Mobil Uygulama Nasıl Yapılır (Ücretsiz ve Kodsuz) Android & IOS

Anroid ve iOS için mobil uygulama nasıl yapılır. Bir websiteniz olsun yada olmasın, aklınıza bir anda mobil uygulama yapmak geldi yada ihtiyaç duydunuz ama kod bilmiyorsunuz ve nasıl yapılacağı hakkında bir bilginiz yok. Bizde sizin için bu makaleyi yazıyoruz haydi başlayalım.

Mobil uygulama nasıl yapılır sorusunun asıl cevabı çok basittir çünkü günümüzde mobil uygulama yapmak çok kolaydır internet üzerinden bu hizmeti sunan onlarca web sitesi var herhangi birine gidin ve uygulamanızı yapmaya başlayın. Aynı zamanda bunları gerçekleştirirken her hangi bir kod bilmenize gerek yok. Çünkü bu web siteler kodsuz mobil uygulama tasarlamak için yapıldı. Başlamak için tek yapmanız gereken gittiğiniz yerde bir hesap oluşturmak.

mobil uygulama

 • Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ?

 • Mobil Uygulama Yapmak İçin Gerekenler

 • Kodsuz Mobil Uygulama Nasıl Yapılır

 • Android & IOS’da Yayınlamak

 

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır

Cevabını verdik ama birkaç detay eklemek istiyorum. Eeğer bir web sitesi için bir uygulama yapıyorsanız size önerim bence kodlayarak yapmanız özellikle de e-ticaret içinse. Nasıl yapılacağına gelecek olursak, yapmanız gerekenler basit aşağıdaki adımları izleyerek başlayabilirsiniz. Size bir liste yapmak istedim bu listeye göre giderseniz daha planlı olacağını düşündüm.

 1. Kullanacağınız siteyi belirleyin
 2. Kategorinizi seçin (e-ticaret, haber, blog…)
 3. Tasarım için bir taslak oluşturun
 4. Tasarımı ve kullanacağınız özellikleri belirleyin
 5. Uygulamayı hazırlayın ve bitirin
 6. Sonrasında APK dosyasını alın!

Bu adımlar kulağa basit gelse de uzun sürebilir buraya uzun uzun değilde kısaca mobil uygulama nasıl yapılır bunun özetini yazmak istedim umarım işinizi kolaylaştırır.

Kodsuz Uygulama Yapmak

Mobil Uygulama Yapmak İçin Gerekenler

Öncelikle ne için uygulama yapıyoruz bir e-ticaret sitesi için mi yada direk olarak e-ticaret uygulaması mı yoksa bir haber sitesi için mi. Buna bir karar vermemiz lazım daha sonra. Atmanız gereken ilk adım bunu yapacağımız bir site bulmak. Sizin için iki farklı siteyi buraya bırakıyorum. Tıklayarak gidebilirsiniz (Mobiroller.com Appcase.com) Bu iki siteden birisini seçtikten sonra işe başlayabiliriz her iki sitenin de canlı desteği bulunmakta 7/24 çevrim içi değiller ama gün içerisinde aktif iken yakalayabilirsiniz. Evet ilk adımdan sonra uygulamayı kendi hayal gücünüze göre yada planladığınız şekle göre tasarlayıp bitirmek kalıyor. Bu adımlarda site size nasıl yapacağınızı anlatacaktır ve yolları gösterecektir.

Aynı zamanda eğer HTML kod bilginiz varsa her iki sitede HTML ile sayfa düzenleme seçeneği var fakat tasarımsal olarak ve bence özellik olarak appcase daha iyi olabilir. Bana daha hoş geldi menü olsun ana sayfa stili olsun metinler renkler birçok şeyi özelleştirebiliyorsunuz neyse ki her ikisi de ücretsiz fakat Mobiroller için premium versiyon var tamamı ücretsiz değil. Ve iki sistemde de üyelik özelliği var mesela Mobiroller da üyelere özel sayfalar yapabilirsiniz google ile oturum açma gibi özellikler Mobiroller’da mevcut bunların dışında diğer bilgileri kurcaladıkça bulabilirsiniz deneme adında bir mobil uygulama yapın ve herşeyi kurcalayın deneyin bakın benim önerim buradan yana daha sonrasında karar size ait.

Kodsuz Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ?

Kodsuz uygulama yapmak bizim işimizi en çok kolaylaştıracak şeylerden biridir aslında çoğu işimizi kolaylaştıracak kodsuz uygulama yapmak için bir web sitesinin yapacağını zaten söylemiştik nasıl kullanıldığını ve çalıştığını öğrendikten sonra tek yapmanız gereken kolay bir şekilde sürükleyerek veya sadece seçenekleri değiştirerek kolay bir şekilde kendi uygulamanızı yapmak. Aynı zamanda verdiğimiz iki web site zaten sizi yönlendirecek zaten web sitelerinden birçok detaya erişebilirsiniz. Konuya dönecek olursak sorunun cevabı basit eğer kod bilmiyorsanız gittiğimiz web sitede sadece sürükle bırak yada seçmek işaretleme gibi basit işlemler aracılığı ile uygulamanızı yapabilirsiniz uygulamanın örnek gösterimi zaten size gösterilecek. İki uygulamadanda 2 farklı arayüz örnek fotoğrafını aşağıda bulabilirsiniz.

Android & IOS’da Yayınlamak ?

Google Play Store yada AppStore da yayınlamak aslında ücretli yani bunu başta belli bir miktar para ödeyerek de yapabilirsiniz. Yada APK ile kullanıcılara bir indirme sayfasının linkini yollayabilirsiniz Google Play Store dan başlamak gerekirse Play Store da uygulama sunmak size 25 dolara aktif dolar kuru ile 144₺ ye mal olacak eğer. IOS kullanıcıları için ki bu kullanıcılar apk da kullanamıyorlar. AppStore Google dan 4 kat daha pahalı olarak 100 Dolar (577₺) kayıt ücreti sizden istiyor. Bu fiyatlar tek uygulama değil tek hesap için tek hesabınızdan onlarca uygulama yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda buralarda yayınlayacağınız uygulamalar kontrol ediltikten sonra onaylanacak ve bundan sonra yayına girecektir bunu da not olarak ekleyelim.

Kısaca yaptığınız Mobil uygulamanızı başta APK olarak kullanıcılarınıza sosyal medya üzerinden servis edebilirsiniz daha sonra Play Store gibi yada AppStore gibi yerlerde yayınlayabilirsiniz. Şunu da söylemek istiyorum ki Mobiroller’ın kendi alanı var burada ücretsiz bir şekilde uygulamanızı yayınlayabilirsiniz Play Store gibi bir marketi var yada Aptoide gibi biryer de de ücretsiz bir şekilde yayınlayabilirsiniz.

Mobil Kategorisinde bu tarz içerikler bulabilirsin yada arama sekmesini kullanarak aradığın içeriğe ulaşmayı deneyebilirsin.

 

Düşüncelerim

Bence: Mobil uygulama yapmak için her iki siteyi de kullanabilirsiniz birçok kısım zaten sizin tasarımınıza hayal gücünüze kalıyor. Evet belki Appcase birçok özelliği ücretsiz sunuyor ama Mobiroller da Appcase’e göre bazı farklılıkları var mesela Mobiroller’da market var. Benim kişisel tercihim aslında Appcase olurdu sebebi ise tasarıma dikkat ediyorum biraz daha kullanımı kolay geldi. Daha önce Mobiroller kullanmıştım fakat bazı özelliklerde ücret istemesi hoşuma gitmedi. Kısacası eğer bir dükkan içinse yada e-ticaret size Appcase derim ama başka bir seçenek içinde Mobiroller tercih edilebilir.


Önerilen İçerik

Para Kazandıran Mobil Uygulamalar

YouTuber’lar Ne Kadar Kazanıyor

Instagram’da Keşfete Nasıl Çıkılır

Öncekini Oku

Recep İvedik 6 Üç Gündeki İzlenme Sayısı ?

Sonrakini Oku

Donmuş Et & Kıyma Nasıl Çözülür – Yapılan Hatalar ?

Bir yorum

 • Yazı için teşekkürler. Ben şahsen mobiluygulaman kullanıyorum çokda memnunum tavsiye ederim

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir