YouTube Banner Boyutu – YouTube Banner Yapma Ve Template

Bu makalede YouTube banner boyutu ile alakalı detayları sunacağız, nasıl banner yapılır ve yapılmış birkaç template’i indirme linkleri ile beraber sana sunacağım. Eğer bunları merak ediyorsan makaleyi okumaya devam edebilirsin.

YouTube’un resmi olarak önerdiği banner boyutları 2020 tarihi itibari ile 2560×1440 boyutlarıdır, bu boyutlarda hazırladığınız görselleri YouTube bannerları için kullanabilirsiniz. Fakat bunları hazırlarken ölçülere dikkat etmeniz gerekir yoksa fotoğrafın sadece küçük bir bölümü gözükür bunun için sizlere hazır bir template vereceğiz ve onun üzerinde işlem yapabileceksiniz. En düşük kullanabileceğiniz boyut ise 1546×423 olacaktır. YouTube banner boyutları işte bu şekilde.

  • YouTube Banner Yapma
  • YouTube Banner Boyutu İle Template
  • YouTube Video Boyutları
    • Önerilen Küçük Resim Boyutu

 

YouTube Banner Yapma

YouTube için banner hazırlamak istiyorsanız önce bir photoshop programına yani fotoğraf düzenleme programına ihtiyacınız var eğer kendiniz bulamadıysanız bu makaleden yararlanabilirsiniz. Bizim bu makalede örnek vereceğimiz program Photoshop CS6 olacak fakat Adobe’nin herhangi bir photoshop (cs6 ve üzeri) sürümü ile bunları yapabilmeniz mümkün. YouTube için banner yaparken dikkat etmemiz gereken ilk şey boyutlarıdır ardından hizalar. Size vereceğimiz psd dosyasını indirdiğinizde ve photoshop üzerinde açtığınızda bazı çizgiler olacak ve burada nerenin tablet için nerenin televizyon nerenin bilgisayar için olduğunu görebileceksiniz.

YouTube’un en çok kullanıldığı cihazlar tabii ki telefonlar ve bilgisayarlar, bu cihazlara odaklanarak hazırlayacağınız bir banner ile beraber problemsiz bir iş çıkartabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken verdiğimiz template dosyasını photoshop üzerinde açmak ardından kendinize bir arka plan oluşturmak. Bu arka planı internetten indirebilirsiniz ya da photoshop üzerinden oluşturabilirsiniz. Eğer arka planınızı hallettiyseniz sırada ekleyeceğiniz diğer fotoğraflarınız çizimleriniz ya da vektör dosyaları var. Banner kişisel bir şeydir bu yüzden illa böyle yapmanız gerekiyor diye bir şey söyleyemem. Bundan dolayı buradan sonrasını sizlere bırakıyorum.

Eğer aklınıza bir fikir gelmiyorsa başka YouTuber’ların bannerlarını inceleyebilirsiniz ve nasıl bir banner yaptıklarına bakabilirsiniz sizde onalrdan esinlenerek kendinize özgü farklı ve güzel bir şey ortaya çıkarabilirsiniz. Bunu yaparken birçoğunun sade banner hazırladığını görürsünüz yani karışık bir şey hazırlamak pek mantıklı değildir. Burada kullanacağınız renklere karar veremediyseniz bu makale işinize yarayabilir. Benim tercihim genelde şarap kırmızısı ve mavi yanından oluyor sebebi bu renkleri sevmem ve dikkat çekici olmaları. Mor ve yeşil rengi de sevdiğim renkler arasında.

youtube banner yapma - size boyutu how to make
YouTube

YouTube Banner Boyutu İle Template

Sizlere sunduğumuz template doyasını buradan indirebilirsiniz template indirdikten sonra yukarıda yazdıklarımıza bakarak istediğiniz şekilde bannerınızı yapabilirsiniz. Banner hazırlarken sade bir banner yerine sosyal medya hesaplarınızın yer aldığı bir banner da hazırlayabilirsiniz bu sayede kanal sayfanıza gelen kullanıcılara sosyal medya hesaplarınızı göstermiş olursunuz.

YouTube Video Boyutları

Makale ekstra detay olarak video kalitesi ve boyutlarından da bahsetmek istedim. YouTube’a yükleyeceğiniz videolar her boyutta yani çözünürlükte olabilir fakat kaliteli videolar yüklemek istiyorsanız benim size önerdiğim ayar en düşük 720p30 olacaktır. Yani 720p 30fps videolar ile gayet kaliteli videolar yükleyebilirsiniz. Kendi YouTube kanalımızdaki videolar 1080p60 yani 1080p 60fps şeklinde. Eğer YouTube yüklediğiniz video 60fps olduğu halde çözünürlük ayarları kısmında 1080p60 yerine sadece 1080p yazıyorsa video düzenleme programınızdaki yaptığınız ayarlar yanlış demektir.

Biz Adobe Premiere Pro kullanıyoruz ve zaten Premiere Pro içinde YouTube için hazır ayarlar mevcut bundan dolayı ekstra bir ayar yapmak zorunda kalmıyoruz, her neyse video ayarlarımıza gelecek olursak sizi fazla yormak istemiyorum buraya tıklayarak YouTube’un önerdiği video ayarlarına bakabilirsiniz. Mesela mp4 videolar çekmek ile başlayabilirsiniz.

Önerilen Küçük Resim Boyutları

Bunun boyutları da tahminimce herhangi bir boyut olabilir fakat size önerdiğim boyut yani çözünürlük 1280×720 ölçeğinde olacaktır. Eğer daha kaliteli bir resim hazırlamak istiyorsanız 1920×1080 boyutlarınıda kullanabilirsiniz.

YouTuber Paketi

Ne Oldu ?

Yukarıda sizlere YouTube banner boyutu ve YouTube için banner template dosyasının indirme linkini gösterdik. Nasıl banner yapabileceğiniz hakkında konuştuk.

Benim Düşüncelerim

Birçok kişi YouTube kanalı açıp videolar çekiyor fakat içlerinde banner yapmak için yeterli bilgiye sahip olmayanlar olabiliyor. Bizde bunun için sizlere bu makalemizde bu bilgileri sağladık, umarım aradığınızı bulmuşsunuzdur ve istediğiniz şekilde banner yapabilmişsinizdir. Ayrıca video boyutları ve küçük resim hakkında da birkaç bilgilendirme yaptık.


Editörün Seçtikleri

YouTube İzlenme Arttırma

YouTube 4000 Saat Geçme

YouTube Abone Arttırma

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

Öncekini Oku

Twitch Yayın Açma Rehberi – Sistem Ayarlar Programlar – 2021

Sonrakini Oku

Kişisel Blog Nedir – Kişisel Blog Açma Ve Para Kazanma ?

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir