in , ,

Yoğurdun Faydaları Nelerdir – Yoğurdun 10 İnanılmaz Faydası !

yoğurdun faydaları yoğurt yemek

Öncelikle yoğurdun faydaları makalemize hoş geldiniz. Sizlere bu makalade Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan yoğurdun faydalarından söz edeceğiz. Zengin bir mineral ve vitamin içeriğine sahip olan yoğurt, her yaştan insanın tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. İşte bu makalemizde küçüklüğümüzden beri tükettiğimiz bir besin olan yoğurdu insan sağlığına yaptığı olumlu etkilerden söz edeceğiz, eğer hazırsanız makalemize geçelim.

Yoğurt, dünya çapında en popüler fermente süt ürünlerinden biridir ve sağlıklı bir gıda olarak yaygın bir tüketici kabulü kazanmıştır. Enerji ve yağ içeriğine bağlı olarak önemli miktarlarda bir dizi besin sağlar ve onu besleyici yoğun bir gıda haline getirir. Özellikle yoğurt vücuda biyolojik olarak kullanılabilir bir formda önemli miktarda kalsiyum sağlayabilir. Ayrıca, yoğurdun sağladığı temel beslenmenin ötesinde, iyileştirilmiş laktoz toleransı, vücut ağırlığı ve yağ kaybında olası bir rol ve probiyotik bakterilerle ilişkili çeşitli sağlık özellikleri gibi birçok sağlık yararı vardır.

Yoğurdun faydaları

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt sadece lezzetli değil, beslenme uzmanlarına göre vücuda da iyi geliyor, özellikle normal ve fazla yağlı olmayan türleri. Yoğurdun sağlıklı bir seçim olup olmadığı, onu tüketen kişiye ve yoğurdun türüne bağlıdır. Yoğurdun faydaları ve kimler için uygun olup olmadığını öğreneceksiniz.

Yoğurt D Vitamini Ve Kalsiyum Kaynağıdır

Yoğurt bir kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır ve bu nedenle kemikler ve dişler için koruma sağlayabilir. Bir kase yoğurdun 300 gram kalsiyum içerdiği söyleniyor. Bu nedenle, zayıflayan kemik sağlığınızdan endişe duyuyorsanız, size tavsiyemiz yoğurt sizin için uygun gıda olacaktır. Sadece kemik yoğunluğunuzu korumakla kalmaz, aynı zamanda güçlendirir.  Kalsiyum ve D vitaminidir. Kalsiyum, her yaştan insanda kemik kütlesi üzerinde yararlı etkilere sahiptir. D vitamini dozunun yeterince yüksek olması koşuluyla, kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu kemik sağlığı için iyidir.

Yoğurdun faydaları
Meyveli Yoğurt

Yoğurt Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Araştırmalar, düzenli yoğurt tüketiminin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini ve hastalık riskini azalttığını göstermiştir. Örneğin yoğurttaki probiyotikler, çeşitli rahatsızlıklar ve bağırsak enfeksiyonlarına bağlı iltihaplanma riskini azaltır. Başka bir çalışma, probiyotiklerin soğuk algınlığı süresini kısaltmaya da yardımcı olabileceğini gösterdi.

Bilim adamları, yoğurdun bağışıklık sistemine faydaları olarak, süt ürünlerinin magnezyum, selenyum ve çinko içermesiyle açıklıyor. Bunlar, sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek için önemli olan minerallerdir.

Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önleme potansiyeli incelenmiştir.. Yoğurttaki aktif bakteri kültürleri, beyaz kan hücrelerinin etkinliğini artırır. Fermente sütte bulunan probiyotikleri tüketen kişilerde tüm hastalıkların süresi önemli ölçüde daha düşüktür.

Yoğurdun faydaları

Kemik Erimesini (Osteoporoz) Önleyici

Yukarıda da andığımız gibi yoğurdun faydaları olarak osteoporoz önleyiciğinden bahsedebiliriz. Yoğurt, kalsiyum, protein ve D vitamini gibi kemik sağlığı için çok önemli olan besinlerle doludur. Çalışmalar, bu maddelerin osteoporoz riskini azalttığını göstermiştir. Osteoporoz riski taşıyan yaşlılar için her gün öğle yemeğinden sonra bir kase yoğurt sağlıklı bir seçenektir.

Yoğurdun Faydası

Yoğurt Çeşitli Enfeksiyonları İyileştirir

Yoğurdun çeşitli faydaları makalemizde yer alıyor ama ayrıca yoğurt çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

 1. H. pylori enfeksiyonlar: İki probiyotik olan lactobacillus ve bifidobacterium içeren yoğurt, kalıcı H. pylori enfeksiyonlarını iyileştirir. H. pylori midede ve ince bağırsağın üst kısmında enfeksiyona neden olan bir bakteridir. Mide ülserlerine yol açabilir ve mide kanserine yakalanma riskini artırabilir.
 2. Vajinal enfeksiyonlar: Aktif kültürlü yoğurt vajinal enfeksiyonlarla savaşır. Kandidiyaz, diabetes mellitus (şeker hastalığı) olan kadınlarda yaygındır.  Bu hastalığın tedavisinde yoğurt kullanılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Yoğurt Türleri

Saça İyi Gelir

Yoğurdun nemlendirici özellikleri de saça faydaları olarak görülür. Yoğurt, kuru ve hasar görmüş saçların onarımına yardımcı olur. Saç kökleri, B5 vitamini gibi yoğurdun nemlendirici özellikleri ve bol miktarda besin maddesi ile iyi beslendiğinden, saç dökülmesi nöbetleri normalde artık ortaya çıkmaz. Ek olarak, yoğurdun mantar önleyici özelliği vardır, bu da onu kepek için ideal bir çare haline getirir.

Yoğurdun faydaları
Yoğurdun faydaları

Yoğurt Bağırsaklarınızın Sağlığı İçin İyidir

Bazı yoğurtlar probiyotikler veya canlı bakteri içerir. Araştırmalar, yoğurdun içindeki bu maddelerin bağırsak sağlığına faydaları olabileceğini göstermiştir. Bilim adamları ayrıca, probiyotiklerin hem ishali hem de kabızlığı önleyebileceğini yoğurdun faydaları arasında göstermiştir. Ekim 2020’de daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, aktif kültürlü yoğurdun kabızlık, kolon kanseri, ishal  ve enflamatuar bağırsak hastalığı dahil olmak üzere belirli gastrointestinal koşullara faydaları olduğuna dair göstergeler vardır.

Yoğurt
Yoğurt

Kalp Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Yoğurttaki yağ oranı ne olursa olsun, yoğurt yemek kalp sağlığını olumlu faydaları vardır. Yoğurt,  HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterolü iyileştirir ve yüksek tansiyonu düşürür. Bizim size tavsiyemiz bu süt ürününü az yağlı, doğal versiyonunu tercih etmeniz.Yoğurt

Yoğurt Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Yoğurt, yağ yakmaya yardımcı olur ve kas oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, kilo vermek için yapacağınız antrenmanlarda beslenmek için harika bir enerji kaynağıdır. Son olarak, yoğurt, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan makul miktarda protein içerir.

Yoğurdun faydaları
Yoğurdun faydaları

Kan Basıncını Kontrol Eder

Tuz, yüksek tansiyonun arkasındaki ana suçludur ve izlenmezse yüksek kan basıncı, hipertansiyon ve böbrek hastalığı gibi ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir. Yoğurtta bulunan potasyum, vücudumuzdaki fazla sodyumun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Meyveli Yoğurt

Cildinize İyi Gelir

Yoğurdun Cilt için faydaları bir süredir bilinmektedir. Yoğurdun aynı zamanda doğal eksfolyantlar içerdiği ortaya çıktı. Yoğurttaki laktik asit, bazı kimyasal kabuklarda da bulunur. Bunlarıda aşağıda sıraladım.

 • Sivilce tedavisi: Yoğurt, laktik asit ve çinko içerir, bu da onu akne tedavisi için iyi bir süt ürünü yapar.
 • Soluk ten: Yoğurt, yüksek miktarda çinko içerdiğinden donuk cildi ve kabarcıkları rahatlatır.
 • Daha genç cilt: Yoğurt yemek ayrıca kırışıklıkları ve ince çizgileri de önler.
 • Daha pürüzsüz cilt: Haftada en az bir kez yoğurt maskesi takmak cildin esnek ve parlak kalmasını sağlayacaktır.

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt Çeşitleri

Yoğurdun faydaları kadar çeşitlerini de makalede anmamız gerektiğini de düşündüm.

 • Az Yağlı Veya Yağsız 
 • Kefir 
 • Dondurulmuş Yoğurt 
 • Yunan Yoğurdu
 • Süt İçermeyen Yoğurt
 • Skyr

Az yağlı veya az yağlı yoğurt: Az yağlı veya az yağlı yoğurt: yüzde 2 sütle yapılır. Yağsız yoğurt, yüzde sıfır veya yağsız süt ile yapılır.

Kefir: Kefir, sıvı bir yoğurttur. Probiyotik içerir ve süte kefir taneleri ekleyerek ve 12 ila 24 saat bekletilerek evde yapılması kolaydır.

Dondurulmuş yoğurt: Dondurulmuş yoğurt genellikle dondurmaya sağlıklı bir alternatif olarak görülür.

Yunan yoğurdu: Yunan yoğurdu kalın ve kremsidir. Normal yoğurda göre protein oranı daha yüksek ve kalsiyum oranı daha düşüktür İnsanlar bu yoğurt çeşidini Akdeniz yemeklerinde sıklıkla kullanırlar.

Non-dairy yogurt: Süt içermeyen yoğurdun alternatifleri arasında soya yoğurdu ve hindistancevizi sütlü yoğurt bulunur.

Skyr: Skyr, yoğun, kremsi ve yüksek proteinli bir tada sahip İzlanda tarzı bir yoğurttur. Normal yoğurda kıyasla skyr, dört kat daha fazla süt gerektirir. Skyr, iki ila üç kat daha fazla protein içerir.

Yoğurt

Kimler Yoğurt Tüketmemeli

 • Laktoz intoleransı
 • Süt Alerjisi
 • Eklenmiş şeker

Laktoz intoleransı: Laktoz intoleransı, vücutta, sütte bulunan şeker olan laktozu parçalamak için gerekli enzim olan laktaz eksikliği meydana gelir. Süt ürünlerini tükettikten sonra karın ağrısı ve ishal gibi çeşitli sindirim semptomlarına yol açar. Bu nedenle, laktoz intoleransı olanların yoğurttan uzak durmaları gerekebilir.

Süt Alerjisi: Süt ürünleri, bazı insanların alerjik olduğu proteinler olan kazein ve peynir altı suyu içerir. Bu durumlarda süt, kurdeşen ve şişlikten yaşamı tehdit eden anafilaksiye(acil tedavi edilmesi gereken) kadar değişebilen bir reaksiyonu tetikler.

Eklenmiş şeker: Birçok yoğurt türü, özellikle yağ oranı düşük olarak etiketlenenler, yüksek miktarda ilave şeker içerir. Fazla şeker alımı, diyabet ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunları ile ilişkilidir.

 

Özet

Bu makalemizde sizlere yoğurdun faydaları ile alakalı detaylı bir makale yazdım. Bunun yanında ayrıca sizlere yoğurt türleri ve kimlerin tüketmemesi gerektiğini de sizler için derledik. Makalede yoğurdun aslında düşündüğümüzden ne kadar da faydalı olduğunu görmüş olduk. Bu arada yoğurdun wikipedia sayfasını sizler için buraya bırakıyoruz.

Benim Düşüncelerim

Ben önceden beridir pekmezli yoğurt yerim. Soğuk günlerde içimi ısıttığını düşünmekteydim. Hala da öyle düşünüyorum:) Yukarı da yazdığım herşeyin çok kıymetli olduğunu düşünmekteyim.


Önerilen İçerikler

Genel Kültür Soruları Dev Test

Kitap Okumanın Faydaları

Patlıcan Sapının Faydaları

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

csgo 18 aralık 2020 güncelleme notları

CS:GO Güncelleme Notları 18 Aralık 2020 – (Silah Hediye Etme)

bıldırcın etinin faydaları

Bıldırcın Etinin Faydaları – Bıldırcın Etini Nasıl Tüketebiliriz?