YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor – Aylık 100.000 Dolar

Bu makalemizde YouTuberlar ne kadar kazanıyor bundan bahsedeceğiz haberlerde YouTuberların çok para kazandığını gösteren söyleyen birsürü içerik var. Gerçekten öyle mi bugün buna bir göz atacağız ve bu makalenin sonunda sizde YouTube’dan para kazanma sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmiş olacaksınız bu sayede videolardan ne kadar para kazanıldığını öğrenmiş olacaksınız.

YouTuberlar ne kadar kaznaıyor sorusunun net bir cevabı yoktur çünkü bu video başına değişen bir rakamdır ve her kanal için bu rakamlar farklı olabilir mesela 500 bin izlenmiş videodan 4.000 dolar kazanabilirsiniz. Ama 1 milyon izlenmiş bir videodan 2.000 dolar bile kazanamayabilirsiniz. Yani sadece görüntülenme ile alaklı değildir ne kadar kazanacağımızı belirleyen bazı değerler vardır bunlara bakarak bunu öğrenebiliriz. Ve eğer bu değerler düşükse 100 milyon da izlenseniz çok para kazanamayabilirsiniz.

  • YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor – Devamı

  • Partner Programı Nedir ?

youtuberlar ne kadar kazanıyor

YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor – Devamı

Arkadaşlar bugün size burada tam ve detaylı bir biçimde sadece YouTuber’lar için geçerli olan değil tüm internet içerik ireticilerinin ne kadar para kazandığını açıklayacağım daha doğrusu eğer adSense gibi bir partner şirketi aracılığıyla para kazanan herkesin nasıl ve ne kadar para kazandığını anlatacağım. Öncelikle örnek bir YouTuber ele alalım mesela MrBeast MrBeast’ın son videosu neredeyse 10 milyon izlenmiş ben size tahmini olarak bu videodan kazandığı parayı söyliyeyim. Bence bu videodan yaklaşık olarak 5.000$ değerinde bir gelir elde etmiş olabilir bunu nasıl tahmin ediyorum onu şimdi anlatacağım. Öncelikle para kazanmamızı sağlayan 2 farklı önemli değerlerimiz var birisi bin görüntülenme başına gelir diğeri ise tıklama başına gelir. Bunlar ne önce ondan bahsedeyim.

Değerler

Bin görüntülenme başına gelir dediğimiz değer o video içerisinde bin tane reklam gösterildiğinde kazanılan değerdir eğer bu 4 olursa ve video 4 milyon izlenirse ve 4 milyon reklam gösterimi alırsa bu videodan en az 4.000 dolar kazanacağız anlamına gelir. Tıklama başına gelir ise herhangi bir reklama tıklanıldığında kazanılan gelirdir fakat bu kanala bağlı bir değer değildir bu o reklamı Google’a veren şirkete ait bir değerdir eğer şirket bunu 0.05 cent olarak ayarladıysa 0.05$ kazanırsınız ama eğer bunu 50$ olarak ayarlarsa o reklama bir defa tıklanırsa 50$ para kazanmış olursunuz. Bundan dolayı bu iki değer videodan tahmini kazancı anlamamızı sağlar.

Dikkat etmemiz gerken diğer bir unsur ise AdBlock kullanıcıları eğer kullanıcılar AdBlock kullanırsa video 2 milyar da izlense o videodan 1 cent bile para kazanılamaz. Bundan dolayı lütfen AdBlock kullanmayın 🙂 her neyse diğer bir detay ise o kanalın AdSense mi yoksa başka bir partner programı ile mi çalıştığını bilmektir. Eğer kanal Google ile beraber değilde başka bir partner programı ile çalışıyorsa değerlerin tamamı değişecektir ve bambaşka bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Örnek Bir Senaryo

Şimdi bir örnek ile beraber bir hesaplama yapalım ve bir sonuç bulmaya çalışalım. Örnek videomuz MrBeast’in son videosu (2019 Was The Craziest Year Ever) bu video şu anda yaklaşık 10 milyon izlenmiş yani izlenmemiz 10 milyon. Bence MrBeast gibi bir kanal yaklaşık olarak 2.5-10 arasında bir bin gösterim başına gelir değerine sahip olabilir biz buna 4 diyelim yani ortaya yakın olsun. Bu arada bu değer kanalın kategorisine göre değişir eğer sağlık ya da eğitim kanalıysanız bu değerler çok yüksek olabilir ama eğer oyun kanalıysanız bu değer biraz düşük olabilir.

İlk yapmamız gereken 8 milyon ile 4’ü çarpmak olacak peki neden 8 milyon çünkü bence izleyenlerin 1 milyonu adblock kullanıyor olacak kanal 1 milyonu ise videonun zaten ilk dakikalarında çıktı yani 1 tane bile reklam görmedi. Bu yüzden 2 milyonu siliyorum bu rakamı sadece tahmin ediyoruz. (8.000.000 x 4 = 32.000.000) karşımıza 32 milyon çıktı bin gösterim olduğu için bu değer 32 bin dolar yapacak. Fakat hesaplamadığımız bir şey var kullanıcılar videoyu ne kadar izledi işte bunu bilmiyoruz bu yüzden bin görüntülnme başına kazanılan gelir için değeri her zaman 1 yaparsak en yakın sonuca ulaşırız yani o zaman bu videodan tahmini olarak 7.000-10.000 dolar para kazanıldı demek.

Evet gördüğünüz gibi bir videodan yaklaşık olarak 10 bin dolar peki aylık ne kadar yapmış olacak. Aylık olarak her hafta 2 video yüklediğini düşünürsek ayda 8 video yapar yani 80 bin dolar. Ama arkadaşlar aslında hiç de o kadar az değil YouTuberlar aylık olarak ortalam 100.000 dolar ile 200.000 dolar civarında para kazanıyor. Ülkeye göre bu rakamlar değişiklik gösterecektir aynı zamanda bu rakamlar her zaman değişir. Ama neden bu kadar yüksek çünkü şunu unutuyorsunuz.

Not

YouTuberlar sadece son yükledikleri videodan değil yüklenmiş tüm videolardan para kazanırlar. Yani eğer 1500 video sahibiyseniz o videoların hepsi ayda 300 milyon izlenebilir buda size bu kadar çok para kazandırır. Bundan dolayı internetten para kazandığınızda kazançlarınız genel oalrak her zaman yükselir düşüş olmaz. İnternetin çok para kazandırmasının sebebi de budur. Şunu da unutmamak lazım her video için belirli bir masraf yapılır. Yani kazanılan paranın tamamı size gelmez belli bir miktarı partner şirketinize belli bir miktarıda masraflara gider. Bundan dolayı bu kazançlarda yüksek oranda düşüş yaşanbilir.

youtube partner programı

Partner Programı Nedir

Partner programı dediğimiz şey aslında bi tür partnerlik ilişkisidir adından da anladığınız gibi. Eğer partner şirketi olarak AdSense yani Google ile birlikte çalışmayı seçerseniz her ayın 21’inde ödeme alırsınız. Ve sizden kesilecek komisyon tutarı da Google’ın belirlediği kadar olur. Ama eğer başka bir partner şirketi ile çalışırsanız bu değerlerin hepsi değişir. Şirketiniz %15 komisyon alabilir ve diğer değerlerde bununla birlikte değişecektir. Bundan dolayı partner şirketleri tercih edilir çünkü partner şirketleri Google’dan daha az komisyon alır. Bu sayede cebinizde daha çok para olacaktır. Partner programlarının ya da şirketlerinin en basit tanımı budur. YouTuberların partner şirketleri ile çalışmasının en temel sebebi tahmin edeceğiniz gibi komisyondur. Örnek bazı partner şirketleri. BuzzMyVideos ILS Vision

 

Benim Düşüncelerim

Bu makalede sizlere YouTuberlar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabını aradık. Bence hepsi emeklerinin karşılığını alıyor emin olun hiç birisi oturduğu yerden para kazanmıyor. Her video için günler harcanabiliyor bu bir ekran kaydı ya da büyük bir prodiksiyon bile olabilir. Bundan dolayı olaya böyle bakmak lazım 1 milyon dolar da kazansalar hak ediyorlar diyebilirim. Bu yüzden bu olaya normal bakmak gerekiyor. Ama değerlere gelince evet çok para kazanıyorlar. Her neyse umarım sorunuzun cevabını almışsınızdır anlayacağınız bir şekilde anlatmaya çalıştım. Ve size YouTuberlar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabını verebildiysem ne mutlu bana. Sorularınızı yorumlarda belirtmeyi unutmayın.


Önerilen İçerikeler

2019 Da En Çok Aratılmış Filmler

2019 Da En Çok Aratılmış Diziler

Öncekini Oku

Ücretsiz WordPress Temaları (Haber & Magazin) – 2021

Sonrakini Oku

İnternetsiz Oynanabilen En İyi Mobil Oyunlar – Ücretsiz

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir