Düşüncelerim

Uzun bir rehber oldu fakat çok güzel oldu ben yazarken çok eğlendim ve nefes almadan yazdım diyebilirim, makaleyi beğendiyseniz bu yazının alt kısmına doğru sürükleyerek yazıyı beğenebilirsiniz ya da yorum yapabilirsiniz. Ayrıca makale içinde geçmeyen sorularınız için Discord sunucumuza davetlisiniz hepinizi bekleriz. Her neyse sana iyi yayın açmalar ben gidiyorum  daha yazılacak çok makale var üretilecek videolar, video demişken YouTube kanalımız da burada. Her neyse çok uzatmayayım Twitch yayını nasıl açılır makalesininde sonuna gelmiş olduk yeni makalelerden bildirim almak için sol alttaki zil butonunu görüyorsun devamını anlatmama gerek yok sen ne yapacağını iyi biliyorsun :D.

Yararlanılan kaynaklar : Beynim


Editörün Seçtikleri

Streamlabs OBS Ayarları

YouTube 4000 Saat Yapma 

YouTube Abone Arttırma

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

CS:GO Konsol Komutları

Digital Vibrance Nasıl Açılır

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kuş türleri bird types

Kuş Türleri – Özellikleri Irkları Ve Cinsleri 20 Farklı Kuş Türü

youtube banner size - banner boyutları

YouTube Banner Boyutu – YouTube Banner Yapma Ve Template