in , ,

UNICEF Nedir – Ne Zaman Kuruldu – Ne Yapar ?

Merhaba sana bu makalede UNICEF nedir, UNICEF ne yapar ve UNICEF ne zaman kuruldu gibi bazı UNICEF ile ilgili olan soruların cevaplarını vereceğim. Bu makalede dünya tarafından kabul görmüş olan bir yardım kurumunun, insanlara, daha çok çocuklara ettiği ve etmekte olduğu yardımlardan bahsedeceğim. Eğer hazırsanız makalemize geçelim.

Öncelikle UNICEF nedir sorusunu cevaplayalım. UNICEF kısaltması (United Nations International Children’s Emergency Fund) Türkçesi ise Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, anlamına gelmektedir. UNICEF ne yapar sorusunun cevabı ise, bu dünya üzerindeki her çocuğun güzel bir şekilde büyümesini sağlamak, şiddete uğramış, savaş mağduru, yoksul ve sömürünün her biçimde zarar verdiği çocuklara gerekli yardımları sağlamaktır. UNICEF, Türkiye’de dahil olmak üzere 156 Ülke Ofisi ve 34 Milli Komitesi ile 190 ülkede varlık göstermektedir.

UNICEF Nedir

UNICEF tüm dünyadaki çocukların rahat ve güzel bir şekilde yaşamalarını amaçlayan bir kuruluştur. Dünyadaki bu çocuklar bazı insanlar yüzünden haksız yere yaralanıyor, sakat kalıyor ve hatta ölüyor. Bu dünyadaki her insanın durumu eşit olmadığı gibi her ülkenin çocuklarının durumu da aynı değil. Bu yüzden UNICEF, yardıma ihtiyacı olan veya kendisine verilmiş olması gereken ancak verilmeyen haklarını arayan çocuklar için yardımda bulunur. UNICEF dünyada kalıcı bir etki bırakmak isteyen bir kuruluştur. Çocukları ne olursa olsun birinci öncelikleri olarak görmektedirler. 

UNICEF taraf tutmaz ve ayrımcılık gözetmeden her türlü işbirliğine açıktırlar. Ortaklar ile çalışan UNICEF bütün dünyada çocuklar başta olmak üzere hükümetler ile birlikte kadınlara, yaşlılara, savaş mağdurlarına, göçmenlere, işsizlere, annelere, yoksullara ve daha birçok yardıma muhtaç ve haklarına ulaşamamış insanlara yardım eder.

UNICEF ne yapar
UNICEF Logosu

UNICEF Ne Zaman Kuruldu

UNICEF 11 Aralık 1946 tarihinde, İkinci Dünya Savaşının ardından 13 Avrupa ülkesi tarafından geçici bir süreliğine kuruldu. Başlangıçta Birleşmiş Milletler’in tam teşekküllü bir kolu olacağı düşünülmediğ için o zamanlarda çocuklara yapılan yardımlar, hükümetlerden gelen bağışlardır. 1953’te UNICEF, Birleşmiş Milletler içinde geçici değilde kalıcı bir yer aldığı kesinleşti ve artık içindeki emergency, yani acil kelimesini kullanmak yerine uzun vadeli ve sürekli yardımlar edilmesine karar verildi. Her ne kadar içindeki uluslararası ve acil kelimeleri silinse bile kısaltmasında bir değişiklik olmamıştır. 

UNICEF Ne Yapar

UNICEF 1989 yılında kabul gören Çocuk Hakları Sözleşmesi doğrultusunda, milletlerin çocuklar için verdiği sözleri gerçekleştirmeye çalışır. Sözleşme içinde çocukların sağlığı, çocukların eğitimleri (özellikle kız çocuklarına) , çocuların temiz suya erişimi, bazı HIV ve AIDS gibi hastalıkların tedavisi, çocukların beslenmesi, barınmaları ve daha birçok şeyi barındırır. UNICEF özellikle yardıma ihtiyacı olan ülkelerde baş gösteriri çünkü genellikle gelişmiş ülkelerde çocukların durumları kötü değildir ancak savaş başta olmak üzere yoksullukta, kıtlıkta veya bir salgın altında olan ülkelerdeki çocuları kurtarmayı daha önemli tutar.

UNICEF Türkiye

Türkiye’nin %70’inden fazlası deprem bölgesinde yaşamaktadır. Bu yüzden geçmişte olan ve olmaya devam edecek depremler için hazırlıklı olmalıyız. Çünkü deprem olduktan sonra insanlara barınma, yiyecek, içecek lazım olacak. Bir sürü insan evlerini işlerini kaybedecek ve en önemlisi ailelelerinden bazılarını kaybetme ihtimali var. UNICEF ise bu durumlar için Türkiye ile anlaşma içindedir. Yani bir deprem felaketi olduğunda yardım edecektir. Ancak arkamızda UNICEF var diye herşeyi boşveremeyiz. Bizim kendi tedbirlerimizi almamız lazım, binaları düzgün bir zemine kaliteli bir şekilde yapmamız lazım. Ne demiş Atalarımız: Eşşeğini sağlam kazığa bağla.

 

Son Olarak

Özet

Sizlere bu makalemizde UNICEF nedir, UNICEF ne zaman kuruldu ve UNICEF ne yapar gibi bazı soruların cevaplarını verdik. Dünya çocuklarını korumayı ilke edinmiş olan bu kuruluşu elimizden geldiği kadarıyla anlattık. UNICEF ile ilgili bilgileri ise UNICEF‘in kendi sitesinden ve Wikipedia‘dan yardım aldık.

Benim Düşüncelerim

Bu dünyada olan sömürülerin en büyük zararları suçu olmayanlara kesiliyor. Bir sömürü için zarar gören çocukların, hayvanların ve doğanın haddi hesabı yok. Sırf bazı insanlar ceplerini dolduracak veya iki parça daha fazla toprak için bütün bu zarar değer mi sorusunun cevabı çok açık ama bunu o dar kafalı insanlara anlatamıyorsun. Her ne kadar şeffaf bir kuruluş olsa bile içerisinde hiç yoktan belli bir kesim kötü insan vardır ve bu insanlar ayıklanmaz ise kendi ceplerini doldurmaya ve başta çocuklar olmak üzere birçok insanın hakkına girmeye devam ediceklerdir. Ben bir birey olarak daha öncesinde hiç bir büyük kuruluşa bağışta bulunmadım. Eğer cebimde bir insana yardım edebilecek param varsa direkmen kendim gidip verirdim.

Sizde eğer benim gibi zengin değilseniz ve yardım etmek istiyorsanız elden vermek daha güvenli ve iyi olacaktır. Ancak büyük bir miktar bağış yapacaksanız bu parayı dağıtmak daha zor ve sizin için yorucu olabilir. İşte o zaman UNICEF  gibi bazı yardım kuruluşlarına destekte bulunabilirsiniz. Umarım yazdığım bu makale hoşuna gitmiştir. Eğer bir sorun olursa yorumlarda bize belirtmeyi unutma. İyi Okumalar!


Önerilen İçerikler

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar

Dünyadaki En Pahalı Arabalar

Dünya Düz Mü? Yuvarlak Mı?

Dünyada Kaç Kıta Var?

Google Trends Nedir?

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

iskandinav ülkeleri

İskandinav Ülkeleri Hangileridir ? – İskandinavya Hakkında

csgo dm server 2021

CS:GO DM Server Listesi – Ölüm Maçı Sunucuları