Yeni Tip Koronavirüs Testleri Daha Hızlı Ve Daha Ucuz

Gün geçtikçe koronavirüs vakaları artıyor ve Dünya genelinde koronadan kaynaklı ölümler yükselmeye devam ediyor, bilim adamları ise covid-19 için bir ilaç veya bir aşı bulmak için uğraşıyor. Fakat tek problem aşı değil, virüsün yaygınlaşmasına sebep olan geç test sonuçları da herhes için bir problem. Ve yeni tip koronavirüs testleri daha hızlı ve daha ucuz olacak hamilelik testine benzeyen testler hakkında bilgiler makalemizde yer alıyor.

Yeni tip koronavirüs testleri bir karttan oluşuyor ve bir kart ile test ediliyor ve sonuçları 15-20 dakika içerisinde size sunuyor, bu testi yapabilmek için ihtiyacınız olan şeyler bir test kartı, bir burun sürüntü örneği ve birkaç damla reaksiyon solüsyonu (ilacın içindeki damlacık). Bu 3 temel şey sayesinde 15 dakikada covid-19 test sonucunuzu alabiliyorsunuz. Ve bunlara antijen testleri deniyor.

koronavirüs testi covid 19 testleri hızlı ve ucuz
Hızlı Koronavirüs Testi

Antijen Testlerinin Doğruluğu Nedir

Antijen testleri oldukça hızlı sonuç veriyor fakat bazı dezavantajlarıda var bunlardan en önemliside testlerin doğruluğu. Antijen testlerindeki negatif sonuçların %20’si yanlış sonuç veriyor yani aslında korona olanlarda sanki korona yokmuş gibi sonuçlar sağlıyor. Buda testin kullanılmaması için yeterli bir sebep. 15 dakikada sonuç verse bile doğru olmadığı için hala geliştirilmesi gereken bir test türü. Bu tarz birçok test de aynı problemden dolayı kullanılamıyor antijen testi gibi su kullanılarak yapılan testlerde var fakat onlarda sonucu doğru vermeyebiliyor.

Fakat eğer antijen testlerinin doğruluğu geliştirilirse bir günde yapılan test sayıları 100 kat çoğalabilir. En önemlisi ise test sonucunu daha hızlı öğrenen insanlar pozitif olduğunu gördüğü için başkalarına virüsü bulaştırmamış olur. En büyük problemlerden biride bu zaten test yaptıran insanlar test yaptırdıktan sonra gezmeye dışarı çıkmaya devam ediyor. Bu durumda ise başka insanlarada virüsü bulaştırmış oluyor. Amerika gibi nüfusu çok olan ülkelerde bunu rahatça görebilirsiniz. 21-27 Ağustos’dan beridir günde ortalama 700.000 test yapılan Amerika’da test sonuçlarını almanız 7 gün veya 10 gün sürebiliyor ortalama ise 4 gün.

Bu durumda insanlar geciken test sonucunu beklerken belkide binlerce kişiye virüsü bulaştırıyor, bunu kimse yapmak istemez fakat test sonucunu almak çok uzun sürdüğü için yapacak bir şey olmuyor. Burada yapılacak tek şey test sonuçlarını alana kadar evde kendinizi karantina altına almanız.

Antijen Testler Sadece Bir Karttan Oluşuyor Olacak !

Antijen testler hakkında daha fazla bilgi vermek konuyu daha iyi anlamnız için size yardımcı olabilir, antijen testler kredi kartı büyüklüğünde bir karttan ve reaksiyon solüsyonundan oluşuyor olacak. Testi evde kendi kendinize yapabiliyor olmanız en büyük avantajlarından biri bu sayede bir yere gitmek zorunda kalmayacak ve sonucu daha hızlı öğreneceksiniz. Testi yapmak için ihtiyacınız olan şeyler; burnunuzdan bir örnek, test kartı ve birkaç damla reaksiyon solüsyonu. Bunları kullanarak 15 dakika ile 30 dakika içinde sonuç almak mümkün. Sonucun negatif mi yoksa pozitif mi olduğunua anlamak ise oldukça kolay.

Kartın üzerinde sadece 1 çizgi oluşursa testin sonucu negatif demektir fakat 2 tane çizgi oluşursa testin sonucu pozitif demektir. İşte testi gerçekleştirmek ve sonuç almak bu kadar kolay ve hızlı fakat doğruluk konusu testin kullanılmaması için yeterli bir sebep.

Antijen Testleri Kullanılırsa Fiyatı Ne Olacak ?

Şu anda yapılan testlerin maliyeti 110₺ (özel hastanelerde daha pahalı) Amerika’da ise ortalama 25$ bu kartlardan oluşan antijen testlerinin yapım maliyeti 5$ fakat fiyatı neredeyse aynı olacak gibi yani 15$ (fiyatlar net bilgi içermemektedir) civarında bunu düşürmeleri çok zor olmayabilir, fakat Türkiye bunu ithal ederse ve bu testler Türkiye’de de kullanılırsa fiyatı ne olur bilemiyoruz, eğer ucuz olurlarsa buda büyük bir avantaj olacak. Elbette pahalı olsa bile günlük test sayılarında artış olacak ve yayılmanın önüne geçilecektir.

korona virüs testi daha hızlı pcr
Test Kuyruğu

Antijen Testleri Yaygın Kullanılırsa Etkisi Ne Olur ?

Antijen testlerinin bir günde bir ülke nüfusu kadar kişinin kullanması için ortalama fiyatının türkiyede 5-10₺ aralığında olması Amerika’da ise yine 1-5 dolar aralığında olması gerekir buda şu anda mümkün değil. Fakat eğer bu testler başarılı bir şekilde geliştirilir ve piyasaya sunulursa doğruluk oranıda yüksek olursa. PCR testlerine göre kat ve kat daha hızlı sonuç verecek ve çok daha ucuz olacak. Türkiye’de devlet hastanelerinde 110₺ gibi bir fiyata yapılan PCR testleri ile aynı sonucu 20₺ verip daha kısa sürede evde aldığınızı düşünün. Yayılmanın önüne tam anlamıyla geçeceğini düşünüyoruz. Bunu sadece biz değil Harvard T.H.’de epidemiyolog olan Mina’da diyor.

Harvard T.H.’de epidemiyolog Mina, bu kadar yaygın testlerle sağlanan sürveyansın koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmada “aşı ile aynı şeyi etkili bir şekilde yapacağını” söylüyor. -Boston’daki Chan Halk Sağlığı Okulu.

Bir grup bilim insanı bu hedefe yaklaşanlar arasında olabilir. Çalışma, MIT’deki McGovern Beyin Araştırmaları Enstitüsü’ndeki biyomühendisler olan Abudayyeh, Jonathan Gootenberg ve Feng Zhang tarafından yönetiliyor. Zhang aynı zamanda Broad Institute of MIT ve Harvard Üniversitesindedir.

Eğer antijen testler kısa sürede başarılı bir şekilde uygulanmaya başlarsa koronanın önüne çok büyük bir engel çıkacak demektir. Bu sayede yayılma hızı düşecek ve yavaş yavaş sona yaklaşmış olacağız. Fakat şu an için böyle bir şey mümkün değil, ayrıca antijen testlerine benzeyen farklı türde testlerde geliştirilmeye devam ediyor bu testlerden bir tanesi ise şu şekilde;

Burnunuzdan aldığınız bir örneği reaksiyon ile bir suyun içerisie koyuyorusnuz ve 1 saat boyunca 60 derecede ısıtıyorsunuz tek çizgi çıkarsa negatif çift çizgi çıkarsa pozitif sonuç aldığınızı öğreniyorsunuz. Bu ve buna benzer ofislerde okullarda 15 dakika veya 1 saat içinde sonuç alabileceğimiz testler geliştirilmeye devam ediyor. Bu testlerin aktif bir şekilde kullanılması demek okulların açılması ve birçok şeyin normale dönmesi de demek olabilir. Ofis veya okul girişlerindeki testlerde (ateş ölçme testleri) olumsuz sonuç veren kişilere bu testleri uygulayıp 15 dakikada sonuç alabileceğiniz anlamına geliyor.

 

Özet

Koronavirüs için geliştirilen yeni nesil testler yakında bizimle olabilirler. Buna çok da uzak olmayan bilim insanları umarız bunu en kısa sürede geliştirip kullanıma sunarlar. Yukarıda yeni nesil testler hakkında bazı bilgilere yer verdik bu bilgileri ScienceNews sitesinden sağladık (sadece bazı alıntılar ve bilgiler, bu makale bir türkçe çeviri değildir)

Benim Düşüncelerim

Eğer bu testler aktif bir şekilde kullanılmaya başlanırsa Türkiye Amerika veya bu tip covid-19’un ciddi rol oynadığı ülkelerdeki virüsün yayılma hızının büyük bir ölçüde önüne geçileceğini düşünüyorum. Fakat fiyat konusunda ne diyebilirim bilmiyorum eğer testler pahalı olursa hızlı olmasınının çok bir anlamı kalmaz. Testlerin hem ucuz hem de hızlı olması gerekiyor ki birçok kişi bu testleri satın alıp evinde yapsın. Kısa sürede geliştirileceğini düşündüğüm bu testler sayesinde koronavirüsü durdurmak çok da zor olmayacak gibi gözüküyor.


Önerilen İçerikler

Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı ?

Uydu Nedir

Kornea Nedir

Öncekini Oku

ESL Pro League Sezon 12 – 3. Gün Maçları & Sonuçlar

Sonrakini Oku

ESL Pro League Sezon 12 – 4. Gün Maçları & Sonuçlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir