YouTuber Ekipmanı Toplama – Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Merhaba arkadaşlar bu makalede YouTube kanalı açmak isteyenler için başta ihtiyaç duyacakları ekipmanları düşük bütçe ile toplayacağız, kısaca YouTuber ekipmanı toplama adı altında liste tarzı bir içerik oluşturmuş olacağız. İsterseniz hızlıca makaleye geçelim ve nelere ihtiyacınız olacak bunlara bir göz atalım.

Öncelikle sizlere nelere ihtiyaç duyacağınızdan bahsetmek istiyorum. Önce ne türde içerikler üreteceğinize karar vermelisiniz örnek vermek gerekirse, dışarı çıkıp kamera ile hayatın içinden videolar mı çekeceksiniz vlog tarzında. Yoksa bilgisayar başından videolar mı oluşturacaksınız. Eğer buna karar vermediyseniz henüz alacağınız şeyleri belirleyemezsiniz. Çünkü bu iki YouTuber’da farklı ekipmanlara ihtiyaç duyacaktır. Eğer karar verdiyseniz makaleyi rahatlıkla okumaya devam edebilirsiniz karar vermediyseniz de endişelenmeyin belki makale kolay karar vermenizi sağlayabilir.

youtuber ekipmanı toplama
YouTuber Ekipmanı Toplama

Ne Türde Bir Kanalınız Olacak

Eğer hala karar vermediyseniz burayı okumak ile başlayabilirsiniz. Kanalınzı ilgili olduğunuz bir konu üzerine kurmanız daha mantıklı bir seçim olacaktır bundan dolayı önce ilgili ve bilgili olduğunuz konuları düşünün mesela ben kendimden örnek vermem gerekirse ben oyunlara ilgi duyarım internete ilgi duyarım genel oalrak bilgisayar ve teknolojiye ilgi duyarım ve bu konular hakkında bilgiliyim. Sizde biraz düşünün ve nelere ilgi duyduğunuzu hatırlayın.

Artık kafanızda biraz daha fazla fikir var, sırada ilgili olduğumuz alan hangi tarafta ona bakalım. Ben oyunlara ilgili olduğumu söylemiştim yani bilgisayar başına telefon başına oturup videolar çekersem daha iyi içerikler üretebilirim ya da oyunlar ile alakalı kameranın karşısına geçerek de içerik üretebilirim. Sizin ilgi alanınızın arabarlar olduğunu düşünelim bilgisayar başında arabalar ile alakalı içerik üretebilirsiniz kamera karşısına geçip arabalar ile alakalı içerik üretmek de mümkün. Peki hangisini yapmalıyım, işte burada seçenek size kalmış çünkü bu kişisel bir karardır.

Ben size bilgisayar başında içerik üretirseniz ne olacağını biraz anlatayım. Eğer bilgisayar başında içerik üretirseniz iyi bir bilgisayara ihtiyaç duyacaksınız bu her alan için böyle olmasa da birçok alan için böyle edit programlarını biliyor olmanız gerekecek. Ve iyi bir internete ihtiyaç duyacaksınız. Bunun dışında dışarıya çıkıp içerik üretenlere göre daha düşük bir bütçe ile ekipmanlarınızı toplayabilirsiniz. Ve bilgisayar başında tek başınıza içerik üretmeniz oldukça kolaydır.

Eğer dışarıya çıkıp video çekerseniz en büyük zorluğu bunu tek başınıza yapmanız kolay değildir bazen bir kameramana ihtiyaç duyabilirsiniz. Dışarıya çıkmak ve dışarıda video çekmek maliyetli bir şey olduğu gibi yorucudur da fakat bilgisayar başında üretilen içeriklere göre daha fazla izlenirler. Yani emeklerinizin karşılığını alacaksınız. Fakat daha fazla paraya ihtiyacınız olacak.

Sizlere ne tür bir kanal açabileceğiniz hakkında bilgiler ve birkaç örnek verdim artık karar sizin.

Thumbnail Şablonları

YouTuber Ekipmanı Nelerdir

YouTuber Ekipmanları nelerdir, ekipmanlarımıza geçmeden önce neden bunlara ihtiyacımız var ve bunlar ne işe yarayacak biraz bundan bahsedelim. Öncelikle ekipmanlarımız bize daha kaliteli içerikler üretmek için gerekli bunu zaten herkes biliyor. Fakat bazılarını kullanmasak da olabilir bazıları ise olmazsa olmaz denecek kadar önemlidir. Mesela önemli olan şeylerdrn bir tanesi kameradır kamera olmadan olmaz eğer bir kameranız yoksa telefonunuzu kullanabilirsiniz. Tripod da önemli ekipmanlar arasında yer alır. Kulaklık da önemli ekipmanlar arasındadır.

Bu ekipmanlar sayesinde daha kaliteli içerikler üretebiliriz aynı zamanda ürettiğimiz içerikleri de bu ekipmanlardan bazıları olmadan düzenleyemeyiz. Çektiğimiz videoları üzerinde hiçbir düzenleme yapmadan direkt olarak YouTube’a yüklemek mantıklı bir seçenek değildir çünkü bu sefer insanlar videolarınızı uzun süre izlemeyecekler ve videolarınız sıkıcı olacaktır. Bundan dolayı kulaklık klavye gibi basit ekipmanlara ihtiyacımız var bunların yanında kendi seçeceğiniz bir montaj programınada ihtiyaç duyacaksınız.

YouTuber ekipmanları özetle kaliteli içerik üretip bunları eğlenceli hale getirir ekipmanlar olmadan çekilen videolar güzel olmaz.

YouTuber Ekipmanları Toplama

Bu başlığı sizler için iki farklı alt başlık ile ayırdık bu sayede hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğunu daha kolay bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda bizim kullandığımız ekipmanları merak ediyorsanız bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Vloggerlar İçin Gerekli Olanlar

Vloggerlar için gerekli olan temel YouTuber ekipmanları şu şekilde sıralanabilir; Kamera, Tripod, Yaka Mikrofonu, Kulaklık ve bilgisayar klavye mouse gibi temel diğer ekipmanlar. Bunlar olmadan dışarıda video çekmek çok zordur Tripod her yerde işinize yaramayabilir fakat bazen telefonunuzu ya da kameranızı sabitleyebileceğiniz bir alan olmayabilir burada Tripod yardımınıza koşacaktır.

Kamera Önerileri

youtuber kamera
Kamera Telefon

Eğer bir kamera almak istiyorsanız size birkaç kamera önerebilirim bu kameralar sayesinde 1080p 30-60FPS videolar çekebilirsiniz (FPS Videonun akıcılığını belirler ne kadar yüksek o kadar iyi 60FPS birçok kamerada en yüksek değerdir) Fakat kameralar pahalı cihazlardır bu yüzden eğer iyi bir telefonunuz varsa onunla video çekmeniz daha mantıklı olacaktır. Günümüzde iPhone 7 ile beraber 1080p kalitesinde oldukça akıcı ve kaliteli videolar çekebilirsiniz.

  • Canon EOS 800D (Şuan biz bu kamerayı kullanıyoruz 1080p50 video çekimleri yapabiliyor oldukça güzel ve kaliteli bir kamera saniyede 6 kare fotoğraf çekerek gif tarzında videolar da oluşturabilrisiniz.)
  • Canon EOS 80D (Birçok YouTuber’da gördüğüm bir kamera fakat bu kameralar daha çok fotoğraf çekmek için video kameralar çok daha pahalı olabiliyor bu tarz bir kamera sayesinde yine 1080p çekimler yapabilirsiniz.)
  • Canon EOS 77D (Bu kamera da oldukça güzel bir kamera 80D nin alt modeli diyebiliriz gayet güzel videolar çekebilirsiniz.)

Tripod Önerileri

youtuber ekipmanı tripod
Tripod

Tripodlar kamera veya telefon için çok önemlidir video çekerken cihazın sabit durması önemli bir faktör olduğundan dolayı bir tripoda ihtiyaç duyarsınız bundan dolayı Tripod önemli bir ihtiyaçtır sizlere birkaç tripod önereceğim tripodlar kameralara ve diğer birçok ekipmana göre daha ucuz oluyorlar.

  • Kameralar İçin Basit Bir Tripod – Link
  • Telefonlar İçin Ahtapot Tripod – Link
  • Telefonlar İçin Büyük Tripod – Link
  • Kameralar İçin Kaliteli Bir Tripod – Link

Yaka Mikrofonları

Yaka Mikrofonları dışarıda ihtiyacınız olacak bir şey çünkü hem ucuz hem küçük hem de gayet kaliteli kayıt yapabilen cihazlar. Kamerların mikrofonları çok kaliteli olmayabiliyor fakat telefonalrın mikrofonları kaliteli oluyor eğer telefonunuzu kullanacaksınız yaka mikrofonu almak şart değil fakat uzaktan çekimler ve gürültülü alanlarda yaka mikrofonuna ihtiyaç duyacaksınızdır çünkü telefonların mikrofonları direkt olarak sizin sesinize odaklanamayabilir. Bundan dolayı bunu düşünerek seçim yapmanız önemli.

  • Ucuz Temel Seviye Bir Yaka Mikrofonu (Bu tarz bir mikrofon zaten her türlü işinizi görecektir fakat şunu söyeyim bu tarz bir mikrofon ile aşağıdaki mikrofonların ses kalitesinde farkı olabilir bana kalırsa bunu da alsanız diğerlerinide çok büyük farklar olamayacaktır.) link
  • Orta Seviyeli Yaka Mikrofonu (Güzel bir mikrofon hoş ve güzel duruyor ufak bir poşeti de var etrafa götürürken koymanız için yapılmış ufak bir detay. Aynı zamanda bazı ekipmanları da yanında veriyor.) link
  • Daha Yüksek Seviye Bir Mikrofon (Yukarıdakilerden en büyük farkı ses kalitesi olabilir onun dışında çok fazla bir artısı olduğunu düşünmüyorum.) link

Kalan ekipmanlar için önerilerde bulunmak biraz saçma olabilir fakat kulaklıklar ile ilgili daha önce bir makale hazırlamıştık buradan o makaleye ulaşabilirsiniz. Diğerleri zaten evinizde olan şeyler olabiliyor mouse klavye gibi basit şeyler herkesin evinde var fakat kulaklığınız kaliteli olmalı video düzenlerken işinize yarayacak en önemli şeylerden bir tanesi.

Bilgisayar Başında Video Çekenler İçin

YouTuber ekipmanı toplama konumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz sırada bilgisayar başında video çekenler var. Bu tarz videolar çekiyorsanız ekipman toplarken alacağınız pek fazla bir şey yok bir tane webcam bir tane ışık ve klavye mouse kulaklık başka bir şeye ihtiyacınız yok size ışık ve webcam için önerilerde bulunacağız. Fakat diğerleri için öneri de bulunmaya gerek yok klavye mouse size kalmış bir şey kulaklık için buraya bakabilirsiniz.

Webcam Önerileri

webcam
Webcam

Webcam oyun videoları ya da ekran kaydı yaptığımız videolar için önemli bir faktör ekranda yüzünüz olduğu zaman videolar daha kaliteli ve hoş duruyor bundan dolayı bir webcam almak isteyebilirsiniz. Şart bir şey değil almak isterseniz eğer laptop kullanıyorsanız laptop’un webcamini kullanmayı deneyebilirsiniz. Her neyse size önereceğimiz webcamlere geçelim.

Logitech c270 – Başlarda kullanabileceğiniz 720p 30FPS çekim yapabilen bir webcam fakat ekranın tamamına görüntüyü yaydığınız zaman kalite biraz kötü olabiliyor merak etmeyin kalite çok kötü olmuyor ama 1080p gibi olmayacağından emin olabilirsiniz küçük bir facecam şeklinde videolarda kullandığınız zaman kaliteli bir çekim yapabilrisiniz.

Logitech c920 – Daha çok yayıncıların kullandığı 1080p çekim yapabilen bir webcam AF özelliği bulunmakta (Auto Focus) bu sayede otomatik odaklamalar yapabilrisiniz. Her türlü videoda rahatça kullanabileceğiniz bir webcam.

Işık Önerileri

ışık
Işık

Işık evinizde bulunan bir led lamba olabilir ya da farklı bir masa lambası. Eğer zaten odanızın ışıklandırması güzelse ışık almanıza gerek yok ışığı yüzümüzü aydınlatmak için kullanacağız ve ışıklandırma yeterliyse dediğim gbi ışık almanıze gerek yok. Sizlere birkaç masa lambası önereceğim bunlardan birini alıp kullanabilrisiniz.

 

Özet

Evet makaleyi özetleyecek olursak sizlere ne türde videolar çekebileceğinizi ve hangi türü seçtiğinizde hangi ekipmanlara ihtiyaç duyacağınızı açıkladık. Hem detaylı hem de temel bilgileri içeren bir içerik oldu.

YouTuber olmak istiyorsanız gerekli ekipmanlar nelerdir neleri başta almalısınız ve neleri almak zorunda değilsiniz bunları öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda hangi tür videolar çektiğinizde sizi ne tarz zorluklar bekliyor gibi bazı soruların cevaplarını da YouTuber ekipmanı toplama adlı makalemizde vermiş olduk.

 

Benim Düşüncelerim

YouTuber ekipmanı toplama çok zor bir şey değil fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olabiliyor bunlara dikkat etmediğimiz zaman paramızı boşa harcıyoruz. Mesela laptop kullanıcılarının çoğunun mikrofon almasına gerek yok. Ama buna rağmen mikrofon alanlar var neyse çok uzatmaya gerek yok zaten bunları cevapladık. Umarım işler istediğiniz şekilde gider, onun dışında söyleyecek çok bir şey yok. Ekipmanlarınızı toplarken düşünerek toplayın ihtiyacınız olmayan şeyleri almamaya çalışın.


Önerilen İçerikeler

YouTube’da Abone Nasıl Kazanılır

YouTube’da İzlenme Nasıl Kazanılır

Google Trends Nedir ?

Bilgisayar Hızlandırma FPS Arttırma

Öncekini Oku

Ücretsiz Steam Oyunları – 5 Farklı Bedava Oyun

Sonrakini Oku

Steam İndirimleri Ne Zaman ? – İndirim Tarihleri – 2020

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir