in , ,

Web Tabanlı Oyunlar Listesi & Küçük Bir Rehber

Merhaba arkadaşlar bu makalede sizlere tarayıcınızdan oynayabileceğiniz web tabanlı oyunlar hakkında hem ufak bir rehber hemde güzel bir liste hazırladık. Bu sayede hem yeni oyunlar keşefedebilecek hem de bazı püf noktalar öğrenmiş olacaksınız.

Öncelikle web tabanlı oyun ne demektir. Web tabanlı oyunlar tarayıcımızdan oynayabildiğimiz oyunlardır bunlar bazen basit çizilmiş bir 2d ya da 3d oyunlar olabilir. Bazen gayet detaylı yapılmış seviye atladığınız strateji oyunları olabilir. Bazen çevrimiçi olarak gerçek oyuncularla veya gerçek oyunculara karşı oynadığınız bir oyun olabilir. Bazen de profosyonel yapılmış bir savaş oyunu olabilir. Normal bilgisayar oyunlarından en büyük farkı düşük sistemler ile rahatça oynanabilmesidir.

 • Web Tabanlı Oyunlar Listesi

 • Web Tabanlı Oyunlar İle Alaklı Rehber

 • Web Tabanlı Oyunlarda FPS Arttırma

web tabanlı oyunlar

 

Web Tabanlı Oyunlar Listesi

Bu listede sizlere yaklaşık olarak 10 tane web tabanlı oyun önereceğiz farklı farklı kategorilerden oyunları sizlere sunmaya çalışacağız. Bu sayede hangisini severseniz onu oynayabilirsiniz. Eğer içlerinden oynadığınız herhangi bir oyun varsa yorumlar kısmında sizde kendi incelemenizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bu sayede diğer ziyaretçi ve takipçilerimizde oyun hakkında bilgi edinmiş olurlar.

 • Gartic.io

garticio

Oyun özellikle arkadaşlar arasında çok eğlenceli olabilir. Seçtiğiniz kategori içerisinden size bir kelime veriyor ve bunu çizerek diğer arkadaşlarınıza ya da oyunculara anlatmaya çalışıyorsunuz. Eğer çizdiğinizi bilirlerse hem onlar hem siz puan kazanıyorsunuz belirlediğiniz hedef sayıya ilk ulaşan oyuncu kazanmış oluyor. Tabii ki sırası gelince herkes çizim yapıyori aynı zamanda eğer kuralsız çizim yapan olursa oda sahibi onun turunu otomatik atlatabiliyor ya da diğer oyuncular onu şikayet ederek sırasını atlatabiliyor.

Oyunu Oyna

 • Kingdom Rush

kingdom rush

Oyun oldukça güzel bir strateji oyunu en eğlenceli web tabanlı oyunlardan bir tanesi diyebilirim canım sıkıldıkça oynarım. Ateş ve Su da olduğu gibi uzunca bir haritamız var haritadaki her yeni bölüm açıldıkça yeni karakterler canavarlar ve inşaat seviyeleri geliyor. Savunduğunuz kaleye en fazla 19 kişi girebilir eğer 20 kişi girerse o bölümü kaybediyorsunuz. Oyunun çalışma mantığı şu şekilde; size her bölümde bir düzen veriliyor ve okçu kulesi bombacı gibi belirli şeyleri inşa edebileceğiniz yerler oluyor. Ve her bölüm başı belirli miktarda altın alıyorsunuz.

Bu altınlarla hem inşa edebilir hem de inşa ettiğiniz binaların seviyesini arttırabilirsiniz. Seviyesini arttırmak bazen mantıklı bazen mantıksız olabilir. Her düşman öldürdüğünüzde ve her periyodu başarılı tamamladığınızda da savaş esnasında belirli seviyede altın kazanıyorsunuz. Her bölüm periyot sayıları uzuyor ve bitirmesi daha uzun sürüyor. Zaman zaman 25 30 dakikada bir bölüm bitirebiliyorsunuz. Benim çok sevdiğim bir oyun devamını oynarak görebilirsiniz. Ha birde elinizde bazı silahlarınız oluyor her bölümün sonunda kazandığınız yıldızlarla bu silahları ve binaları güçlendirebilirsiniz.

Oyunu Oyna

 • Town Of Salem

town fo salem

Web tabanlı çevrimiçi bir rol oyunu yani RPG oyunu. Oyunda belirli roller var ve bir kasabadasınız. Bu rollerden bazıları katil bazıları köylü yani masum bazıları ise hem masum hem katil gibi nitlendirdiğimiz roller. Örneğin siz katilsiniz eğer katilseniz amacınız sohbet kısmında blörf yaparak diğer masum tüm oyuncuları asmak ve oyunu katillerin kazanmasını sağlamak. Eğer masumsanızda sohbette yazılanlara göre her oyuncunun yapacağı gibi kimin hangi roler sahip olduğunu anlamaya çalışmak. Birçok rölün bulunduğu bu oyunda oldukça eğlenceli bir strateji oyunudur ve yine çok güzel web tabanlı oyunlardan bir tanesidir. Aslında oyun genel olarak bunlardan ibaret fakat daha fazla detay isterseniz şunlarıda söyleyebilirim ölmeden önce herkesin bir kağıdı var ve buraya kendii notlarını alıyor eğer oylama sonucunda siz çıkarsanız ve o gün siz asılırsanız öldükten sonra kağıdınız açılıyor. Kağıdınızda yazılanlar diğer köylülerin ya da katillerin işine yarayabilir.

Oyunu Oyna

 • Agar.io

agario

Bu oyunu çok fazla anlatmaya gerek yok bir çoğunuz zaten biliyorsunuz. Bir topsunuz ve yemleri yiyerek büyüyorsunuz, daha sonra diğer oyuncuları yiyorsunuz ve daha sonra diğer oyuncuları yiye yiye dev gibi olmaya çalışıyorsunuz. Kocaman olduğunuz zaman skor tahtasında birinci olursanız oyunu bitirmiş sayılırsınız. Alt+F4 yaparak kutlama balonlarını çalıştırabilirsiniz. (Bilmeyenler için ALT+F4 yaparsanız tarayıcı kapanır arkadaşlar yapmayın.)

Oyunu Oyna

 • First Blood

first blood

CS:GO’nun bir nevi tarayıcıda oynanan versiyonu diyebiliriz. Aslında genel özetini yapmış olduk oyunun biraz daha detay vermek gerekirse CS1.6’nın internet versiyonu da diyebiliriz. Şaka bir yana oyun zaten dediğim gibi CS:GO ve 1.6’nın haritaları ile aynı haritaları barındırıyor farklı haritalarda olabilir. Oynanış stilleri de oldukça benzer bombalama görevi yani A tarafı ve B tarafı ikisinden birine bomba kuracaksınız sizi polisler durdurmaya çalışacak eğer Terör tarafıysanız sizde bombayı kuracaksınız. 16 olan kazanıyor gibi gibi detaylandırabiliriz. Fakat dediğim gibi çok detayın anlamı yok eğer hiç Counter Strike oynamadıysanız oyuna girdiğinizde alışırsınız en azından rekabetçi FPS oyunlarını seviyorsanız hoşunuza gidecektir.

Oyunu Oyna

 • Online Soccer Manager

osm web tabanlı oyunlar

Adından da anlaşıldığı gibi bir futbol takımı yönetme simülatörü fakat internet üzerinden. Eğer bilgisayarınızda Fifa 19 yoksa ya da Fifa 20 fark etmez belki kaldırmıyordur olabilir. Hiç dert etmenize gerek yok menajer modunu burada oynayabilirsiniz. Web tabanlı en güzel futbol menajer oyunlarından birisi diyebilirim. Gerçek oyuncuları transfer edebilirsiniz ve kendi takımınızı kurarak ligde birinci olabilirsiniz az çok ne olduğunu siz de anlamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Oyunu çok fazla oynamadım ondan dolayı yanlış bir bilgi vermek istemiyorum.

Oyunu Oyna

 • Habbo Hotel

habbo hotel

Kendi otel odanızı tasalayıp arkadaşlarınızla takılıp eğlenebileceğiniz bir açık dünya oyunu tarzında bir oyun diyebilirim. Bu oyun hakkında çok detaylı bir bilgim yok araştırmalar sonucunda ulaşabildiğim en mantıklı sonuç bir otel kurup ondan oyun içinde para kazanmaya çalışıyor olmamız sanırım oyunun mantığı bu eğer oyunu oynamışlar varsa yorumlarda belirtsinler.

Oyunu Oyna

 • Wanderers

wanderers

İşte bu oyun yine aralarında en güzel web tabanlı oyunlardan bir tanesi Age Of Empires’ı hatırlatan bir oynanışı var. Oyunumuzda avlanma beslenme kamp ateşi oluşturma ve tabii ki ev inşa etme gibi bir çok şey var. Oyunda kendinizi geliştirerek karşınıza çıkan diğer oyuncuları ya da takımlara karşı da hazır olun savaşları kazanın başta odun ve yiyecek toplayarak kabilenizi geliştirin veya arkadaşlarınız ile de oynayabilirsiniz bu sayede daha kolay gelişebilirsiniz. Karşınıza çıkan kabilelerle savaşabilirsiniz aynı zamanda kendinizi geliştirebilrisiniz kabilenizi genişletebilrisiniz ve daha büyük ve güçlü ordular kurabilirsiniz.

Oyunu Oyna 

 • Wilds.io

wilds io web tabanlı oyunlar

Minecraft’ın Hunger Games’i tarzında bir oyun etraftaki sandıkları yağmalayarak hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Aynı zamanda futbol modu tarzında 3-4 farklı oyun moduda bulunmakta gayet eğlenceli bir oyun diyebiliriz. Eğer oyun kontrollerinden endişeli iseniz hiç dert etmeyin gayet kolay bir oyun ve basit bir oyun gayette eğlenceli bir oyun. Hayatta kalmaya çalışın vikingler görüşürüz.

Oyunu Oyna

 

Web Tabanlı Oyunlar İle Alaklı Rehber

Öncelikle birazcık web tabanlı oyunlar nedir buna değinelim. Web tabanlı oyun demek bilgisayarımıza kurulum yapmadan çerezler ve internet sayesinde oynayabildiğimiz oyunlardır. Bu oyunlardaki görüntü ses dosyaları bize oyunun sunucusundan gelir bundan dolayı burada sadece bilgisayarımız değil yoğunluklu olarak internet hızımız önemlidir. Eğer internet hızımız yeterli ise oyunu gayet akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz.

Gelelim web tabanlı oyunlar hakkında bazı ipuçlarına. Eğer bir strateji oyunu oynuyorsanız Town Of Salem gibi, bu tarz oyunlarda rakiplerinizin tepkilerini ve karalarını iyi ölçün çünkü birçok karara aynı tepkiyi verirken başka bir karara farklı bir tepki verebilir.

Örneğin 5 gün boyuncu köylüleri asmışsınızdır ve 5 gün boyunca takip ettiğiniz kişilerden bazıları hep bencede o vs. gibi asılması taraftarı olmuşlardır. Fakat sıra bir katile gelince aynı kişiler farklı tepkiler vermeye başlamışlardır tabii burada siz onun katil olduğunu vereceği tepkilerden anlamaya çalışacaksınız. Aynısı katiller içinde geçerli oyunu oynarken bile bile kendilerini asmaları onlara oyun kazandırabilir.

Eğer Fisrt Blood gibi bir oyun oynuyorsanız mouse kontrolünüzün iyi olması gerekir çünkü nişangahınızı adamın üzerinde getirmeniz gerekiyor burada verdiğim linken alıştırma yapabilirsiniz.Aynı zamanda eğer bir bombala planı görevi oynuyorsanız kimin nerede öldüğüne göre adamların yerlerini tahmin edebilirsiniz atılan bombalaa göre seslere göre ve daha birçok detaya göre aklınızı kullanarak sanki duvar arkası görüyormuş gibi adamların yerlerini nokta atışı bilebilirsiniz. Belli bir süre sonra bu hisler sizde tecrübe oluşturacaktır ve düşünmenize gerek kalmadan yerlerini tahmin edeceksinizdir.

Oyunların genel mantığı bu fakat eğlence amaçlı oynuyorsanız bu tarz şeylere çok takılmaya gerek yok oynayın gitsin amaç eğlenceyse muhabbet sizin için zaten yeterli olacaktır. Fakat benden tavsiye olsun insanların çoğunun ciddi bir ortam istediği yerde sizinde ciddi bir oyun sergilemeniz daha mantıklı olacaktır yani yeri geldiğinde ciddi olmak gerekebilir.

OSM gibi (Online Soccer Manager) Wanderers gibi oyunlarda ise oyun bilgisi daha ön planldadır oyunu iyi okumanız ve asıl nelere ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerkecektr. Buradaki mantık League Of Legends’de pazardaki eşyaların ne işe yaradığını bilmek gibidir eğer neyin ne işe yaradığını bilirseniz daha avantajlı olursunuz.

Web Tabanlı Oyunlarda FPS Arttırma

Eğer web tabalı oyunlarda bile bilgisayarınızda ufak tefek kasmalar yaşıyorsanız bir ayarın kapalı olma ihtimali var bu ayarı açtığımızda oyundaki kasmanın düzelmesi gerekiyor. Ayarımızın adı donanım güçlendirmesi her tarayıcıda bulunan bir ayar. Bu ayar tarayıcımızın ekran kartını kullanmasını sağlıyor. Bu sayede oyunlarımızı oynarken daha akıcı olmasını sağlayacağız normalde bu ayar tarayıcı kurulumunda açık olarak yüklenir. Fakat daha sonradan değiştirilmiş olabilir.

Yapmamız gerken adımlar tam olarak şöyle; Ayarlar > Gelişmiş > Sistem > “Kullanılabilir Olduğunda Donanım Hızlandırmayı Kullan” İşte bu seçeneği açıyoruz eğer Google Chorme kullnıyorsanız adımlar böyle fakat eğer başka tarayıcılar kullanıyorsanız. Ayarlar kısmında tarayıcınızın aratma kısmına GPU ya da Donanım gibi kemilemeleri aratarak bu seçeneğe ulaşabilrisiniz.

 

Benim Düşüncelerim

Gün geçtikçe yeni io oyunları yeni web tabanlı oyunlar piyasaya çıkıyor bu asla bitmeyecek çünkü bu yeni bir spor olmuş durumda ve şuan 15-20 yaş arası birçok birey bu oyunlarda prosofyonel arenalarda oynayabilmek için başarı sağlamaya çalışıyor ve birçoğuda başarılı oluyor. Yani yeni bir nesil yetişiyor bu yaş kitlesinin içinde bende varım. Ve oldukça güzel bir şey aslında oyunların böyle bir şeye dönüşmesi, herneyse. Oldukça uzun bir makale oldu umarım eğlenmişsinizdir ve kendiniz için yeni oyunlar keşfetmişsinizdir bugün ele aldığımız konulardan birisi olan web tabanlı oyunlarla alakalı ufak bir liste ve rehber oluşturduk aynı zamanda küçük bir fps arttırma detayıda gösterdik. Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın Instagram ve YouTube’dan bizi takip edebilrisiniz orada da güzel içerikler paylaşıyoruz.


Önerilen Makaleler

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar

Bilgisayar Hızlandırma FPS Arttrma

İnternetsiz En İyi Mobil Oyunlar

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 Yorum

csgo konsol komutları

CS:GO Konsol Komutları Ve Açıklamaları – 2021

Facebook Hesap Dondurma – Mobil & Bilgisayar – 2021