YouTube’da 4000 Saat Nasıl Yapılır – 2021

Merhaba arkadaşlar bu makalede bu rehberde de diyebiliriz sizlere YouTube’da 400 saat sınırını nasıl yapacağınızı anlatacağım. 240000 dakikaya tekabül eden bu üzün izlenme süresini nasıl tamamlayabiliriz bundan bahsedeceğim. Kısaca makalenin başlığı ve özeti YouTube’da 4000 saat nasıl yapılır diyebilir.

Öncelikle 4000 saat sınırını geçebilmek için genel olarak tüm videolarımızdaki ortalam izlenme süresini arttırmamız gerekiyor. Bundan dolayı bizim asıl ihtiyacımız izleyiciyi videoda tutabilmek. Bu sayede her videomuz ortalama 3-4 dakika izlenirse çok daha hızlı bir şekilde 4000 saat sınırını geçeriz. Peki nasıl videolarımız ortalam izlenme süresini yükselteceğiz. İşte bunun cevabını bu makalede hemen aşağıda veriyor olacağız.

youtube 4000 saat yapma izlenme süresi arttırma
YouTube’da 400 Saat Nasıl Yapılır ?

Videoların Ortalama İzlenme Süresini Arttırma

İlk işimiz videoların izlenme sürelerini arttırma sonuç olarak 4000 saat videolardan geliyor. Kısaca başarmaya çalışacağımız şey kullanıcının videoyu daha uzun süre izlemesini sağlamak olacak ve videodan daha geç ayrılmasını sağlamak olacak. Öyleyse hızlıca neler yapacağımıza ve bu 400 saat sınırını nasıl geçeceğimize bakalım.

  • Intro Çok Kötü Bir Şey !

Eğer videolarınızda intro kullanıyorsanız bunu kaldırın ya da introyu videoya girdikten sonra kısa tutacak bir şekilde araya yerleştirin. Optimum bir intro süresi yaklaşık olarak 5-7 saniyedir eğer sizin intro süreniz 10-15 saniye ise bunu kısaltmanızı tavsiye ediyorum çünkü izleyiciler introları sevmezler. Bunları başta kullanmak kötü bir fikir olduğu gibi uzun yapmak bundan daha kötüdür bundan dolayı introları kısa ve öz tutun.

Evet videonun montaj kalitesini yükseltirsek video hoşlarına giderse videoda daha uzun süre kalabilirler fakat bunun içinde iyi olan şey tek bir intro değildir. Her videonun temasına uygun bir intro kullanırsanız bu sefer introlar işe yarayabilir. Ama yinede benim önerim kaldırın gitsin ya da siz girişi yaptıktan sonra 3-5 saniyeliğine araya girip çıksın. Bu arada bir intro yapacaksanız nasıl intro yapılır videomuza da göz atabilirsiniz.

  • İlk 15-20 Saniye Çok Önemli !

Gelelim aslında birçok kişinin ortalamasının düşük olmasının sebebine. Arkadaşlar YouTube’da video izleyen insanların en az %75’i anlatacağım şekilde davranır. Bir videoyu açarlar ve izlemeye başlarlar eğer videonun ilk 15 saniyesinde dikkatlerini çeken ve onları videoda tutan bir şey olmazsa önerilen videolar kısmından başka bir videoya tıklayıp videonuzdan çıkarlar. Bizim bunu engellememiz ya da en az orana düşürmemiz lazım buna Hemen Çıkma Oranı denebilir. En azından websiteler için bu istatistiğe Hemen Çıkma Oranı deniyor.

Gelelim izleyiciyi nasıl videoda tutacağımıza. Size bu konu hakkında bir soru sormak istiyorum daha önce eğer izlediyseniz yemek tarifi videolarını (en çok izlenmiş olanları) izlediniz mi ? Önce yemeğin hazır halinin bir gösterimi gelir ve sonrasında tarife geçilir işte bunun yapılma sebebi izleyiciye etkileyici bir şey göstererek onu videoda tutma çabasıdır. Bu sayede izleyiciye abone olması gerektiğini ya da videoyu paylaşması gerektiğini söyleyebilir, ve bu sayede izleyiciyi bu şekilde kanalında tutabilir.

Bizimde yapmamız gereken şey bu bunu yapmak için intromuzu kaldırdık ve ilk 15 saniyeyi açtık. İlk 15 saniyede videoya girdiğiniz kullanıcılara videoyu izlediklerinde ne kazanacaklarını ve videoda neler anlatacağınızı söyleyebilirsiniz. Örnek isterseniz bu makalenin başını okuyabilirsiniz 🙂 Bu sayede kullanıcı heyecanlanacak ve bekleyecek fakat burada önemli bir detay daha var yaptığını içerikle alakalı aynı yemek tarifindeki hazır yemek gibi sizde içeriğinizin hazır halini gösterebilirsiniz.

Mesela FPS Arttırma videolarında düşük FPS alan bir bilgisayardan sonra yüksek FPS alan bir bilgisayar gösterilir. Ve kullanıcılar bunu yaptıklarını gördükleri için size inanırlar ve güvenirler bundan dolayı videoyu izlemeye devam ederler. Sizinde bunu yapmanız gerekiyor aslında ortalama izlenme sürenizin düşük olma sebebi kullanıcıların çoğunun ilk 15 saniyede videodan çıkmasıdır.

Bu giriş konuşmasından sonra başarılı bir ön gösterim de yaptıktan sonra ufak bir geçiş efekti ile videoya tempo katarak arkada güzel bir müzik başlatabilirsiniz ve bunlar olurken konuya hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

YouTube SEO Hizmeti

  • Kısa Video Az Süre

Bir diğer detay ise videolarınızın süreleridir arkadşlar burada. Mesela kısa bir video çektiniz ve bu video 5 dakika ama izlenme süreniz de çok iyi her kişi videonun 3 dakikasını izliyor ortalaması 3-4 dakika yani videonun %80’i izleniyor. YouTube sizi öne çıkarmaya başladı işte buradan sonra birisi gelip 9 dakikar bir video çekerse ve eğer onun videosu da aynı oranda yani %80 oranında izlenirse bu sefer YouTube onu öne çıkaracaktır. Çünkü 9 dakikanın %80’i 7 dakika yaparken 5 dakikanın %80’i 3 dakika yapar yani siz kullanıcıyı YouTube’da daha kısa süre tutmuş olursnunuz.

Bundan dolayı uzun videolar yapın ve yapacağınız video hakkında başka videolar varsa o videolara göz atın ve o videolardaki eksikleri yorumlara bakarak bulabilirsiniz. Aynılarını siz yapmayın ve o videolardan daha uzun bir video yapın. İşte bu sayede daha iyi bir istatistik edinebilirsiniz. Daha fazla olumlu yorum ve beğeni alacaksınızdır. Ayrıca kısa videolardan daha az izlenme süresi alacağınızdan dolayı 4000 saat sınırını da kolay kolay geçemeyeceksinizdir. Buda uzun videolar çekmek için başka bir sebeptir.

  • Küçük Resimler Ve Clickbaitler

Yüksek izlenme süresine ulaşabilmek için yüksek izlenmelere ulaşmak zorundasınız. Bundan dolayı önerilen videolar listesine girdiğimiz zaman tıklanma oranımızı yükseltmemiz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için önerilen videolardaki videolardan farklı bir küçük resim yapmalıyız. Anlamayanlar için biraz daha detay vereyim, videolarımızın kapak fotoğraflarını diğer videolardan farklı yaparak bizim videomuza tıklamalarına çalışacağız. İşte kısaca özet bu diyebilirim. Peki bunu nasıl yapacağız bunu yapmak için tek yapmamız gerekn videomuzu gizli sekmede açmak ve önerilen videolara bakmak. Önerilen videolarda çıkan videoların küçük resimleri açık renklerden oluşuyorsa ya da belirli bir tarza sahipse biz daha fazla göze çarpacak bir kapak fotoğrafı yapmalıyız. Bu arada sizlere bir ipucu vereyim kırmızı dikkatleri üzerine çeken bir renktir küçük resimlerinizde kırmızı kullanabilirsiniz.

  • Videonuz Çok Sıkıcı Olabilir

Birçok kişinin videolarında yaptığı hatalar var bunların başında gelen kullanıcılardan abone olmasını video içinde çok sık hatırlatmak. Bunu yapmayın arkadaşlar çünkü bunu çok sık yaptığınızda izleyici videodan çıkacaktır videoda 3 defa yapmanız yeterlidir bunuda aralıklarla yağın arada en az 3 dakika aralık olmalıdır. Mümkünse sesli olarak sadece videonun sonunda söyleyin ve bunu söylemek yerine videoda 3 defa efekt kullanın. Bu efektlerin örneklerini YouTube kanalımızda bulabilirsiniz. Videolarınızdaki motajı iyi değerlendirin ve her dakika efekt kullanmayın videolarınızdaki efekt veya diğer animasyonların aralığını iyi belirleyin.

YouTube’da 4000 Saat Nasıl Yapılır

Yukarıda sizlere YouTube’da 4000 saat yapma ile alakalı toplamda 5 adım verdik. Bu adımları okuyup hatalarınızı düzelterek ve kendinizi geliştirerek videolarınızı daha uzun süre izletebilrisiniz. Size kendi videolarımızın istatistiklerini göstereceğim burada. Ve ne kadar işe yaradığını görebilirsiniz, fakat biz bunları baştan beridir yaptığımızdan dolayı bizde artış yaşanmadı eğer siz bunları yapmadıysanız ve yeni yapmaya başlayacaksanız. Emin olabilirsiniz çok büyük bir artış göreceksiniz ve YouTube’da 4000 saat nasıl yapılır denildiği zaman artık sizde birilerine bir şey anlatabileceksiniz.

Videolarımızın İstatistikleri

youtube da 4000 saat nasıl yapılır
Programsız Intro Nasıl Yapılır Videosu

Programsız Intro Nasıl Yapılır Videosu

Bu videonun toplamda 65 izlenmesi var kanalda en az izlenen video zaten şuan itibari ile toplamda 19 videomuz var. Herneyse videoyu izleyenlerin %25’i 4 dakika izlemiş yaklaşık olarak 20 kişi yapıyor. Ve 10 dakika olan bu video toplamda 2 saat izlenme süresi getirmiş. Buda 12 kişinin videoyu sonuna kadar izlemesi demektir.

Ortalama olarak video 1:37 dakika izlenmiş videonun başında çıkanların oranı da %43 İşte bu videonun istatistikleri bu şekilde.

Videoyu Buraya Tıklayarak İzleyebilirsiniz.


istatistik
Windows 10 Kayıt Defterei İçin Geçersiz Değer Hatası Çözümünü Verdiğimiz Video

Windows 10 Kayıt Defterei İçin Geçersiz Değer Hatası Çözümünü Verdiğimiz Video

Bu videoda toplamda şuan itibari ile 1400 izlendi bu videoda kanalda çok izlenen videolardan bir tanesi. Fakat bu video hakkında konuşurken istatistiklerin ne zaman yükselmeye başladığına bakmanızı istiyorum. Video 12 Ekim 2019 da yüklenmiş olmasına rağmen izlenmelerin yükselişi 28 Ocak 2020 tarihinde artmaya başlıyor.

Biz bu olaya indexleme olayı diyoruz. YouTube ve Google bu konuda neredeyse aynı mantıkla çalışır. Siz bir video yüklediğiniz zaman YouTube bunu hemen önerilenlere ya da arama sonuçlarına eklemez bu aylarca zaman alabilir Google için (websiteler için) bu süre 18-35 haftadır.

Gördüğünüz gibi bu videoda 3-4 ay gibi bir sürede indexlenmiş ve bir anda yükselişe geçmiş. Çünkü YouTube bu videonun doğru çözüm verdiğini ve beğenme oranının yüksek olduğu gördü (40 beğenme 1 beğenmeme). Bundan dolayı bizi yukarı çıkardı. Aynı zamanda aramalarda da 1. sırada çıkmayı başarmışız. Aramalarda 1. sırada olabilmek izlenme ile alakalı değildir bunun SEO ile alakası vardır buda konumuz olmadığından dolayı bu kısma değinmeyeceğim.

Şimdi geçelim istatistiklere, bu video toplam olarak 1455 izlendi ve toplam olarak 33,6 saat izlenme süresi kazandırdı. Oldukça büyük bir rakam çünkü video sadece 2 dakika 36 saniye. Böylesine kısa bir video olmasına rağmen 33,6 saat gibi uzun bir süre kazandırmış olması çok iyi. Aynı zamanda videoyu izleyenlerin %52.8’i videoyu 1.35 dakika izlemişler (Çözümü açıkladığımız kısım 1.37).

Buda oldukça iyi fakat bunun sebebi çözümün açıklandığı kısmın tam olarak o dakikada yer almasıdır. %101 gibi büyük bir oranla da diğer kullanıcıların bu %69’luk kısımdan önce videodan çıkmasının sebebi ise büyük bir ihtimalle çözüm ekranına geldiğimiz zaman kendileri çözümü zaten anladılar ve direkt olarak videoyu kapattılar.

Başka bir detay daha verip diğer videoya geçmek istiyorum, bu video şuan için (7 Nisan 2020) son 60 dakikada 6 izlenme almış. Son 48 saat içinde ise 47 izlenme kazanmış ve şunuda belirtmek istiyorum şuan saat 00:34. Yani son 60 dakika neredeyse gece yarısı demek oluyor. Videoya Buradan Bakabilirsiniz.


Bilgisayar Hızlandırma FPS Arttırma Videosu

Kanalın şuan itibari ile en çok izlenen video bu, şuanda toplam izlenme sayısı 2556 ve bize kazandırdığı toplam izlenme süresi 192,5 saat. Gerçekten iyi istatistikler diyebilirim. Videonun uzunluğu 30 dakika hem bu videoyu çekmek hemde montajlamak oldukça zor olmuştu fakat gerçekten güzel bir sonuç aldık diyebilirim.

Videonun ortalama izlenme süresi 4:31 dakika yani neredeyse her kullanıcı bu videoyu 4:31 dakika izlemiş demek oluyor. İzleyenlerin %28,8’i 21. dakikaya kadar videoyu izlemişler. Buda güzel bir oran diyebilirim. Yukarıda resmi olmasada benim söylemek istediğim bir istatistik, gösterim sayısı bu videoyu görüpte tıklayanların yüzdesi gösterime oranla %8,5. Bu normalde ortalama olarak %10 civarında olabilir yani birçok kanalda böyledir bu biraz daha düşük.

Video toplam 19.000 gösterim almış, videoya ulaşanların %56’sı Google aramalarından %10,3’ü Facebook’dan %6,2’si Instagram olacak şekilde bu verilen oranlar harici kaynaklar için yani YouTube’un dışından gelen kullanıcıların yüzdesi bu şekilde.

YouTube içinden gelenlerin yüzdelik oranlarına gelecek olursak; %52,5 aramalardan geliyor, %11,9 göz atma özellikleri, %11,3 harici kaynaklar yani demin önce dediğimiz Facebook, Instagram, Google diğer %11,1’i ise önerilen videolardan geliyor.

Ve en çok aratılıp gelinen kelime bilgisayar hızlandırma kelimesi bunu takip eden kelimeler sırası ile şu şekilde. pc hızlandırma, windows 10 hızlandırma 2020, pc hızlandırma 2020, fps arttırma. Bu durumda videonun etiketlerine bu anahtar kelimeleri ekleyerek videonun SEO yapısını güçlendirebilirim bu sayede ana anahtar kelime olan “bilgisayar hızlandırma” YouTube üzerinde aratıldığında daha yukarıda çıkabilirim.

Herneyse videolar üzerine yeterince konuştuk umarım kafanızda fikirler oluşmuştur. Bu videoya da buradan gidebilirsiniz.

Ne Tür Videolar Çekmelisiniz

YouTube’da 4000 saat nasıl yapılır? 4000 saati yapabilmek için ne tarz videolar çekebileceğiniz hakkında hiç bahsetmedik. Bu konuda çok önemli çünkü bu konu en çok yanlış yapılan konulardan birisidir diyebilirim. Arkadaşlar eğer ilk videolarınız arkadaşlarım ile beraber gezdik, amcamlarla beraber pikniğe gittik, misafirliğe gittik gibi özel hayatınızın içinden olan videolar olursa bunları kimse izlemez. Bu PUBG Mobile’da ilk maçım ya da bunun gibi videolar da olabilir.

Bu videoları ancak sosyal medyada paylaştığınız yerlerden gelen kullanıcılar izler ve paylaşmayı durdurduğunuz anda izlenmeleriniz kesilir. Bizim videolarımızda olduğu gibi son 48 saatte izlenme süreniz 5 den fazla olmaz. Bunun için yeni başladığınızda şöyle 10.000 aboneye 5.000 aboneye kadar nasıl yapılır edilir videoları olsun. Aynı tarzda videolar çekin ama bu videonun içinde bir şey anlatın mesela örnek video başlıkları verelim.

Mangal Nasıl Yapılır – Vlog #1 veya Nasıl Daha İyi PUBG Oynanır, bunun gibi başlıklar koyarsanız videolarınız her zaman daha fazla izlenir ve her geçen günde izlenme sayısı artar. Ve bu konularda dikkat etmeniz gereken bildiğiniz şeyler hakkında video çekmeye çalışmak yoksa insaları yanlış yönlendirebilirsiniz. Başlarda bu videolar ile başladıktan sonra yavaş yavaş diğer türlü takipçileriniz için videolar çekebilirsiniz.

Diğer videoların izlenmemesinin sebebi bir ünlü değiliz bundan dolayı kimse bizim pikniğe gittiğimizde ne yaptığımızı merak etmez ama nasıl barbekü yapılacağını anlatırsanız bunu arayanlar sizin videonuzu tercih edebilirler. Benim önerim direkt olarak nasıl yapılır videoları çekmek yani başlığınız direkt olarak Nasıl Barbekü Yapılır olursa daha iyi bir istatistik elde edersiniz. Belli bir takipçi kitlesini yakaladıktan sonra kendi hayatınızdan videolar çektiğinizde bunu merak eden insanlar olacak ve bunu izleyecekler. Ha bu arada merak etmeyin 4000 saat yaptıktan sonra 1000 abone olmamanız için imkan yok.

 

Her Şeyin Özeti

Bu makalede YouTube’da 400 saat nasıl yapılır bundan bahsettik ayrıca ne tür videolar çekmelisiniz ve ne tür videolar çekmemlisiniz hakkında da konuştuk sizlere fikirler vermeye çalıştık. Kendi kanalımızdaki bazı videoların istatistiklerini sizlerle paylaştık. Ve videolarınızın içinde yaptığınız hataların neler olduğunu anlattık nasıl video hazırlamanız gerektiğinden bahsettik. Detaylarını görmek için makaleyi okumanız yeterli.

 

Benim Düşüncelerim

Bu makalede YouTube’da 4000 saat nasıl yapılır bundan bahsettik. Hergün başka birisi başka bir grup YouTube kanalı açıyor fakat birçok insan sadece video çekerek ve montaj bile yapmadan videoyu kesmeden binlerce abone kazanacağını zannediyor. Bende bu şekilde düşünenler ve yeni başlarken akıllıca davranıp araştırma yapanlar için böyle bir makale yazdım.

Zaten video çekenlerde hatalarını düzeltip kanalını geliştirebilir diye düşünüyorum. Şuanda 450 saat izlenme süremiz var ve bunu 19 video sayesinde yaptık şidi tekrar bakıyorum, 458 olmuş 1 gün içerisinde neredeyse 10 saat izlenme saati kazanmışız. Umarım siz bir günde 458 saat kazanırsın, hepinize bol şanslar ve başarılar. Aynı. zamanda bizim kullandığımız programlar ve kamera tarzı kaynaklar için bu linke tıklayabilirsiniz.

 

Makalenin Sorusu : Bir YouTube kanalınız var mı ? Ve makaleyi 10 üzerinden kaçla puanlamak isterdiniz ?


Editörünün Seçtikleri

YouTube Abone Arttırma

YouTube İzlenme Arttırma

YouTuber’lar Ne Kadar Para Kazanıyor (Para Kazanma Sistemi)

Google Trends Nedir ?

YouTube Ekipmanı Toplama

İnternetten Para Kazanma

Öncekini Oku

CS:GO Başlatma Seçenekleri (En İyi Ayarlar Ve Komutlar) – 2021

Sonrakini Oku

FPS Nedir ? – Ne İşe Yarar & FPS Kaç Olmalı

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir