in , , ,

Windows Gereksiz Dosyaları Silme – C Diski Temizleme

Windows gereksiz dosyaları silme 10 8 7

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde yine bir YouTube videomuzla alakalı konuşacağız geçtimiz saatlerde YouTube’da yayınladığımız Windows Gereksiz Dosyaları Silme videosu sayesinde sizde bilgisayarınızdaki boş gereksiz dosyaları bulup silebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda alana ihtiyacınız varsa aşağıdaki videoyu izleyip tüm işlemleri gerçekleştirmeniz yeterli.

Windows bilgisayarlardaki (Windows 7-8-10 fark etmez) gereksiz dosyalar gün geçtikçe birikir fakat hiçbir zaman inanılmaz dev boyutlara ulaşmaz mesela 10GB gibi bir boyutta gereksiz dosya bulamazsınız (temp %temp% gibi klasörlerden bahsediyoruz) çünkü bu dosyaların ortalama boyutu zaten 100kb’dir. 100.000 tane bu kadar dosya birikmiş olsa ancak 10GB eder kaldı ki bunun olabilmesi için sizin bilgisayarınıda da yüzlerce farklı program kurulu olmalı. Her neyse kısaca internette veya YouTube’da yazılan +100GB +200GB olayları tamamen yalan bu imkansız bir şey doğru olan tek detay var. Gereksiz olduğunu düşündüğünüz dosyalarınızı silerseniz ancak 100GB temizleyebilirsiniz kaldı ki o kadar gereksiz dosya taşıdığınızı da düşünmüyorum. Her neyse öyleyse makalemize geçelim.

 

Windows Gereksiz Dosyaları Silme – C Diski Temizleme

Makalemizdeki video yardımı ile veya okuyarak işlemleri yapabilirsiniz, video Türkçe eğer bu makaleyi okurken İngilizce kullanıyorsanız aşağıdaki yazılı adımları takip edebilirsiniz.

  • İlk Adımımız %appdata% kısmına gidiyoruz, ardından geri dönüyoruz ve Local kısmına giriyoruz. Local klasörü içinde ise Packages dosyasını bulup onunda içine giriyoruz. Burada Data şeklinde adlandırılmış dosyaların içine girip bu dosyaları temizliyoruz. Bunu yaparken hangi uygulamaya ait olduğunu biliyorsanız yapın. Data kelimesini arattığınızda altında çıkan dosya konumuna bakın ve hangi uygulamaya ait olduğunu anlayın. Silme işlemöini buna göre yapın, uygulamayı eğer kullanmıyorsanız silin.
  • Sonraki adımımız C diskindeki aşırı büyük boyutlu dosyaları bulmak. C diskinin arama kısmına “boyut:dev boyutta” yazıyoruz. Ardından bilgisayar bize C diski içerisinde tek başına çok fazla alan kaplayan dosyaları buluyor burada ne olduğunu bildiğiniz gereksiz kendi dosyalarınızı silebilirsiniz.
  • Ve geldik klasik C diski temizleme ayarlarına, C diskimize sağ tıklıyoruz sonra “Diski Temizle” butonuna basıyor. Burada karşımıza çıkan alanlardaki her kısmı tikliyoruz ben “İndirilenler”‘i seçmedim çünkü o klasör içerisinde özel dosyalarım var. Siz isteğe bağlı seçebilir ya da seçmeyebilirsiniz. Sonra karşımıza çıkan kutucuktaki sol alt kısımdan “Sistem dosyalarını temizle” tuşuna tıklıyoruz. Bu işlem bittikten sonra karşımıza yeni detaylarla aynı ekran gelecek bu sefer “Windows Update Dosyaları” gibi ekstra detayları seçiyoruz ve aynı işlemi yapıyoruz. Fakat bunu yaparken şu anda kullandığınız Windows sürümü ile alakalı bir probleminizin olmadığından emin olun çünkü bunu sildiğinizde bir daha eski sürüme geri dönemezsiniz.
  • Araçalar kısmından da kısaca bahsetmek istiyorum, C diskine sağ tıklayıp araçlar sekmesine gittiğimizde karşımıza iki farklı seçenek çıkıyor. Buradaki iki seçenekte diski tamir etmek için kullanıılır size bir alan kazandırmaz. Ayrıca SSD kullanıyorsanız (SSD ve HDD farkları) bu araçları çok sık kullanmanızı tavsiye etmem.
  • Geldik klasik temizleme işlemlerine, “Windows Tuşu + R” kombinasyonunu kullanarak çalıştırı açın, gelen ekrana sırası ile önce, temp sora %temp% sonra prefetch yazın. Bu kısımlara sırası ile gidin ve her birindeki tüm dosyaları silin burada yer alan dosyalar Windows’un uygulamaların daha hızlı açılması için indirdiği bazı verilerdir bunları sildikten sonra bazı uygulamalardaki hazır oturumunuzu kaybedebilirsiniz ve tekrar giriş yapmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Windows ayarları üzerinde de yapacağımız ufak bir işimiz var, ayarlara gidiyoruz (Sadece Windows 8-10) ayarlar kısmındaki arama çubuğuna “Depolama” yazıyoruz. Karşımıza çıkan ilk seçeneğe tıklıyoruz bizi “Akıllı Depolama Ayarları” kısmına atıyor burada akıllı depolama ayarlarımızı yapıyoruz. Sonrasında en altta bulunan “şimdi temizle” tuşuna tıklayın ve gereksiz dosyaları Windows tarafından otomatik silin.
  • Son olarak bir yazılım kullanacağız, sizde bu yazılımın hangi yazılım olduğunu iyi biliyorsunuz. CCleaner’ı indiriyorsunuz ve yapmamız gereken birkaç işlemi yapıyorsunuz. İlk adımımız “Custom Clean” sekmesindeki işlemler, buraya geldikten sonra kullandığınız tarayıcılardaki tikleri kaldırın ve sağ alt kısımdan “Run Cleaner” butonuna tıklayın sizin için CCleaner detaylı bir şekilde gereksiz dosyaları silecektir.
  • CCleaner ile yapacağımız diğer işlem ise şu, “Tools” kısmına gidiyoruz burada “Uninstall” sekmesine giriyoruz. İstemediğiniz gereksiz yazılımları kaldırıyoruz. Bu yazılımları silerken bunların “Microsoft Corporation” tarafından yapılıp yapılmadığına bakınız. Ve bu yazılımları silmeyin çünkü onları silerseniz Windows bazı şeylerde hata verebilir.
  • Son olarak CCleaner’da “Tools” kısmından “Disk Anlyzer” sekmesine gidiyoruz vew C diski içindeki videoları aratıyoruz. Bulduğu gereksiz videoları silerek bazı manuel işlemleride tamamlamış oluyoruz.
windows gereksiz dosyaları silme windows 10 8 7

Windows 10 Gereksiz Dosyaları Silme

İşte tüm işlemler bu kadar arkadaşlar, umarım bilgisayarınızda yeteri kadar alan açılmıştır ve gereksiz Windows dosyalarından kurtulmuşsunuzdur. Benim önerim diğer disklerinizde de manuel arama yaparak gereksiz videoları resimleri ya da diğer dosyaları silmeniz. Kısaca bilgisayarınızı düzenlemeniz ardından çok daha fazla boş alan kazanacaksınızdır.

 

Özet

Bu makalede Windows Gereksiz Dosyları Silme adlı konuyu ele aldık ve bu dosyaları nasıl kaldıracağımıza göz attık eğer sizde bu dosyaların nasıl silineceğini ve C diskinin nasıl temizleneceğini merak ediyorsanız makalemizdeki videoya göz atabilirsiniz ya da makalemizi okuyabilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

Windows uzun süre temizlenmediğinde gereksiz dosya boyutu 5GB gibi büyük boyutlara ulaşabiliyor bizimde bazı veri dosyalarımız ve videolaırmız ile bu gereksiz dosyaların boyutu 10GB’ı geçebiliyor bu makalede bunları nasıl temizleyeceğinizi gösterdik. Yorumlarda kaç GB alan kazandığınızı belirtmeyi unutmayın.


Önerilen İçerikler

Bilgisayar Hızlandırma

Arka Planda Çalışan Gereksiz Programları Kapatma

CS:GO Ping Düşürme

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

intro nasıl yapılır

Programsız Kaliteli Intro Nasıl Yapılır ? – Ücretsiz

en çok dinlenen şarkılar

En Çok Dinlenen Şarkılar & Youtube’da En Çok Dinlenen 10 Şarkı