YouTube İzlenme Arttırma Yöntemleri – 2021

YouTube’da kanal açtıktan sonra izlenmek için neler yapabileceğinizi merak mı ediyorsanız? Ve tahminimce bu nedenden dolayı buraya geldiniz. Doğru yerdesiniz. YouTube izlenme arttırma adı altında sizlere, videolarınızı nasıl daha fazla izlettireceğinizi ve nasıl daha uzun süre izleyeceğiniz hakkında tüyolar vereceğiz.

Öncelikle nasıl YouTube’da izlenmenizi arttıracağız bundan biraz bahsedelim. YouTube’da izlenmek için 2 farklı etkili yöntem vardır bunlardan ilki SEO kullanarak izlenmek diğeri ise zaten hali hazırda var olan kitleyi kullanarak izlenme elde etmektir ne demek istediğimi anlatacağım merak etmeyin. Eğer Instagram ya da başka bir sosyal mecrada zaten hali hazırda binlerce takipçiniz yoksa sizin için en uygun yöntem ve özellikle yeni başlayanlar için SEO yöntemidir bu yöntem sayesinde YouTube arama kısmından izlenme elde edebiliriz. Diğer yöntem ise herhangi bir sosyal mecrada büyük bir kitleniz varsa onları YouTube’a çekmektir. Hadi hızlıca bu yöntemleri anlatmaya başlayalım.

  • YouTube İzlenme Arttırma – Devamı

  • YouTube’da İzlenme Süresi Arttırma

  • SEO Nedir

youtube izlenme arttırma

YouTube İzlenme Arttırma – Devamı

Bu başlık altında sizlere zaten başta bahsettiğimiz iki yöntemi ele alacağız ve detaylı bir şekilde inceleyeceğiz sizlere anlatacağız samimi ve güzel bir dilde yazamaya çalışacağım umarım canınızı sıkmadan her şeyi anlatmış olurum. Çünkü uzun bir makale olacak gibi duruyor şimdiden 193 kelime olmuş bile ama gözünüz korkmasın makale sonunda sizde izleneceğinizi fark edeceksiniz. Her neyse hadi başlayalım, bakalım YouTube izlenme arttırma nasıl yapılıyormuş.

  • SEO Yöntemi

En uzun sürecek bölüm bu bölüm çünkü sanki yeni başlıyormuşsunuz gibi anlatacağım ondan dolayı biraz uzun sürebilir bunları sesle yazıyorum arada ufak tefek yazım hataları olabilir. Elimden geldiğince düzeltmeye çalışacağım şimdiden özür diliyorum ve başlıyorum. Eğer YouTube’a yeni başlıyorsanız bence vlog gibi içerikler üretmeyin. Çünkü çok çekici bir olay olmadıktan sonra kimse sizin videolarınızı izlemek istemeyecek.Henüz ünlü değilsiniz yani merak edilen bir hayatınız yok. Kısaca eğer insanlara yardım ederek başlarsanız daha fazla izlenme kazanacaksınız. Belki ilk videonuz eğer çok aratılan bir içerik olursa 10 bin bile izlenebilir. Bundan dolayı işe benim önerdiğim gibi YouTube aramalarından yani organik trafikten izlenme kazanmaya çalışarak başlayacağız. Ne demek istiyorum hızlıca bir örnek ile açıklayayım.

Diyelim ki bir sorun var ve bunun nasıl çözüldüğünü biliyoruz gerçek hayatta ya da bilgisayar üzerinde fark etmez örnek olarak “pas temizleme” diyelim eğer nasıl pas temizlendiğini biliyorsanız bunun videosunu çekebilirsiniz bu sayede insanlar arattığında siz çıkacaksınız ve sizin videonuzu seçecekler işte burada aklımıza 2 farklı soru geliyor. Nasıl yukarı çıkacağız (SEO) ve neden bizim videomuza tıklasınlar. Arkadaşlar asla ümitsizliğe kapılmayın ve umutlu olun çünkü videolarınız yüklenir yüklenmez yüzlerce izlenmez izlenmenin artması zaman alır bunu unutmayın. Bunun nedeni videonuz yavaş yavaş yukarı çıkar hemen değil. Her neyse gelelim soruların cevabına.

İlk soru nasıl yukarıya yani “pas temizleme” anahtar kelimesi aratıldığında en başlarda çıkacağız. Bunu SEO ile yapacağız hala anlamadınız biliyorum sabırlı olun. Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu. Video muzun “Başlık” “Açıklama” ve “Etiketler” kısmını aratılan anahtar kelimeye göre optimizm edeceğiz bu sayede insanlar o anahtar kelimeyi aradıklarında en başta çıkacağız. En başta çıkmak bazen zor olabilir bazen kolay olabilir bunu değiştiren faktör “rekabettir” rekabet ne kadar yüksek olursa yani o anahtar kelime için reklam veren marka ne kadar fazla olursa o kadar fazla içerik üretilir ve rekabet o kadar fazla olur. Rekabetin yüksek olduğu konularda başlara çıkmak zor olabilir.

Bundan dolayı rekabet seviyesi düşük ve orta olan içerikler ile başlayabiliriz. Rekabet seviyesini kolay bir Google eklentisi ile öğrenebiliriz bu eklentinin indirme linkine buraya tıklayarak gidebilirsiniz. İlk yapmamız gereken fazla aratıldığını düşündüğümüz bir içerik bulmak mesela “pas temizleme” gibi daha sonrasında bunun için 3 farklı anahtar kelime bulmak ben en fazla 5 olmasını öneriyorum 3 ideal olabilir. Bunları nasıl bulacağız diyorsanız hadi işe başlayalım.

Önce gizli sekmede YouTube’a anahtar kelimemizi aratıyoruz, sonra aşağıda çıkan örneklere bakıyoruz örneği resimde görebilirsiniz en çok aratıldığını düşündüğünüz 2 tanesini daha seçelim.

youtube anahtar kelime bulma

Toplamda 3 tane olacak şekilde gördüğünüz gibi anahtar kelimelerimi seçtim bu anahtar kelimelerinden çok güzel bir başlık oluşturmamız lazım ben size örnek bir başlık veriyorum. “Pas Temizleme Yöntemleri – (Doğal Ve Yapay Yöntemler)” Gördüğünüz gibi üç anahtar kelimeyi de içeren bir başlık oluşturduk bundan sonraki kısım şu olacak açıklamamızda bu anahtar kelimelere yer vereceğiz. Size örnek bir açıklama yazacağım bu kısmı açıklamanızın başına koyabilirsiniz devamında da sosyal medya hesaplarınızı gibi adreslere de yer verebilirsiniz.

“Merhaba arkadaşlar bu videoda sizlere kolay pas temizleme yöntemleri gösterdik. Burada kullandığımız yöntemlerden bazıları kola, tuz bazılarında ise pas sökücü fırça kullandık. Aynı zamanda evde yapabileceğiniz ucuz yollu doğal yöntemlerden de bahsettik bunun yanında en kolay hangi aletle pas çıkarabileceğinizi de gösterdik umarız video işinize yaramıştır ve beğenmiş sinizdir.”.

Buda örnek bir açıklama etiketler kısmına burada seçtiğimiz gibi anahtar kelimeler yazacaksınız anahtar kelime yazarken dikkat etmeniz gereken kısım her zaman etikette kanalınızın ismi ve ülkesi bulunsun. Mesela Exweiv ve Türkiye ya da Amerika bizim her video’muzun etiketlerinde var sizde buna dikkat edin videonun anahtar kelimelerini seçerken sağda gördüğünüz resimdeki tüm anahtar kelimeleri yazabilirsiniz videonun başlığının tamamını koyabilirsiniz.

YouTube İzlenme Arttırma Podcast

Size önerdiğim ve her videonun etiketler kısmına koyabileceğiniz diğer anahtar kelimeler sırasıyla şunlardır (video, eğitim, nasıl yapılır, güzel, kolay…) her anahtar kelimeyi virgül ile ayırdım. Bu tarz anahtar kelimeleri her videonuz da kullanabilirsiniz. Bu tarz anahtar kelimeler sizin SEO puanınızı yükseltir. Diğer bölümlere geçmeden önce söylenebilecek son şey etiket yazarken insanların neler aratabileceğini düşünün. İndirdiğiniz eklenti siz videonuzu oluştururken size 50 üzerinden bir SEO puanı verecektir. Bunu 40 üzerinde tutmaya çalışın eğer 40 üzerinde olursa video yayınlandığında 100 üzerinden 70-75 civarında bir puan alacaksınız demek olur. Bu 1. sırada çıkmak için bazı konularda yeterli olacaktır.

Diğer bölümlere artık geçebiliriz. Bir çok kişinin bilmediği ama SEO puanını etkileyen diğer unsurlar şunlardır, (çeviri, küçük resim, alt yazılar, video zamanı, kartlar, bitiş ekranı). Bunlar birçok kişinin dikkat etmediği ama SEO puanını etkileyen önemli şeylerdir. Her videonuz’un bir İngilizce çevirisi olsun eğer video İngilizce ise başka bir dile çevirisi olabilir mesela Fransızca ya da Almanca. Her videonuz’un küçük resminin ismini yüklemeden önce değiştirin ve anahtar kelimeniz ile aynı yapın. Yani videonuza yükleyeceğiniz küçük resmin ismi “pas temizleme” olsun, sizin anahtar kelimeniz neyse ona göre sizde kendi isminizi yazın. Her videonuz ada alt yazı eklemeye çalışın videonun tamamına olmasada başlarına ekleyebilirsiniz.

Videonuzun zamanını asla belirtmeyin video eskidikçe YouTube sizi sıralamada geriye düşürebilir. Her videonuzda kartlar bulunsun başka videoları önerin ve önerdiğiniz videolar izlenen video ile alakalı olsun ve kartlara anket hazırlayıp anket de koyabilirsiniz. Her videonuzda bitiş ekranı olsun bu sayede hem SEO puanınız yükselir hem de videoyu sonuna kadar izleyen oradaki videolara tıklayarak size ekstra izlenme kazandırabilir. Bu sayede YouTube izlenme arttırma ile alakalı videonuza önemli bir detay eklemiş olursunuz. SEO Yönteminden bu şekilde bahsedebiliriz aşağıda SEO’yu daha detaylı incelediğimiz bir başlık daha bulabilirsiniz. (Buna pazarlama denir)

  • Hali Hazırdaki Kitleyi Taşıma

Eğer zaten başka bir mecrada bir kitleniz varsa onlara kanalınızı açmadan önce kanal açacağınızı duyurun sonra kanalınızı açın ve onlara kanal açtığınızı gösterin ardından onlara link vererek onları kanal davet edin küçük bir çekiliş sayesinde kanala abone olmalarını sağlayabilirsiniz. Benim önerdiğim bir yöntemdir. burada bahsedilecek çok bir detay yok kısaca bu takipçilerinizi küçük bir çekiliş ya da farklı pazarlama taktikleri ile kanalınıza çekmeye çalışın.

YouTube’da İzlenme Süresi Arttırma

Bildiğiniz gibi artık YouTube’da para kazanabilmek için son bir yılda 4.000 saat izlenme almış olmanız gerekiyor. Bu yüzden videolarınızın sadece izlenmesini arttırmak değil izlenme sürelerini arttırmak da önemli. YouTube trend algoritmasının bir parçası da izlenme süresidir eğer videoyu izleyen kullanıcıların büyük bir bölümü videoyu uzun süre izliyorsa bu videonun trende girmesini ve belirli yerlerde öne çıkarılmasına çok büyük katkı sağlar. Web sitelerinde de işler böyle yürür. Bu yüzden aradığınız cevapları diğer sitelerde aşağılarda veya alakasız yerlerde bulursunuz fakat biz bunu çok etik bulmadığımızdan dolayı böyle bir şey yapmıyoruz. Her neyse gelelim konumuza nasıl arttıracağız biz bu izlenme süresini diyorsunuz gelin size küçük birkaç yöntem gösterelim.

Videonuzu hazırlarken kullanıcıyı ilk 15 saniyede ya yakalarsınız ya da kaybedersiniz. Bu yüzden videolarınızın başına uzun uzun video girişleri koymayın ve ilk 15 saniye için güzel bir giriş cümlesi hazırlayın. Eğer videoda bir şey anlatıyorsanız ,mesela bir yemek tarifi ise, videoda anlatılan içerik videonun başında yemeğin hazır halini gösterebilirsiniz. Aynı önceki ve sonraki hali gibi bu sayede kullanıcı videoda kalmaya devam edecektir. Aynı zamanda videoyu ilk 15 saniyesinde videoda neler öğreteceğinizi ve kullanıcı eğer videoyu sonuna kadar izlerse hangi becerileri kazanabileceğini vurgulayabilirsiniz. Mesela size bir örnek vereyim. “Eğer bu videoyu sonuna kadar izlerseniz videonun sonunda artık sizde çok güzel çorba yapabileceksiniz” Bu tarz örneklerden esinlenerek kendi cümlenizi kurabilirsiniz.

Bir diğer önemli unsur ise sıkıcı bir video oluşturmayın. Videolarınızı süsleyin yani videolarınızı düzenleyin. Arka planda çalan şarkılar koyun, efektler yerleştirin ve videonuzu sürekli tempolu devam ettirin. Eğer sıkıcı bir şekilde hikaye anlatır gibi video çekerseniz kullanıcı başka videoları tercih edecektir. Videoda çok kısa süre kaldığı için YouTube sizi geriye düşürecektir. Son ipucumuz ise yine kullanıcıyı sıkmamak ile alakalı, video içerisinde sürekli olarak “Abone olmayı ve videoyu beğenmeyi unutmayın” kelimelerini veya buna benzer önermeleri kullanmayın. Videoda 2-3 defa bunu söylemeniz ve küçük efektlerle göstermeniz yeterli olacaktır. Göstereceğiniz şeyi her zaman videonun sonuna saklamayın ve kullanıcıyı sıkmadan anlatın çok fazla detaya girmeyin.

seo nedir - youtube seo su

SEO Nedir

Gelelim baştan beri birçok kişinin anlamadığı bu SEO nedir. Size burada kısaca tekrar SEO nedir bundan bahsedeceğiz. Bununla alakalı YouTube üzerinde videolar izleyebilirsiniz. Ben izlemenizi tavsiye ediyorum biz böyle bir video çekmedik ama bununla alakalı videosu olan yüzlerce kanal var onların videolarına bakabilirsiniz. Her neyse SEO dediğimiz şey videomuzun aramalarda ne kadar yukarı çıkacağını belirler. Eğer SEO puanınız yüksek olursa videolarda oldukça yukarı çıkabilirsiniz tam tersine SEO puanımız düşük olursa aşağılarda kalırsınız. Yani demek istediğim SEO puanı aramalardan kullanıcı elde etmek için çok önemli.

Aynı zamanda SEO puanımızı evet videodaki açıklama başlık gibi alanlar sayesinde geliştiriyoruz. SEO sadece başlık etiket açıklama ya da diğer unsurlar demek değildir. SEO istatistiklere de dayanır eğer bir video çok izlenmesine rağmen çok kısa izleniyorsa yani 15 dakikalar olan bir videoyu kullanıcılar sadece 30 saniye 1 dakika izliyorsa bunu YouTube algılar ve videonuzu geriye alır. Size şöyle bir şey söyleyebilirim ve bu her sosyal mecra için böyledir.

Eğer siz YouTube’a yardım ederseniz YouTube’da size yardım eder.  Bu her sosyal medya platformu için böyledir. Çünkü her platform üyelerine güzel bir deneyim sunmak ister YouTube ve Instagram gibi platformlarda içerik üreten tüketen kullanıcı olunca ortaya böyle bir sonuç çıkıyor. Demek istediğim şu videoyu izleteceğim diye insanların aradığı şeyleri sona koymayın ya da zaten var olan bilgileri tekrar insanlara sunmayın videonuzun içeriğini diğer videolara göre farklılaştırın. Bu sayede kullanıcılar her zaman sizin videolarınızı tercih edecektir. O zaman SEO puanınız düşük olsa bile rekabet her ne kadar yüksek olsa bile en yukarıda siz yer alacaksınız demektir.

 

Benim Düşüncelerim

Bu makalede SEO ve YouTube izlenme arttırma konusundan bahsettim aynı zamanda birçok diğer pazarlama konusu hakkında sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Umarım işinize yaramıştır ve size yardımcı olabilmişimdir eğer YouTube izlenme arttırma adlı makalemiz işinize yaradıysa YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz ya da arama sonuçlarında bizi seçebilirsiniz 😉


Önerilen İçerikler

Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışır

Instagram’da Keşfete Nasıl Düşülür

Öncekini Oku

Format Nasıl Atılır (PC) 2021 – Windows 10/8

Sonrakini Oku

YouTube Abone Arttırma Yöntemleri – 2021

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir