Windows 10 WiFi Şifresi Öğrenme – Ve Şifre Değiştirme

Merhaba bu yazımızda sizlere Windows 10 üzerinde wifi şifresi öğrenme işlemini birkaç farklı yol ile nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz. Zaman zaman şifremizi unutuyoruz ve tekrar öğrenmek için kolay bir yol arıyoruz evinizde zaten wifi ağınıza bağlı bir Windows 8,10 bilgisayar varsa şifrenizi bu makaledeki yöntemler ile kolayca öğrenebilirsiniz.

Windows 10 için bu WiFi şifresi öğrenme işlemlerini şu şekilde gerçekleştireceğiz. Önce sol alt taraftaki başlangıç düğmesine tıklayalım ardından “Ayarlar” (⚙️) simgesine tıklayalım. Ve kategorilerden “Ağ İnternet” kategorisini seçelim. Sonra zaten seçili olan sekmede kalalım (durum). Ve karşımızdaki seçeneklerden “Ağ ve Paylaşım Merkezi” adlı yazıya tıklayalım. Akabinde karşımıza açılan denetim masasından “Bağlantılar” kısmında Wi-Fi ağımıza bağlanma yöntemimiz gözükür, bizde iki farklı bağlantı var ethernet bağlantısında şifreler gösterilmez bu yüzden “Wi-Fi” seçiyoruz. Buraya tıkladıktan sonra “Kablosuz Özellikleri” düğmesine tıklıyoruz, ardından “Güvenlik” sekmesine gidiyoruz, şifremizi görmek için “Karakterleri Göster” kutucuğunu tikliyoruz. İşte Windows 10’da wifi şifresi öğrenme bu kadar basit.

  • Windows 8 ve 8.1 Üzerinde WiFi Şifresi Öğrenme
  • CMD İle WiFi Şifresi Öğrenme
  • Kablolu Bağlantı İle Şifrenizi Nasıl Öğrenirsiniz ?
  • WiFi Şifresi Değiştirme

 

Windows 8 ve 8.1 Üzerinde WiFi Şifresi Öğrenme

Aslında işlemler yani öğrenme şeklimiz Windows 10 ile aynı fakat Windows 10 ve Windows 8’in ayarlar teması aynı olmadığından dolayı denetim ilk başta denetim masasına giderek bu işlemi yapacağız. İlk adım olarak denetim masasına gidelim ardından “Ağ Paylaşım Merkezi” şeklinde arama yapalım. Karşımıza zaten sadece bir tane sonuç çıkacak wifi şifremizi buradan değiştireceğiz. “Ağ Paylaşım Merkezine” geldikten sonra kendi ağ ismimizin sağ tarafında yer alan “Wi-Fi (Ağ İsminiz)” kısmı göreceksiniz buraya tıklayın. Sonrasında “Kablosuz Özellikleri” yazan butona tıklayın karşımıza çıkan pencerede “Güvenlik” sekmesine geçiş yapalım. Karşımıza şifrenin olduğu bölüm geldi şifremizi görebilmek için “Kararkterleri Göster” seçeneğini seçelim. İşte wifi şifresini öğrenmek bu kadar kolay.

Windows 10 ve 8 İçin Resimli Anlatım

CMD İle Wi-Fi Şifresi Öğrenme

CMD yani komutlar ile beraber wifi şifremizi nasıl öğrenebiliriz kısaca cmd ile wifi şifresi öğrenme de diyebiliriz. Komut İstemi yani CMD’yi açtıktan sonra ilk yazmamız gereken komut “netsh wlan show profile” bu komutu yazıp enter tuşuna tıklayabiliriz. Karşımıza kablosuz ağımızın ismi yer alan bir ekran çıkması gerekiyor. Buradan sonra yazacağımız komut “netsh wlan show profile {Kendi Ağ Adınız} key=clear” (Örnek : netsh wlan show profile Goksu key=clear) bu komutu da yazdıktan sonra enter tuşuna tıklayalım.

Artık karşımıza çıkan ekran sayesinde “Key Content” alanında kendi ağımızın şifresini rahat bir şekilde görebiliriz. İşte bu işlemde bu kadar kolay. Aşağıda resimli bir şekilde anlatımı görebilirsiniz.

Kablolu Bağlantı İle Şifrenizi Nasıl Öğrenirsiniz ?

Eğer bir kablolu bağlantı kullanıyorsanız wifi şifrenizi öğrenmek için modeminizin kontrol paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Buraya girerek hem şifrenizi değiştirebilirsiniz hem de şifrenizi görebilirsiniz bu işlem her modemde farklı bir şekilde yapılmaktadır çünkü her modemin arayüzü farklıdır. Eğer kendi modeminiz için nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız modemin kutusundaki kullanım klavuzunu inceleyebilirsiniz.

Ya da 192.168.1.1 veya 192.168.1.2 adreslerini tarayıcınıza yazın ve bu adrese gidin. Bu adrese gittikten sonra karşınıza bir giriş yapma ekranı gelecektir bunu yapabilmek için internet bağlantısına ihtiyacınız yok modeminizin açık olması ve ona bağlı olmanız yeterli olacaktır. Her modemde olmasada modeminizin altında bu panelin kullanıcı adı ve şifresi yazar modeminizin altını ya da yan taraflarını kontrol ederek burada girmeniz gereken şifre ve kullanıcı adına ulaşabilirsiniz. Sonrasında admin paneline girmiş olacaksınız, bu panel her modemde farklıdır eğer şifrenizin bulunduğu alanı bulamadıysanız buradan destek alabilirsiniz.

Wi-Fi Şifresi Değiştirme

Şifrenizi değiştirmek için modeminizin yönetim paneline girmeniz gerekir buraya giriş yapabilmek için 192.168.1.1 adresine ya da 192.168.1.2 adresine gitmeniz gerekir. Karşınıza çıkan ekrandan giriş yaptıktan sonra şifrenizin olduğu bölümü bulmanız gerekiyor.

Bu panel her modemde değişmektedir genel olarak modem markalarına göre değişiklik gösterdiği için size resimli ya da resimsiz bir anlatım yapamıyoruz fakat şifre çoğunlukla “Kablosuz” ya da “Kablosuz Ayarları” adlı başlıkların altında yer almaktadır şifrenizin yazılı olduğu alanı bulduktan sonra şifrenizi değiştirin bu alanda İngilizce karakterler kullanmanız gerekmektedir. Yeni şifrenizi yazdıktan sonra değişiklikleri kaydet gibi bir buton olmalıdır bu butona tıklayın. Eğer hala bulamadıysanız buradan destek alabilirsiniz.

 

Ne Oldu ?

Bu makalede sizlere Windows 10 wifi şifresi öğrenme işleminin nasıl gerçekleştirildiğini gösterdik fakat bunun yanında Windows 8 içinde wifi şifrenizi nasıl öğrenebileceğinizi gösterdik. Şifrenizi kablolu ve kablosuz bağlantı kullanırken nasıl öğrenebileceğinizi ve şifrenizi öğrendikten sonra nasıl değiştirebileceğinizi de gösterdik. Tüm bu içerikleri başlıklar altında bulabilirsiniz.

 

Benim Düşüncelerim

Yazdığımız makalede her türlü kullanıcı için şifrelerini nasıl öğrenebileceklerini ve nasıl değiştirebileceklerini anlatmaya çalıştık. Umarım aradığınız sonuca ulaşmışsınızdır,  Windows 10 ve 8 kullanıcıları için wifi şifrelerinizi öğrenebilecekleri bir makale hazırladık. Ve bunun için iki farklı yöntem gösterdik. Bence CMD ile şifremizi öğrenmek çok daha kolay bir yöntemdi fakat diğer yöntemi de tercih edebilirsiniz.


Editörün Seçtikleri

FPS Nedir ?

SSD Nedir ? HDD İle Farkları

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

Genel Kültür Soruları

Öncekini Oku

Eski Çizgi Filmler – 1980,90 Ve 2000 Yıllarının Unutulmazları

Sonrakini Oku

Photoshop Programları – Ücretsiz Ve En İyi Programlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir